Περιμένει… καυτός τη Φενέρ ο Παναθηναϊκός!

2017-04-13T19:44:28+00:00 2017-04-13T19:45:01+00:00.

13/Apr/17 19:44

BASKET LEAGUE / ÐÁÏ - ÐÁÏÊ (ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / Eurokinissi Sports)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ολοκλήρωσε με εντυπωσιακή νίκη (102-58) απέναντι στον ΠΑΟΚ την κανονική διάρκεια της Stoiximan.gr Basket League και πλέον στρέφει την προσοχή του στα playoffs της Ευρωλίγκας κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

Οι “πράσινοι” επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με κορυφαίους τους Τζέιμς (20), Σίνγκλετον (17π, 4ρ) και Ρίβερς (14π, 4ρ) έκλεισαν με τον ιδανικό τρόπο την κανονική διάρκεια.

Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ έμεινε από πολύ νωρίς εκτός διεκδίκησης της νίκης και είχε για μοναδικό διακριθέντα παίκτη τον Αντώνη Κόνιαρη που σκόραρε 12 πόντους κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο “Δικέφαλος του Βορρά” τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας και θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στα playoffs από τον πρώτο γύρο.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 4-0 σκοράροντας μέσα από το ζωγραφιστό όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 11-0 μέσα σε δύο λεπτά και ανέτρεψε την κατάσταση (11-4). Ο Κέι Σι Ρίβερς πέρασε στο παρκέ και έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του με 2/2 τρίποντα, πριν ο Σούλης Μαρκόπουλος καλέσει τάιμ άουτ βλέποντας τη διαφορά να φτάνει νωρίς σε διψήφια επίπεδα (19-7).

Η συγκεκριμένη κίνηση ωστόσο δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους που αδυνατούσαν να σταματήσουν τους “πράσινους” οι οποίοι με τον… ορεξάτο Νίκο Παππά ξέφυγαν με +16 (28-12). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ επιβεβαίωσαν για ακόμα μία φορά πως διανύουν περίοδο εξαιρετικής φόρμας κυριαρχώντας πλήρως σε άμυνα και επίθεση με τον Μάικ Τζέιμς να διαμορφώνει το 45-18.

Ο Παναθηναϊκός πήγε τελικά στα αποδυτήρια έχοντας ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 54-26 με τα μόλις 3 λάθη (10 ασίστ) να αποδεικνύουν την συγκέντρωση που επέδειξαν οι γηπεδούχοι. Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε ιδιαίτερα άστοχος (13/43 σουτ) με πολλά κενά κυρίως κοντά στην ρακέτα και μοιραία έμεινε εκτός διεκδίκησης της νίκης από πολύ νωρίς.

Όπως είναι λογικό οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητα στην επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 63-38 έπειτα από σερί 6-0 και να εκμεταλλεύεται το χαλάρωμα των “πρασίνων”. Ο Τσάβι Πασκουάλ δεν χρειάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό αφού ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε εκ νέου επιθετικές πρωτοβουλίες και με το highlights του αγώνα διαμόρφωσε το 73-42.

Ο Αμερικάνος μετέτρεψε σε προσωπικό show το δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας τους συνολικά 20 πόντους όντας πλέον ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, με τον Σόμπεϊ να απαντάει με ένα εξίσου εντυπωσιακό κάρφωμα και να κερδίζει το χειροκρότημα από τον λίγο κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια με μία αμιγώς ελληνική πεντάδα (Μποχωρίδη, Παππά, Χαραλαμπόπουλο, Φώτση και Μπουρούση), την ώρα που ο Σούλης Μαρκόπουλος πέρασε στο παρκέ τους νεαρούς Παπαδόπουλο και Καραμανώλη.

Ο μοναδικός στόχος που απέμενε στον Παναθηναϊκό ήταν η… 100άρα που επετεύχθη έπειτα από εύστοχο ζευγάρι βολών του Μπουρούση, πριν ο Μποχωρίδης διαμορφώσει το τελικό 102-58 ολοκληρώνοντας με τον ιδανικό τρόπο την κανονική διάρκεια για την ομάδα του.