ΠΑΟΚ: Ψυχωμένος και θριαμβευτής στο ντέρμπι με τον Άρη!

2017-11-11T19:24:27+00:00 2017-11-11T19:37:18+00:00.

11/Nov/17 19:24

BASKET LEAGUE / Ёϊ - QǓ (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ έκανε σπουδαία τρίτη περίοδο, ο Άρης επέστρεψε από το -15, αλλά στο φινάλε οι λεπτομέρειες ήταν με την πλευρά του “δικεφάλου”, που επικράτησε στο “αιώνιο” ντέρμπι της Πυλαίας (63-57).

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης είχε πολλά πάνω-κάτω, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί απόλυτα στην τρίτη περίοδο και να χτίζει διαφορά νίκης. Ομως παρά τη διαφορά 15 πόντων, ο Άρης του σπουδαίου Αθηναίου έφτασε και στο -1, πριν όμως… αποφασίσει το νικητή ο Μαργαρίτης και ο Χρυσικόπουλος!

Ετσι, ο “δικέφαλος” πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη από κάθε άποψη, που τον ανεβάζει στο 2-3, όσο είναι πλέον και το ρεκόρ των “κίτρινων”, έπειτα από πέντε αγωνιστικές.

Εξέλιξη αγώνα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με σκοπό να πάρει τον… αέρα του Άρη (7-2), με την ομάδα του Γιαννάκη να βρίσκει ισορροπία με τον Αθηναίου για να ισορροπήσει το παιχνίδι (18-18, 10′).

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην είχαν τον Βον, αλλά Φλιώνης και Πουλιανίτης φρόντισαν να αξιοποιήσουν τον Μπένσον για να χτίσουν προβάδισμα για την ομάδα τους (18-23, 12′).

Μαργαρίτης και Τζόουνς έκαναν καλό… σπριντ στο τέλος του ημιχρόνου, σβήνοντας το +5 του Άρη κι έδωσαν τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να πάει ισόπαλος στα αποδυτήρια.

Με το “καλημέρα” στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου βγήκαν σαφώς βελτιωμένοι και συγκεντρωμένοι και εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο το τρανζίσιον, έτρεξαν συνολικά 14-0 (40-31), με τον Άρη να μένει άποντος για ολόκληρο πεντάλεπτο, συνυπολογίζοντας και το τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους!

Με τον Μαργαρίτη μάλιστα η διαφορά έγινε διψήφια και στο φινάλε της τρίτης περιόδου έφτασε στο +15 (54-39)! Αυτή η εξέλιξη όμως κάθε άλλο παρά… τελείωσε το παιχνίδι.

Κι αυτό γιατί ο Άρης με τον Αθηναίου δεν είχε διάθεση να εγκαταλείψει. Οι “κίτρινοι” κράτησαν στο μηδέν τον ΠΑΟΚ για έξι λεπτά και ο έμπειρος γκαρντ οδήγησε με κρεσέντο σε ένα σερί 14-0 για το 54-53 (36′)!

Σε αυτή την κρίσιμη καμπή εμφανίστηκε δυναμικά ο Χρυσικόπουλος, με πέντε προσωπικούς πόντους (59-54, 38′), ενώ ο Μαργαρίτης έκανε ένα καθοριστικό κόψιμο σε προσπάθεια του Αθηναίου για τρίποντο (39′)!

Ετσι, με τον Τσόχλα να είναι ψύχραιμος από τις βολές, ο ΠΑΟΚ σφράγισε τη νίκη του, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να παίρνει βαθιά ανάσα.

Ο Τζόουνς ήταν ο παίκτης που έδωσε τις περισσότερες επιθετικές λύσεις (20π.), ειδικά στο φινάλε του πρώτου μέρους και στην τρίτη περίοδο, με τον Μαργαρίτη να είναι το μεγάλο “κλειδί” της νίκης του ΠΑΟΚ, με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει πολύ κρίσιμους πόντους στο τέλος.

Που κρίθηκε

Στο 30′ ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με +15, με τον Άρη να επιστρέφει με 14-0 (54-53) και στο φινάλε όλα να κρίνονται χάρη στους πέντε σερί πόντους του Χρυσικόπουλου (59-54), αλλά και την μεγάλη τάπα του Μαργαρίτη στο τρίποντο του Αθηναίου, όταν το σκορ ήταν 59-55 (39′).

Δεκάλεπτα: Αναστόπουλος, Μάνος, Μαγκλογιάννης

Διαιτητές: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57.