Κύμη: “Πάρτι” στη Χαλκίδα με καλεσμένη τη Δόξα

2017-02-25T18:09:35+00:00 2017-02-25T18:09:35+00:00.

25/Feb/17 18:09

BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÄÏÎÁ ËÅÕÊÁÄÁÓ (ÊÙÓÔÁÓ ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ / Eurokinissi Sports)

Η Κύμη κυριάρχησε στο παιχνίδι με αντίπαλο τη Δόξα Λευκάδας και ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού στον βαθμολογικό πίνακα της Stoiximan.gr Basket League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα της Χαλκίδας επιβλήθηκε με σκορ 97-65 και έφτασε στο 6-13 ξεπερνώντας τον Απόλλωνα Πάτρας στη βαθμολογία, ενώ η Δόξα Λευκάδας παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-16.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τσάβνταρ Κοστόβ, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Σλάβεν Τσούπκοβιτς, που πρόσθεσε άλλους 15 πόντους. Από τους ηττημένους οι Μάρας και Χάρις είχαν από 12 πόντους ο καθένας.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Οι Τσούπκοβιτς και Καντί ήταν αποτελεσματικοί με αποτέλεσμα η Κύμη να πετύχει 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, ενώ από την πλευρά της η Δόξα Λευκάδας σταμάτησε στους 17 πόντους. Η συνέχεια ήταν ανάλογη στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να αυξάνουν τη διαφορά τους απέναντι στην ομάδα του Φώτη Τακιανού που δεν έδειχνε ικανή για να διεκδικήσει τη νίκη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-33 για την Κύμη που είχε τον πρώτο λόγο στο ματς και έδειχνε να μην συναντάει ιδιαίτερα προβλήματα.

Αυτό φάνηκε και στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, με τη διαφορά συνεχώς να αυξάνεται και τους παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου να βρίσκουν λύσεις στον επιθετικό τομέα. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και στον αμυντικό τομέα, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 9 πόντους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 65-42, ενώ η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά ολοένα και ανέβαινε για την Κύμη που κατάφερε να φτάσει σε μία εύκολη επικράτηση με σκορ 97-65.

Που κρίθηκε:

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν έτοιμοι από την αρχή του παιχνιδιού, μέχρι το τέλος, μην επιτρέποντας στη Δόξα Λευκάδας να ελπίζει για τη νίκη σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι ήταν σαν να μην… κατέβηκαν ποτέ στο συγκεκριμένο ματς.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Τσαβντάρ Κοστόβ ήταν εξαιρετικός για την Κύμη, με την μπάλα να περνάει συνεχώς από τα χέρια του. Ο πρώτος σκόρερ του αγώνα (με 18 πόντους) είχε εξαιρετικά ποσοστά, μετρώντας 2/2 βολές, 5/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-33, 65-42, 97-65.