Ο Απόλλωνας πήρε το… φιλικό ντέρμπι με τον Κολοσσό

2016-09-25T18:01:25+00:00 2016-09-25T18:19:21+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

25/Sep/16 18:01

Καλύτεροι στις λεπτομέρειες οι “Αχαιοί” επικράτησαν με 68-63 των Ρόδιων στην αυλαία του τουρνουά “Π. Οικονομάκης” στο Ρέθυμνο

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του, στο τουρνουά “Π. Οικονομάκης” του Ρεθύμνου, ο Απόλλωνας επικρατώντας με 68-63 του Κολοσσού, μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το αποτέλεσμα του οποίου κρίθηκε στην τελευταία περίοδο.

Οι Πατρινοί που είχαν για κορυφαίους τους Τζόουνς (18π.) και Τσιάρα (14π.) μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 14-3, ωστόσο στην δεύτερη περίοδο οι “θαλασσί” κατάφεραν να ισορροπήσουν, ισοφαρίζοντας σε 38-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Αχαιούς να ξεφεύγουν και πάλι με διψήφια διαφορά (51-40) και την ομάδα την Ρόδου να απαντά, μειώνοντας σε 54-51, ενώ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου προσπέρασε με 54-55. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία μέχρι και το 39′ (64-63), ωστόσο στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Κώστα Μέξα, είχαν καλύτερες και κυρίως εύστοχες επιλογές φτάνοντας στη νίκη με 68-63.

Έτσι, αμφότεροι οι δυο αντίπαλοι αποχωρούν από το Ρέθυμνο με απολογισμό μια νίκη και μια ήττα κατά την συμμετοχή τους στο τουρνουά “Π. Οικονομάκης” που φιλοξενήθηκε στην κρητική πόλη.

Μοναδικό… μελανό σημείο ο τραυματισμός του Τσούκου (σκίσιμο κάτω από το αριστερό μάτι), ο οποίος δεν επέτρεψε στον παίκτη του Κολοσσού να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 22-13, 38-38, 54-51, 68-63
Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Τζόουνς 18(1), Μαστρογιαννόπουλος, Βεργίνης 9(3), Σλαφτσάκης 3, Τσιάρας 14, Μπάβτσιτς 4(1), Ράσελ 11, Κουζέλογλου 4, Κόμπινς 3, Διαμαντάκος 2.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 8, Τσούκου 2, Γεωργαλλής 5(1), Σαλούστρος, Αγγελάκος 2, Άχονεν 12(2), Μπέρι 17(2), Βασιλόπουλος 2, Παπαδάκης 3(1), Γουότσον 7, Χολ 5(1).