ΑΕΚ: Έπαιξε με τη φωτιά, δεν κάηκε ξανά!

2017-02-25T18:03:05+00:00 2017-02-25T18:16:35+00:00.

25/Feb/17 18:03

Η ΑΕΚ μετά τα ματς με Κύμη και Τρίκαλα δεν ήταν καλή για τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, παρ’ όλα αυτά λύγισε τον ΠΑΟΚ και διατήρησε το αήττητο στο ΟΑΚΑ.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ βρέθηκε και πάλι πίσω με διψήφια διαφορά (16-29), τα… έσπασε και πάλι (23/61 σουτ, 5/25 τρίποντα), ωστόσο η τρίτη φορά δεν αποδείχθηκε φαρμακερή.

Όπως συνέβη με την Κύμη και τα Τρίκαλα, η “Ένωση” στο τέλος πήρε τη νίκη (77-71) και κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο ντεμπούτο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ο “Λου” χειροκροτήθηκε “ζεστά” από τον κόσμο της ΑΕΚ, τη φανέλα της οποίας φόρεσε και πάλι μετά τις 10 Μαΐου 2016 και τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας γενικότερα ήταν μια καλή πρόβα εν όψει του ματς της Τρίτης με την Μονακό, με τον Ρόκι Λένι Ούκιτς να ηγείται επιθετικά της “Ένωσης” και τον Τσινεμέλου Ελονού να είναι ο παίκτης “κλειδί” στο φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο αλλά στη συνέχεια πλήρωσε το γεγονός ότι ο Κιθ Κλάντον βγήκε εκτός ρυθμού (έμεινε άποντος στο δεύτερο μέρος) ενώ ο Τζόρνταν Σάιμπερτ αποχώρησε τραυματίας στην τρίτη περίοδο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του Κλάντον στο “ζωγραφιστό” πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 29-16 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Την ίδια ώρα ο Ελονού έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (6) αλλά η “Ένωση” ήταν απελπιστικά άστοχη (10/32 σουτ).

Οι παίκτες του Ζντοβτς βρήκαν λύσεις από τις βολές (14/21), ενώ ένα ξέσπασμα (13-2) με πρωτοστάτη τον Ούκιτς επέτρεψε στην ΑΕΚ να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 37-37, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (42-40) στο 23′ με καλάθι του Ντίξον στον αιφνιδιασμό, ωστόσο αν και άρχισαν να παίζουν πιο ορθολογικά παρέμειναν τραγικά άστοχοι. Την ώρα που ο ΠΑΟΚ έχασε με τραυματισμό στον ώμο τον Σάιμπερτ κάτι που έδειξε να τον επηρεάζει.

Κάπως έτσι η ΑΕΚ κατάφερε να μπει στην τέταρτη περίοδο, έχοντας εξασφαλίσει τη μεγαλύτερη (ως εκείνο το σημείο) διαφορά (59-54). Το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο έγινε αρκετά άναρχο με τις δύο ομάδες να κάνουν με ευκολία λάθος επιλογές.

Οι “κιτρινόμαυροι”, όμως, έβγαλαν ορισμένες καλές άμυνες και με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη ξέφυγαν με 64-57 (35′), ωστόσο τα τρίποντα των Τσόχλα και ΜακΦάντεν (από δύο ο καθένας) κράτησαν “ζωντανό” τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μείωσε σε 73-71 στο 39′!

Ο Ελονού, όμως, με φόλοου μετά από προσπάθεια του Ούκιτς έκανε το 77-71 (35” πριν το φινάλε) και τάπα πάνω στον Πέινερς στην επόμενη φάση έγειρε ουσιαστικά την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 37-39, 59-54, 77-71.