Η ΑΕΚ την νίκη, ο “βελτιωμένος” Πανιώνιος τις εντυπώσεις

2017-11-18T17:56:21+00:00 2017-11-18T18:10:43+00:00.

Stelios Toromanidis

18/Nov/17 17:56

Αν και ζορίστηκε αρκετά για παραπάνω από 30′, η ΑΕΚ κατάφερε να “κάμψει” με 83-73 την αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου στο “Νίκος Γκάλης”, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες της Stoiximan.gr Basket League, την ώρα που οι “κυανέρυθροι” ακόμα δεν έχουν “γευτεί” την χαρά της επικράτησης την φετινή σεζόν.

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου βελτιώθηκαν αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο, ανανέωσαν πολλές επιθέσεις (19) πέρασαν μπροστά στο σκορ και διατήρησαν με ψυχραιμία στο φινάλε το προβάδισμα, έχοντας τους Χάρις και Σι πρωταγωνιστές. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι αν και ηττήθηκαν έδειξαν σημάδια ανάκαμψης, τα οποία έδωσαν υποσχέσεις για την συνέχεια.

Διακύμανση αγώνα:

Ο Πανιώνιος πραγματοποίησε ένα ιδεατό επιθετικά πρώτο ημίχρονο με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (61%), εκπληκτική δημιουργία (15 ασίστ), έχοντας παράλληλα υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας. Δεν μπορεί κανείς να πει ότι η ΑΕΚ τα πήγε… άσχημα στο επιθετικό τομέα, σούταρε με 82% στα δίποντα, είχε 11 τελικές πάσες, όμως από την περιφέρεια είχε πρόβλημα (28% στα τρίποντα). Από την άλλη “απουσίαζαν” οι άμυνες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν πιο χαμηλό… βαθμό στο συγκεκριμένο τομέα, όντας “άνευροι”, με αποτέλεσμα να ακολουθούν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Αρχικά οι Σακελλαρίου (8 π.) και Τσούπκοβιτς (8 π.) οδήγησαν επιθετικά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν 27-21 στο 10′, την ώρα που Χάρις (6 π.) και Γκριν (6 π.) ήταν οι διακριθείς από πλευράς “Ένωσης”. Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με τους Κράβιτς (10 π.) και ΜακΝίλι (8 π.) να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα των Νεοσμυρνιωτών. Αν και η ΑΕΚ κατάφερε να προσπεράσει με 41-40 στο 17′, ο Πανιώνιος με επιμέρους σκορ 10-4 στο φινάλε του πρώτο ημιχρόνου πέρασε μπροστά με 50-46.

Ο Κράβιτς συνέχισε την πολύ καλή δουλειά του στο σκοράρισμα (14 π.) και κρατούσε με… νύχια και με δόντια τους φιλοξενούμενους μπροστά (58-54 στο 25′). Οι Ελόνου (8 π.) και Σι (12 π.) αποτελούσαν την “αιχμή του δόρατος” για την οικοδέσποινα, η οποία ισοφάρισε (60-60) στο 29′ με γκολ φάουλ του Μαυροειδη που πήρε και το 4ο φάουλ του Κράβιτς. Υπήρχε γενικά περισσότερη αστοχία αναπόφευκτα (48%-56%), με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα (65-62 στο 30′), εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα λάθη του Πανιωνίου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τα 18 επιθετικά ριμπάουντ (5 ο Μαυροειδής) και με καλύτερη άμυνα, πρωταγωνιστές τους Λαρεντζάκη, Μαυροειδή και Χάρις αύξησαν κατάτι την διαφορά (+8 79-71) στο 38′. Οι παίκτες του Πανιωνίου προσπάθησαν, αλλά η δυστοκία στην επίθεση, σε συνάρτηση με την κούραση που προήλθε δεν μπόρεσαν να διεκδικήσει μέχρι την λήξη την νίκη.

Παίκτης Κλειδί:

Μπορεί ο Χάρις να ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα (19 πόντοι), όμως ο Σι αποτέλεσε τον πολυτιμότερο παίκτη της ΑΕΚ, καθώς κράτησε την “Ένωση” επιθετικά στο κακό αμυντικά πρώτο μέρος και συνέχισε να σκοράρει στην επανάληψη, ολοκληρώνοντας το ματς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Σημείο Κλειδί:

Τα 19 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων και το ποιοτικότερο ρόστερ έδωσε την αναγκαία νίκη γιααυτούς ενόψει της συνέχειας, την ώρα που ήταν εμφανής η αμυντική βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 21-27, 46-50, 65-62, 83-73.