Πέρασε από την Πάτρα ο Ολυμπιακός, “εκτελεστές” Γουίλτζερ και Σπανούλης

2018-01-21T17:50:47+00:00 2018-01-21T17:57:42+00:00.

21/Jan/18 17:50

BASKET LEAGUE / ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ - ÏÓÖÐ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÃÉÁÍÍÇÓ ÁÍÑÏÕÔÓÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Σε ένα παιχνίδι που οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Stoiximan.gr Basket League επικρατώντας με 87-73.

Οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχαν για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κάιλ Γουίλτζερ (17π, 4/5 τρίποντα) και Βασίλη Σπανούλη (18π, 4/6 τρίποντα).

Για λογαριασμό του Προμηθέα, ο Οκτάβιους Έλις σταμάτησε στους 20 πόντους και τα 12 ριμπάουντ, ενώ θετικότατη παρουσία είχε ο Μιλόσεβιτς με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες έδωσαν πολύ γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση και το τρίποντο του Μπράιαν Ρόμπερτς από τη γωνία διαμόρφωσε το 12-6 υπέρ του Ολυμπιακού. Η βιασύνη ωστόσο έφερε λάθη και ένα τέτοιο του Κώστα Παπανικολάου έδωσε την ευκαιρία στον Φαγιέ να μειώσει σε 14-9, πριν ο Σαλούστρος φέρει τον Προμηθέα σε απόσταση μιας κατοχής (16-14).

Η αντίδραση των “ερυθρολεύκων” ήταν άμεση αφού το γρήγορο 8-0 σερί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 24-14, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται τελικά στο 26-17.

Στα επόμενα λεπτά ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άλλαξε ολόκληρη την πεντάδα και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με δύο διαδοχικά τρίποντα έστειλε τη διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (30-17). Μάλιστα, ο Μάκης Γιατράς ζήτησε τάιμ άουτ όταν είδε τον Γουίλτζερ να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση για το 33-18, την ώρα που η άμυνα των παικτών του δεν ήταν καθόλου καλή.

Ξέσπασμα Γουίλτζερ, απάντηση Προμηθέα!

Ο καταπληκτικός Αμερικάνος φόργουορντ εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις δημιουργίες των συμπαικτών του και με 1/1 δίποντο – 3/3 τρίποντα έφτασε νωρίς τους 11 πόντους διαμορφώνοντας το 43-18. Ο Προμηθέας βρέθηκε μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα εκτός διεκδίκησης της νίκης, ψάχνοντας απεγνωσμένα για τον παίκτη που θα βγει μπροστά και θα βοηθήσει στην επίθεση.

Αυτός τελικά ήταν ο Λάνγκστον Χολ, ο οποίος πέτυχε δύο σερί τρίποντα και σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές άμυνες βοήθησε τους Πατρινούς να τρέξουν σερί (15-0) για το 33-43! H αναμέτρηση πήρε μέσα σε λίγα λεπτά “φωτιά” και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-45 έπειτα από ένα απολαυστικό πρώτο ημίχρονο.

Παρά το γεγονός πως οι “ερυθρόλευκοι” σούταραν με πολύ υψηλά ποσοστά (5/11 τρίποντα, 8/8 βολές), τα 11 λάθη δεν τους επέτρεψαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους. Την ίδια στιγμή, οι γηπεδούχοι έκλεψαν 6 μπάλες και είχαν 9 επιθετικά ριμπάουντ τα οποία τους επέτρεψαν να παραμείνουν “ζωντανοί”.

Τα “ξεσπάσματα” κράτησαν τον Προμηθέα κοντά

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε τους παίκτες του να βελτιώνουν την εικόνα τους στην τρίτη περίοδο και με σερί 7-0 να ξεφεύγει εκ νέου με +16 (52-36). Ο Βασίλης Σπανούλης εκμεταλλεύτηκε τα πολύ καλά σκριν του Μιλουτίνοφ και σκόραρε εις διπλούν από την κορυφή (58-40), πριν ο Ρόμπετς κλέψει τη μπάλα και τελειώσει πολύ εύκολα τη μπάλα στον αιφνιδιασμό (62-47).

Κάθε φορά ωστόσο που ο Προμηθέας έδειχνε να μένει πίσω, έβρισκε τη λύση μέσω των τριπόντων που του επέτρεψαν να πλησιάσει στο 55-63 ακριβώς με τη λήξη της περιόδου.

Σταθερά μπροστά ο Ολυμπιακός με “εκτελεστή” Γουίλτζερ

Οι “ερυθρόλευκοι” γνώριζαν πως στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι πρέπει να δείξουν σοβαρότητα. Ξεκίνησαν δυνατά και με κορυφαίο τον Κάιλ Γουίλτζερ (17π, 4/4 τρίποντα) διατήρησαν με ευκολία το προβάδισμα τους σε διψήφια επίπεδα (73-60), περίπου 7 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Προμηθέας δεν τα παράτησε και έδειξε να επιστρέφει στη διεκδίκηση της νίκης όταν ο θετικότατος Έλις διαμόρφωσε το 65-73, αλλά η σωστή κυκλοφορία και το ταλέντο των Στρέλνιεκς – Σπανούλη έδωσε σημαντικές ανάσες (79-68).

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν αυτός που έκρινε οριστικά την υπόθεση νίκη μέχρι το τελικό 87-73, σε μία αναμέτρηση με πολύ ωραίο ρυθμό και έμφαση στο επιθετικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 55-63, 73-87