Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ρέθυμνο και “αγκάλιασε” το πλεονέκτημα

2017-03-27T15:45:25+00:00 2017-03-27T15:55:19+00:00.

27/Mar/17 15:45

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από το Ρέθυμνο με 63-70 και έτσι παρέμεινε στη πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Συγκατοικεί με τον Παναθηναϊκό, αλλά υπερέχει στην ισοβαθμία και έτσι παραμένει το μεγάλο φαβορί για να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο με την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, ως και τους τελικούς της STOIXIMAN.GR BASKET LEAGUE.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου για 33 λεπτά είχε τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ από το Ρέθυμνο, που έμενε κοντά στο σκορ και έδειχνε απειλητικό. Τελικά, ένα σερί 12-0 των κόκκινων στην τελευταία περίοδο, ήταν εκείνο που τους έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων, τους έφτασε ως το +16 και ήταν αυτό που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να εξασφαλίσει το διπλό, χωρίς να καρδιοχτυπήσει στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ύστατη αντεπίθεση ανατροπής με ηνίοχο τον Γιαννόπουλο, αλλά ούτε ο χρόνος ήταν αρκετός, ούτε οι λύσεις που διέθεταν οι Κρητικοί.

Το τελικό 63-70 αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα και το επίπεδο της ανταγωνιστικότητας του Ρεθύμνου, που αγωνίστηκε πολύ καλά και πίεσε τον ανώτερο αντίπαλό του όσο περισσότερο μπορούσε.

Για τους νικητές, ο Βασίλης Σπανούλης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Κεμ Μπίρτς σταμάτησε στους 15 πόντους (με 7/8 δίποντα) με 5 ριμπάουντ, αφήνοντας πίσω του το επεισόδιο με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Για το Ρέθυμνο κορυφαίος ήταν ο Λέμον με 18 πόντους, ενώ ο Γιαννόπουλος με το ξέσπασμά του προς το τέλος του αγώνα, έφτασε τους 11.

Στο ίδιο μοτίβο το πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το καθιερωμένο του σχήμα και ξεκάθαρη στόχευση να πάει τη μπάλα κοντά στο καλάθι, στους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη. Με αυτό το τρόπο οι κόκκινοι βρήκαν σκορ και είχαν τον έλεγχο του ρυθμού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς να μπορέσουν, πάντως, να ζορίσουν πολύ το Ρέθυμνο με την άμυνά τους.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12-19 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως, η ομάδα του Νίκου Βετούλα με ένα σερί 6-0, πλησίασε και μείωσε 18-19, στο 10′.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε μέσα από καλές άμυνες και παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο να προηγηθεί με 20-27. Οι γηπεδούχοι, όμως, έβρισκαν τρόπους να απαντούν, να σκοράρουν και να μένουν κοντά στον αντίπαλό τους.

Για να τελειώσει τελικά το ημίχρονο με σκορ 32-36 και τις δύο ομάδες να έχουν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο ημίχρονο! Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καλή μέρα τον Αμερικανό Ουόλτερ Λέμον που σκόραρε 10 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, ενώ ο Άρνολντ τον ακολούθησε με επτά. Επίσης σημαντικό είναι πως ο ΑΓΟΡ έβγαζε πολλή ενέργεια στο παρκέ, με τον Καμπερίδη να έχει διαδραματίσει ρόλο σε αυτό το κομμάτι.

Το Ρέθυμνο είχε σκοράρει 16 πόντους κοντά στο ζωγραφιστό, ενώ ο Ολυμπιακός 20 και 13 πόντους είχε βρει σε καταστάσεις τρανζίσιον, εκμεταλλευόμενος καλές του άμυνες οι οποίες συνοδεύτηκαν από καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο.
Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 7 πόντους με 6 ασίστ, αλλά και 1/7 σουτ σε αυτό το διάστημα, ενώ ο Μπιρτς είχε 6 πόντους και ο Ιωάννου Παπαπέτρου. Από 4 πόντους είχαν οι Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου.

Πολύ καλός ρυθμός

Η ανταγωνιστικότητα του Ρεθύμνου κρατούσε σε εγρήγορση τον Ολυμπιακό κι έδινε ένα πολύ όμορφο ρυθμό στο παιχνίδι! Οι κόκκινοι ξεκίνησαν την επανάληψη, ποντάροντας στις συνεργασίες του Σπανούλη με τον Πρίντεζη. Αυτές λειτούργησαν και με τον διεθνή φόργουορντ να κάνει ζημιά στο Ρέθυμνο με την επιθετική του κλάση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 35-42, στο 22′.

Η απάντηση των γηπεδούχων, ήρθε ξανά με τον Λέμον! Ο Αμερικανός πέτυχε δύο τρίποντα – αποτελεσματικός, παρά το περίεργο στιλ του στην εκτέλεση – και έφερε ξανά σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του (41-42)! Ο Ολυμπιακός απάντησε με νέο καλάθι του Πρίντεζη και ένα ακόμα από τον Σπανούλη (41-46) και η αναμέτρηση κυλούσε στο ίδιο μοτίβο.

Οι πρωταθλητές είχαν το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσαν να το αυξήσουν πάνω από τους 6-7 πόντους και η ομάδα της Κρήτης με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, έμενε κοντά στο σκορ και την διεκδίκηση της νίκης. Το ερώτημα ήταν αν με ένα ξέσπασμα ο Ολυμπιακός θα καθαρίσει τη νίκη και θα φύγει από το Ρέθυμνο με το διπλό… πρωτιάς, ή αν θα μπορούσε το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα να βάλει ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα στον αντίπαλό του.

Ο Ολυμπιακός για ένα ακόμα ματς κέρδιζε καθαρά την μάχη των ριμπάουντ, είχε προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου +8 κατοχές, αλλά δεν μπορούσε να μετατρέψει την κυριαρχία του στους αιθέρες σε μια μεγαλύτερη διαφορά ασφαλείας. Ο κυριότερος λόγος; Ήταν άστοχος σε ελεύθερα μακρινά σουτ, αλλά και σε πολλές προσπάθειες με καλές προϋποθέσεις, αρκετά κοντά στο καλάθι.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που βρήκε τους ερυθρόλευκους μπροστά με 45-51, ο Ολυμπιακός σούταρε με 3/14 τρίποντα και 15/34 δίποντα. Ιδίως το 44% στα δίποντα, είναι ασυνήθιστα άσχημο ποσοστό για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Το σερί που “κλείδωσε” τη νίκη

Με την διαφορά μόλις στους 6 πόντους, όλα ήταν ανοιχτά μπαίνοντας στην τελευταία και καθοριστική περίοδο. Ο Σφαιρόπουλος ξεκίνησε με τους Αθηναίου, Ουότερς, Παπαπέτρου, Αγραβάνη και Μπιρτς. Στο 33′ ο Χάρης Γιαννόπουλος μείωσε σε 50-54 και στην επόμενη φάση ο Κεμ Μπιρτς έκανε ένα εκπληκτικό κάρφωμα, πατώντας από πολύ μακριά, υποδεχόμενος πάσα του Γιάννη Αθηναίου (50-56).

Με δύο διαδοχικά καλάθια του Ντόμινικ Ουότερς, ο Ολυμπιακός έπιασε διψήφια διαφορά πόντων (50-60) 4,5 λεπτά πριν το τέλος κι εκεί φάνηκε πως οι πρωταθλητές είναι εκείνοι που διαθέτουν τις λύσεις και την απαιτούμενη ενέργεια, να κλείσουν με καλύτερο τρόπο την ενδιαφέρουσα αναμέτρηση. Ένα φόλοου – κάρφωμα του Μπιρτς που κέρδισε και μια ελεύθερη βολή και ένα τρίποντο από τον Αγραβάνη διαμόρφωσαν το 50-66 και αυτό το 12-0 σερί που “έτρεξε” ο Ολυμπιακός από το 50-54, ουσιαστικά τον βοήθησε να κλειδώσει τη νίκη και να ξεκαθαρίσει οριστικά και αμετάκλητα την κατάσταση.

Με πρωταγωνιστή τον Χάρη Γιαννόπουλο, το Ρέθυμνο έτρεξε δικό του σερί 8-0 και μείωσε σε 58-66 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.