Γλίτωσε το “έμφραγμα” το Ρέθυμνο

2015-11-21T19:04:08+00:00 2015-11-21T19:48:00+00:00.

21/Nov/15 19:04

Τα Τρίκαλα είναι μια από τις πλέον απρόβλεπτες ομάδες και στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Πήγαν, λοιπόν, στην Κρήτη για να κάνουν το “μπαμ”, κι αν το Ρέθυμνο αργούσε λίγο ακόμα να συνέλθει θα έπαιρνε το διπλό. Εν τέλει η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επικράτησε με το αγχωτικό 83-79.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους Κρητικούς και το κοινό του “Μελίνα Μερκούρη” ένιωθε σε πολλά διαστήματα έντονη την ανησυχία. Τίποτα δεν θα μπορούσε να κριθεί από νωρίς και όταν ένα παιχνίδι πηγαίνει στα τελευταία λεπτά όλα μπορούν να συμβούν.

Το Ρέθυμνο έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και απέφυγε τελικά το “έμφραγμα”. Πήρε το ροζ φύλλο και θα κοιτάξει να βελτιωθεί εν όψει της δύσκολης συνέχειας…

Εξέλιξη του ματς:
Τα πρώτα λεπτά ήταν “αναγνωριστικά”, με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να “ανοίγουν” τη διαφορά στα επίπεδα των 5-7 πόντων. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-25, με τον Τζάστιν Ρόμπινσον να πρωταγωνιστεί για το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη.

Ο Νίκος Καλλές έγραψε το 19-27 στο 11′, αλλά το Ρέθυμνο απάντησε με ένα σερί 9-0 και κατάφερε να προσπεράσει: 28-27 μετά από καλάθι του Κλουφ. Τα Τρίκαλα δεν πανικοβλήθηκαν από την πίεση των γηπεδούχων και πέρασαν ξανά μπροστά. Έφτασαν μέχρι και +6, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +1 για τους Θεσσαλούς: 41-42.

Η ανάπαυλα βοήθησε τον Χάρη Γιαννόπουλο να γυρίσει με διαφορετική ψυχολογία από τα αποδυτήρια και όλα άλλαξαν. Ο 26χρονος γκαρντ / φόργουορντ πήρε το όπλο του και άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς, ανοίγοντας την αντίπαλη άμυνα και αλλάζοντας το μομέντουμ του αγώνα. Ο Χάροου τον στήριξη και στη μίνι διακοπή του 30ου λεπτού το σκορ ήταν 64-57!

Ο ίδιος παίκτης, που ήταν και ο κορυφαίος των νικητών μαζί με τον Στόουν και τον Σάφτενααρ, έριξε νέα τρίποντη “βόμβα” για το 67-57 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα. Τα Τρίκαλα πάλεψαν, μείωσαν, αλλά ποτέ δεν κατάφεραν να προσπεράσουν ξανά. Οι γηπεδούχοι είχαν καθαρό μυαλό και πήραν αυτό που ήθελαν.

MVP:
Μπορεί τα ποσοστά του να έπεσαν κάπως στο τέλος, όμως ήταν ο στυλοβάτης του Ρεθύμνου στην ανατροπή και τη νίκη κόντρα στα Τρίκαλα. Ο λόγος για τον Χάρη Γιαννόπουλο, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους με 5/6 βολές, 3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, μαζεύοντας 4 ριμπάουντ, μοιράζοντας 3 ασίστ και κάνοντας 3 κλεψίματα.