Διπλό παραμονής στο Λαύριο ο Προμηθέας!

2017-02-25T18:01:31+00:00 2017-02-25T18:01:31+00:00.

25/Feb/17 18:01

Σπουδαίο διπλό που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην παραμονή του στην Stoiximan.gr Basket League πέτυχε ο Προμηθέας επικρατώντας με 77-74 μέσα στην έδρα του Λαυρίου.

Η ομάδα της Πάτρας (8-11) ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση με τους Μουρ (20π, 5ρ), Τόντιτς (16π) και τον καθοριστικό  Μπλάσινγκεϊμ (13π) να κάνει τη διαφορά.

Αντιθέτως, το Λαύριο (7-12) έκανε πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία, αγχώθηκε και δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα μέχρι τέλους.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το Λαύριο ξεκίνησε την αναμέτρηση με διάθεση να δώσει συνέχεια στα τελευταία θετικά αποτελέσματα και ο Πάντερ έδωσε από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του με 9-6. Τα εξαιρετικά ποσοστά των γηπεδούχων (7/10 δίποντα) αλλά και η αδυναμία του Προμηθέα να προστατέψει το καλάθι του οδήγησαν στο 20-13 με τον ρυθμό να είναι πολύ γρήγορος.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 24-19 με το Λαύριο να έχει πάρει 7 πόντους από επιθέσεις δεύτερης ευκαιρίας ως αποτέλεσμα των τεσσάρων επιθετικών ριμπάουντ.

Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ξέφυγαν για πρώτη φορά με +8 (33-25) αλλά τα πολλά ομαδικά φάουλ έστειλαν τους φιλοξενούμενους στη γραμμή των βολών για το 33-28 (16′). Από αυτό το σημείο του παιχνιδιού και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο εκνευρισμός ήταν εμφανής. Τα εκατέρωθεν αντιαθλητικά φάουλ των Μπολντς και Παπαντωνίου ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 41-36 με τα παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών να έντονα.

Παραδόξως, τα πολλά φάουλ δεν ανέκοψαν τον ρυθμό και ο κορυφαίος του παρκέ, Κέβιν Πάντερ, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια διαμορφώνοντας το 46-39. Αξίζει να σημειωθεί πως στο γήπεδο βρισκόταν και ο Ντούσαν Ίβκοβιτς πιθανότατα για να παρακολουθήσει από κοντά τον καλό του φίλο, Βαγγέλη Αγγέλου.

Αντεπίθεση και…θρίαμβος για τον Προμηθέα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας βελτίωσε την άμυνα του και τα αποτέλεσμα ήταν εμφανή. Το 49-39 έγινε μέσα σε λίγα λεπτά 53-47 με τους Μουρ και Τόντιτς να αναλαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες, την ώρα που το Λαύριο έμεινε αρκετά χαμηλά επιθετικά με μόλις 11 ασίστ για 9 λάθη. Το “one man show” του Αμερικάνου δεν είχε τέλος αφού ο Αμερικάνος πέτυχε 9 σερί πόντους για τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα να μειώσει σε 58-56 με το παιχνίδι να ξεκινάει από την αρχή.

Η ανάκαμψη των γηπεδούχων ήταν προσωρινή (65-68) αφού ο Μουρ πήρε εκ νέου του όπλο του και διαμόρφωσε το 69-69, πριν ο Μπλάσινγκεϊμ αυξήσει ακόμα περισσότερο την πίεση (70-72) με 2.30′ στο ρολόι. Ο νεοφερμένος παίκτης της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου ανέβασε θεαματικά την απόδοση του στα τελευταία λεπτά και με καθοριστικό κλέψιμο και καλάθι μόλις 8″ πριν τη λήξη έδωσε προβάδισμα νίκης (74-77) στον Προμηθέα!

Το Λαύριο μάλιστα σπατάλησε την ευκαιρία που είχε να στείλει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο αφού έκανε νέο λάθος στην επαναφορά με το σκορ να μην αλλάζει.