Στον τελικό ο Ολυμπιακός!

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε πολύ εύκολα του Αθηναϊκού με 97-61 στο κλειστό της Γλυφάδας και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Οι παίκτριες της Καπογιάννη τριπλασίασαν τις νίκες τους επί της ομάδας του Αθηναϊκού (οι άλλες δύο έγιναν στην κανονική περίοδο) και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον τελικό τους αντίπαλο που θα προκύψει από το ζευγάρωμα του άλλου ημιτελικού μεταξύ Παναθηναϊού και ΠΑΟΚ.

Οι “ερυθρόλευκες” πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχή και με πρωταγωνίστρια την Κριστόφερσον προηγήθηκαν με 27-17 στο 10′, ενώ το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 21 πόντων (50-29).

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου κινήθηκε στα ίδια επίπεδα με τις κυπελλούχες Ελλάδος να κρατάνε τον ίδιο εκπληκτικό ρυθμό και της παίκτριες του Αθηναϊκού να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 71-49 και έτσι η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Τελικό σκορ 97-61. Κορυφαίες από πλευράς νικητών οι Χαλιβέρα με 20 πόντους, Κριστόφερσον με 15 και Τζόνσον με 12 πόντους.