Με Ρέλεφορντ έγινε ξανά ΚΟΛΟΣΣΟΣ

2016-10-22T17:58:01+00:00 2016-10-22T17:58:01+00:00.

Stelios Toromanidis

22/Oct/16 17:58

Την παρθενική του νίκη στην δέκατη συνεχόμενη σεζόν στην Α1 (!) πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος επιβλήθηκε εντός έδρας του Προμηθέα Πατρών με 76-59, έχοντας πρωταγωνιστή τον περσινό τους ηγέτη, Τρέβορ Ρέλεφορντ που επέστρεψε στην Ρόδο “αγριεμένος”.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του το ματς και αυτό μαρτυρούν οι τέσσερις ισοπαλίες τα πρώτα έξι λεπτά (4-4, 6-6, 10-10, 12-12 6’). Από εκείνο το σημείο, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Ρέλεφορντ, στον πρώτο αγώνα μετά την επιστροφή του, έπιασε… δουλειά και ηγήθηκε της ομάδας του τόσο επιθετικά , όσο και αμυντικά (6 π., 3 ασίστ, 1 κλ.), με συμπαραστάτες τους Ρεντιγκ και Αχόνεν. Αποτέλεσμα το 9-5 σερί των γηπεδούχων για το 21-17 του 10’.

Ο γκάρντ του Προμηθέα, Κλαρκ έδωσε επιθετικά λύσεις στην ομάδα του προερχόμενος από τον πάγκο, όμως Ρέλεφορντ και Ουάτσον κράτησαν την μικρή διαφορά για τον Κολοσσό (34-28 στο 15’). Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με τους μπροστάρηδες τους Τσάμη, Φαγέ και Σαρικόπουλο πήγαν στα αποδυτήρια όντας έναν πόντο πίσω (39-38). Αν και οι γηπεδούχοι είχαν οκτώ παραπάνω επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν παραπάνω φάουλ και είχαν λίγο καλύτερα ποσοστά (46%-43%) με αποτέλεσμα να μείνουν κοντά στο σκορ.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παλεύουν σώμα με σώμα τα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου όντας ισόπαλοι στο σκορ (44-44). Κάπου εκεί οι Αμερικανοί του Κολοσσού πήραν πάνω τους το ματς και με σερί 17-5 έστειλαν την διαφορά στο +12 με την λήξη της τρίτης περιόδου (61-49). Σε αυτό το διάστημα ο ηγέτης των γηπεδούχων Ρέλεφορντ σκόραρε 6 πόντους (φτάνοντας τους 15 συνολικά μαζί με 6 ασίστ), ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Τσούκου (5 πόντους ) και Χολ (4 πόντους, 12 συνολικά).

Το επιθετικό ρεσιτάλ των Ροδιτών συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +20 (74-54) με τρίποντα των Αχόνεν, Γεωργαλή, μόλις τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς, με συνέπεια την ουσιαστική λήξη της αναμέτρησης.

Που κρίθηκε: Στο 26′ λεπτό οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (44-44), όμως με ένα εκπληκτικό πεντάλεπτο και σερί 20-5, ο Κολοσσός μετέτρεψε το σκορ σε 64-49 και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη. Επίσης μεγάλο ρόλο έπαιξαν οι 13 παραπάνω επιθέσεις των γηπεδούχων!

Παίκτης Κλειδί: Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τρέβορ Ρέλεφορντ στον πρώτο του αγώνα μετά την επιστροφή του στην Ρόδο. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 6 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-38, 61-49, 76-59.