“Αγκάλιασε” την τετράδα ο Άρης!

2017-04-13T18:06:09+00:00 2017-04-13T19:11:40+00:00.

13/Apr/17 18:06

Ο Άρης έκανε την αντεπίθεση του στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε της ΑΕΚ, αγκαλιάζοντας την τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.

Οι “κίτρινοι” νίκησαν 80-77 και πλέον περιμένουν ήττα του ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ για να σφραγίσουν την τέταρτη θέση.

Να θυμίσουμε ότι με το νέο σύστημα διεξαγωγής ο τέταρτος αποφεύγει τον πρώτο γύρο των playoffs της Basket League.

Αυτή ήταν η 12 συνεχόμενη νίκη του Άρης επί της ΑΕΚ στο «Nick Galis Hall» στην κανονική περίοδο, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουίλ Κάμινγκς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και χρειάστηκε να περάσει 3.5 λεπτά για να δούμε τους πρώτους πόντους. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 1/9 σουτ και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 4/17.

Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα και να ξεφύγει ακόμα και με 12 πόντους (47-35), λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση κατά διαστήματα αλλά αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα.

Το σκηνικό, όμως, άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης εμφανίστηκε βελτιωμένος κι άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Μάλιστα, οι «κίτρινοι» ανάγκασαν την αντίπαλο τους να μείνει δίχως πόντο στα πρώτα 2.5 λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Με σερί 9-0 οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πέρασαν μπροστά κι έχοντας το μομέντουμ το μέρους τους ξέφυγαν με 72-64. Η ΑΕΚ προσπάθησε να το γυρίσει στηριζόμενη στα τρίποντα και με ένα τέτοιο του Σάκοτα, μείωσε σε 78-77, 23.4’’ πριν το φινάλε.

Ο Τσαϊρέλης είχε 0/2 αλλά ο Γιάνκοβιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε 2/2 βολές στα 19’’! Οι γηπεδούχοι δεν έκαναν φάουλ αλλά ο ΜακΓκραθ ήταν άστοχος σε ελεύθερο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 37-47, 54-57, 81-77.