Με “τρίποντη” ανατροπή η πρώτη νίκη του Απόλλωνα!

2016-10-22T18:03:56+00:00 2016-10-22T18:40:50+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

22/Oct/16 18:03

Οι Αχαιοί έσπασαν το… ρόδι στην φετινή basket league, υποχρεώνοντας, παράλληλα, το Ρέθυμνο στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Απόλλωνας υποδέχτηκε το Ρέθυμνο στην Πάτρα, όντας με την… πλάτη στον τοίχο, καθώς αναζητούσε απεγνωσμένα την παρθενική του νίκη στην φετινή Basket league.
Και κατάφερε να την κατακτήσει με 86-78, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Καλινόσκι (28π.) και Δημήτρη Βεργίνη (16π.), καθώς οι δυο τους ευστόχησαν συνολικά σε 12/17 τρίποντα, βοηθώντας την ομάδα τους να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.

Το Ρέθυμνο, με αιχμή του δόρατος τον Άρνολντ, είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να κυνηγάνε στο σκορ και να βλέπουν τον “χάρο με τα μάτια του”, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 37-49, στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου.

Όμως σε εκείνο το σημείο οι δυο σουτέρ της ομάδας του Κώστα Μέξα πήραν… φωτιά και συνέβαλαν τα μέγιστα για να τρέξει ο Απόλλωνας ένα επιμέρους 49-23(!), φέρνοντας τούμπα το ματς για το 86-72 του 39΄, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Αμερικανού, αναγκάζοντας έτσι το Ρέθυμνο στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Που κρίθηκε: Στην αποφασιστικότητα που έδειξαν οι «μελανόλευκοι» όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 37-49 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η είσοδος του Βεργίνη (45τριπ.) έδωσε στήριγμα στον Καλινόσκι και οι δυο τους δεν σταμάτησαν να φορτώνουν με τρίποντα το αντίπαλο καλάθι, διαλύοντας την ζώνη με την οποία επέλεξαν να αμυνθούν οι Κρητικοί. Αποτέλεσμα… οι γηπεδούχοι σκόραραν 49 πόντους σε λιγότερο από 17 λεπτά, φτάνοντας έτσι στην επιτυχία.

Παίκτης Κλειδί: Ο Τάιλερ Καλινόσκι ήταν ο κορυφαίος του Απόλλωνα, κάνοντας σχεδόν τα… πάντα πάνω στο παρκέ. Σκόραρε 28 πόντους με 8/12 τρίποντα, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε δυο κλεψίματα και μία τάπα, βγαίνοντας από το παιχνίδι μόνο για να… πιει νερό.