Βασιλόπουλο(ς) στη Ρόδο ο Κολοσσός και 1-1!

2017-04-23T18:03:09+00:00 2017-04-23T18:22:01+00:00.

23/Apr/17 18:03

BASKET LEAGUE / ʏˏӓϓ - хȕ̍Ϡ(ׁчӠƁ̐ŔϕˁӠ/ Eurokinissi Sports)

Έχοντας τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο σε εξαιρετική μέρα στην επίθεση, ο Κολοσσός έκαμψε την αντίσταση του Ρεθύμνου στη Ρόδο και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1, με τις δύο ομάδες να γυρίζουν και πάλι στην Κρήτη για το 3ο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν με σκορ 78-73, με τον Βασιλόπουλο να σταματάει στους 18 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ του Κολοσσού με 8/14 σουτ! Μάλιστα, ο Έλληνας φόργουορντ είχε και 5 ασίστ, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Λάνγκστον Χολ με 12 πόντους και 9 ασίστ.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Γκάρι Τάλτον σταμάτησε στους 21 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα της Κρήτης που θα επιστρέψει όμως στο… σπίτι της για το τρίτο παιχνίδι της σειράς, με τον νικητή να αντιμετωπίζει στον επόμενο γύρο των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League την ΑΕΚ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο… διαβασμένοι στην αρχή του δεύτερου αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, σε σχέση με το πρώτο ματς στην Κρήτη. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 16-14, ενώ στη συνέχεια απέκτησαν μία καλύτερη διαφορά από τον Κολοσσό. Συγκεκριμένα, μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα, το Ρέθυμνο έφτασε στο +7 από τους γηπεδούχους (32-39), με τον Τάλτον να είναι σε εξαιρετική μέρα στο επιθετικό κομμάτι για την ομάδα του. Από την άλλη, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν πολύ καλός επιθετικά, αλλά δεν είχε την ανάλογη βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ηγέτη τον Βασιλόπουλο μείωσαν τη διαφορά. Ο Έλληνας φόργουορντ εξαιρετικός τόσο στην εκτέλεση, όσο και στη δημιουργία, ενώ είχε σημαντική βοήθεια και από τον Τσούκου. Οι γηπεδούχοι ξέσπασαν επιθετικά και πέτυχαν 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με το Ρέθυμνο να βρίσκεται ακόμη μπροστά με 57-58. Στη συνέχεια έγινε η ανατροπή με τον Κολοσσό να μπαίνει στη θέση του οδηγού. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος, προηγήθηκε με 65-63, ενώ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα παίρνοντας τη νίκη με 78-73.

Που κρίθηκε:

Παρά το γεγονός πως ο Κολοσσός κέρδισε στη Ρόδο, και το Ρέθυμνο ήταν κοντά στη νίκη, αλλά η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν τα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 41 ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις 27.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήτα πραγματικά εξαιρετικός. Πέρα από τους 18 πόντους που πέτυχε, ήταν παντού στο παρκέ για την ομάδα του, έγινε σήμερα ο ηγέτης του Κολοσσού και τον οδήγησε στο 1-1.