Το Λαύριο ισοπέδωσε τα Τρίκαλα!

2016-10-22T17:56:49+00:00 2016-10-22T18:03:39+00:00.

22/Oct/16 17:56

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχτηκε ο αγώνας ανάμεσα στο Λαύριο και τα Τρίκαλα, καθώς οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 86-56 και πήραν το πιο εύκολο “δίποντο” μέχρι στιγμής στη Basket League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι από το τρίποντο σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που ήταν τραγικά άστοχοι, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως η διαφορά στο παιχνίδι έφτασε ακόμα και στους 36 πόντους (71-35).

Ο Κέβιν Πάντερ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, καθώς είχε 19 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Τάιρεν Τζόνσον και Άσλεϊ Χάμιλτον με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε μόνο ο Κέλσι Μπάρλοου, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με ένα τρίποντο του Γκιλβίντας Μπιρούτα, αλλά το προβάδισμα άλλαξε χέρια αμέσως και το Λαύριο μπήκε από νωρίς στη θέση του οδηγού. Η ομάδα του Νίκου Σερελή επέβαλε τον ρυθμό της στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά απέναντι στα Τρίκαλα που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-13 υπέρ των γηπεδούχων.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς. Το Λαύριο προηγήθηκε ακόμα και με νταμπλ σκορ (34-17), ενώ το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 40-21 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Κέβιν Πάντερ ήταν εξαιρετικός για το Λαύριο σκοράροντας 13 πόντους μέσα σε 9’11” συμμετοχής, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 8/11 τρίποντα

Το Λαύριο έστησε το δικό του… πάρτι στο γήπεδό του, ενώ το συγκρότημα του Χρήστου Σερελή κατάφερε εκ νέου να φτάσει σε νταμπλ σκορ (50-25), ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κάνουν το παραμικρό για να αντιδράσουν. Η διαφορά συνεχώς ανέβαινε και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-40.

Ο ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να κατεβάσουν τη διαφορά. Το παιχνίδι βέβαια είχε “τελειώσει” νωρίτερα με τους γηπεδούχους απλά να επαναπαύονται στο τέλος. Το τελικό 86-56 έδωσε το δίποντο στο Λαύριο που κατέκτησε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Που κρίθηκε: Η μεγάλη αντίθεση στα ποσοστά των δύο ομάδων και κυρίως στα σουτ τριών πόντων. Οι παίκτες του Λαυρίου έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι από τη γραμμή του τρίποντου (15/24), ενώ από την άλλη τα ποσοστά των Τρικάλων ήταν απλά τραγικά (3/23).

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέβιν Πάντερ ήταν αυτός που άνοιξε τη διαφορά από την αρχή για το Λαύριο και το έργο των γηπεδούχων έγινε πολύ εύκολο. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους με 5/6 βολές, 1/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-21, 71-40, 86-56.