“Διπλό” τετράδας στην Αμαλιάδα για τον Κολοσσό

2017-02-16T20:56:13+00:00 2017-02-16T20:56:13+00:00.

16/Feb/17 20:56

Ένα σημαντικό “διπλό” στην Αμαλιάδα απέναντι στον Κόροιβο πήρε ο Κολοσσός, ο οποίος ανέβηκε και πάλι βαθμολογικά, πιάνοντας τον ΠΑΟΚ και τον Άρη στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη κέρδισε με 86-66 και έφτασε πλέον στο 10-8, όσο και οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης, ενώ από την άλλο ο Κόροιβος βρίσκεται στο 6-12 και παραμένει μία θέση πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι νικητές ευτύχησαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον Γιουβόντε Ρέντικ με 21 πόντους, ενώ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν επίσης καθοριστικός με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την πλευρά του ο Ρέλεφορντ είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Μάρκελ Σταρκς ήταν ασταμάτητος για τους γηπεδούχους με 27 πόντους, αλλά ήταν και αρκετά μόνος.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ισοδύναμες. Καμία δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-16. Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το πάνω χέρι και μέχρι το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα απέκτησαν το προβάδισμα. Ο Μάρκελ Σταρκς ήταν εξαιρετικός για τον Κόροιβο Αμαλιάδας σημειώνοντας τους μισούς πόντους της ομάδας του μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, το οποίο όμως ολοκληρώθηκε με 38-31 υπέρ του Κολοσσού. Οι Ρέντικ και Βασιλόπουλος ήταν εξαιρετικοί και πέτυχαν σημαντικά καλάθια για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κολοσσός δεν κατάφερε να σταματήσει τον Σταρκς, αλλά δεν κινδύνεψε από κάποιον άλλον παίκτη των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να πάρει μία καλή διαφορά 10 πόντων (45-55). Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +13, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-58. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά ο Κολοσσός παρέμεινε στη θέση του οδηγού και μάλιστα ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά. Οι Ρέντικ και Βασιλόπουλος συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά τη νίκη με σκορ 66-86.

Που κρίθηκε:

Η κυριαρχία του Κολοσσού στον τομέα των ριμπάουντ ήταν αρκετά μεγάλη (43-29) και βοήθησε τους φιλοξενούμενους ώστε να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έλεγξαν αυτόν τον τομέα και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ελπίζουν σε δεύτερες επιθέσεις.