Μαρκόπουλος: “Ένα σφύριγμα των διαιτητών άλλαξε όλη την ισορροπία”

2017-03-11T19:07:00+00:00 2017-03-11T19:07:00+00:00.

11/Mar/17 19:07

BASKET LEAGUE / ÑÅÈÕÌÍÏ - ÐÁÏÊ (ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / Eurokinissi Sports)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Κρήτη απέναντι στο Ρέθυμνο, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να στέκεται στην φάση του κοψίματος του Νέιθαν Σόμπεϊ στον Γκάρι Τάλτον στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 68-70, 57” πριν το τέλος του αγώνα, ο Τάλτον προσπάθησε να αφήσει την μπάλα στο καλάθι των φιλοξενουμένων και ο Σόμπεϊ τον έκοψε, με τους διαιτητές να αποφασίζουν να μετρήσουν το καλάθι προκαλώντας την οργή των ανθρώπων του ΠΑΟΚ.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο Σούλης Μαρκόπουλος τόνισε: “Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα του Ρεθύμνου για την εξυπηρέτηση που μας έκανε δίνοντας μας το γήπεδο για να κάνουμε προπόνηση μετά το ταξίδι που είχαμε από το εξωτερικό. Από εκεί και πέρα, ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς από πολλές απόψεις, καθώς το ρόστερ μας ήταν διαφοροποιημένο και απέναντι μας είχαμε μια πολύ καλή ομάδα ειδικά στην έδρα της.

Καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι και να προηγούμαστε στο τελευταίο λεπτό με ένα καλάθι, αλλά ένα σφύριγμα των διαιτητών σε μία φάση που θέλω να ξαναδώ, άλλαξε όλη την ισορροπία του παιχνιδιού. Παρ΄όλα αυτά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Ρεθύμνου και να της ευχηθώ καλή συνέχεια”.

Βετούλας: “Ήταν μία μεγάλη και δίκαιη νίκη”

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Ρεθύμνου, Νίκος Βετούλας, υπογράμμισε “Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά. Ήταν μία μεγάλη και δίκαιη νίκη. Θεωρώ πως ήμασταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Αρνητικό στοιχείο θεωρώ τα τελευταία 4 λεπτά που είχαμε μία διαφορά 7 πόντων και έπρεπε να παίξουμε πιο έξυπνα στην άμυνα. Σε 3 κατοχές δώσαμε 9 πόντους στον ΠΑΟΚ. Όμως στο τελευταίο ενάμιση λεπτό που χάναμε με ένα καλάθι ήμασταν σοβαροί στην άμυνα και είχαμε το μεγάλο σουτ του Άρνολντ.

Από κει και πέρα θεωρώ ότι βγάλαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα με 4 εντός, όπου υπήρχε το “πρέπει”. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί στην Ελλάδα ξέρουμε πως όταν μπαίνει το «πρέπει» τα παιχνίδια γίνονται ακόμη πιο δύσκολα. Πρέπει στα επόμενα εκτός έδρας ματς να βελτιώσουμε τον τρόπο που αγωνιζόμαστε για να είμαστε πιο κοντά στο να πετύχουμε μία εκτός έδρας νίκη”.