“Ξέσπασε” στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ! (photo)

2017-09-23T18:05:22+00:00 2017-09-23T18:07:46+00:00.

23/Sep/17 18:05

Η ΑΕΚ έκλεισε με νίκη το φιλικό τουρνουά στην Κύπρο παίρνοντας μία δύσκολη νίκη κόντρα στο εξαιρετικό Ρέθυμνο με 93-82 χάρη στο πολύ καλό της τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι “κιτρινόμαυροι” δεν ήταν καθόλου καλοί στο πρώτο ημίχρονο και αυτό οφειλόταν στην εξαιρετική εικόνα των παικτών του Νίκου Βετούλα ειδικά στην επίθεση. Το πρώτο εικοσάλεπτο έληξε με 44-37 υπέρ του Ρεθύμνου.

Στο δεύτερο μέρος στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με  τους Κρητικούς να κρατούν το προβάδισμα με 70-62, όμως στην τέταρτη περίοδο εμφανίστηκε μία άλλη ΑΕΚ στο παρκέ και παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση, δεχόμενη μόλις 12 πόντους πανηγύρισε την φιλική νίκη με 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-44, 62-70, 93-82

Καλύτεροι από πλευράς ΑΕΚ, ήταν ο Μαυροειδής με 19 πόντους, ο Γκριν με 14 και ο Μπάρλοου με 13, ενώ από το Ρέθυμνο ξεχώρισε ο Μέντλοκ με 14 πόντους.