Ο ΠΑΟΚ “καθάρισε” το Λαύριο και ετοιμάζεται για τον Άρη!

2017-04-22T17:54:17+00:00 2017-04-22T17:58:51+00:00.

22/Apr/17 17:54

BASKET LEAGUE / ËÁÕÑÉÏ - ÐÁÏÊ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports)

Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε σημαντικά μετά το πρώτο κακό του δεκάλεπτο, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση απέναντι στο Λαύριο και πήρε την πρόκριση (2-0 νίκες) για την επόμενη φάση εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν δίκαια με 78-68 χάρη στον επιθετικό πλουραλισμό και τους Κλάντον (15π, 9ρ), Πέινερς (12π), Σόμπεϊ (13π), Μαργαρίτη (10π, 4ασ) και Άσκα (13π).

Αντιθέτως, το Λαύριο εμφανίστηκε στο παρκέ για μία μόνο περίοδο με τους Γκρέι (19π) και Νίξον (11π, 4ρ, 6ασ) να είναι οι κορυφαίοι των γηπεδούχων.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το Λαύριο φρόντισε να δείξει με το καλημέρα τις άγριες διαθέσεις του με αποτέλεσμα να προηγηθεί αρχικά με 5-0 και στη συνέχεια με 13-3 χάρη στον εξαιρετικό Νίξον που ξεκίνησε με 3/3 δίποντα. Η επιθετική σκυτάλη πέρασε στις επόμενες κατοχές στον Γκρέι που εκμεταλλεύτηκε τα πολλά κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ και “έκλεισε” την πρώτη περίοδο με τους γηπεδούχους να έχουν εξασφαλίσει ήδη σημαντική διαφορά (25-13).

Ο Σούλης Μαρκόπουλος αντιθέτως είδε τους παίκτες του να παρουσιάζονται ιδιαίτερα άστοχοι από την περιφέρεια (2/9 τρίποντα, 22%) και να βρίσκονται σταθερά πίσω με -10 (34-24) στο 15′. Προϊόντος του χρόνου ωστόσο ο “Δικέφαλος του Βορρά” βελτίωσε την εικόνα του, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, και κατάφερε να πλησιάσει ακόμα και στο 38-32 έπειτα από τρίποντο του Πέινερς.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά στο 39-32 υπέρ του Λαυρίου που υπέπεσε σε 10 λάθη σε αυτό το κομμάτι του αγώνα και χάρισε 13 εύκολους πόντους στους αντιπάλους.

Η ανοδική πορεία του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στην επιστροφή από τα αποδυτήρια αφού με επί μέρους σκορ 8-3 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε απόσταση μίας κατοχής (42-40). Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έγιναν αρκετά νευρικοί στην επίθεση, σταμάτησαν να κυκλοφορούν σωστά τη μπάλα με αποτέλεσμα να χάσουν για πρώτη φορά το προβάδισμα έπειτα από καλάθια του Μαργαρίτη (47-48).

Από αυτό το σημείο και μέχρι το τέλος της περιόδου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και τροφοδοτώντας κατά κύριο λόγο τους Κλάντον και Άσκα πέρασε μπροστά με +6 (62-56) χάρη στην εξαιρετική του επίθεση που σημείωσε 30 πόντους σε 10′.

Η ψυχολογία ήταν πλέον φανερό πως είχε αλλάξει και οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου με τον… αέρα της ανατροπής ξέφυγαν ακόμα και με +10 (70-60) στο 34′. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το Λαύριο κατάφερε να πετύχει μόλις 4 πόντους σε σχεδόν 8 αγωνιστικά λεπτά στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα και μοιραία τέθηκε εκτός διεκδίκησης της νίκης έπειτα από καλάθια του Χρυσικόπουλου (60-74).

Το τελικό 68-78 εξασφάλισε στον ΠΑΟΚ την πρόκριση του στην επόμενη φάση των playoffs της Stoiximan.gr Basket League εκεί όπου τον περιμένει ο Άρης για μία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα σειρά.