Άλωσε την Τρίπολη με Τρότερ ο Κόροιβος!

2015-12-23T19:41:43+00:00 2015-12-23T19:54:42+00:00.

23/Dec/15 19:41

Τρομερό παιχνίδι είχαμε στην Τρίπολη, με τον Κόροιβο να θριαμβεύει στο φινάλε, παίρνοντας το ροζ φύλλο απέναντι στον Αρκαδικό με 89-88. Ο Όμπι Τρότερ με 2/2 βολές σε… νεκρό χρόνο ήταν αυτός που έκρινε το παιχνίδι.

Λίγο νωρίτερα, ο Βασίλης Καββαδάς λίγο έλειψε να γίνει ήρωας, καθώς μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από τις δύο άστοχες βολές του Χριστόφορου Στεφανίδη και έκανε το 88-87, στα 6” πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης.

Η επιθέσεις κυριάρχησαν ανάμεσα στα σύνολα του Γιάννη Καστρίτη και του Χάρη Μαρκόπουλου, με τους δύο αντιπάλους να έχουν εναλλαγές στο προβάδισμα και να δίνουν διαρκές σασπένς στο παιχνίδι. Τελικά, ο Κόροιβος ήταν καλύτερος και πιο ψυχωμένος στις λεπτομέρειες που έκαναν τη διαφορά και τη πελοποννησιακό ντέρμπι κατέληξε σε ηλειακά χέρια.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από το ξεκίνημα τα ηνία στο παιχνίδι, αποκτώντας προβάδισμα 6 πόντων στο 4’ (8-2). Ο Καββαδάς οδηγούσε στο σκοράρισμα τους συμπαίκτες του, ενώ από την άλλη πλευρά ο Χάρις έκανε ό,τι μπορούσε για να μείνει κοντά ο Κόροιβος. Ο Άιρλαντ με δύο εύστοχα δίποντα έφερε τη διαφορά στους 10 πόντους (26-16) στο 9’, ενώ το εναρκτήριο δεκάλεπτο έληξε με 28-20. Δύο εύστοχες βολές του Βαν Όστρουμ έδωσαν αέρα 12 πόντων στον Αρκαδικό (36-24 στο 13’), αλλά ο Τρότερ με πέντε δικούς του συνεχόμενους πόντους μείωσε στο -7 (36-29) για την ομάδα της Ηλείας στο 14’. Στο 17’ ο Ντέβις μείωσε στο -4 για τους φιλοξενούμενους (39-35) και ο Χάρις με καλάθι και φάουλ έφερε την ομάδα του σε απόσταση ενός πόντου (45-44) στο 20’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 47-44, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Άιρλαντ.

Ο Κάνσιλ ισοφάρισε το παιχνίδι στο 22’ (49-49) και ο Ντέιβις έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα του (53-55) στο 24’. Η αναμέτρηση στα επόμενα λεπτά ήταν αμφίρροπη, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά η μία στην άλλη, αλλά ένα ξέσπασμα των παικτών του Μαρκόπουλου ήταν αρκετό για να πάει στο +9 η ομάδα της Αμαλιάδας στο 28’ (58-67) και να κλείσει την τρίτη περίοδο στο 63-70.

O Βαν Όστρουμ με νέο τρίποντο μείωσε στο -5 στο 39’, στην τελευταία προσπάθεια του Αρκαδικού να επιστρέψει στο ματς και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Καββαδάς έβαλε «φωτιά» στο ΔΑΚ Τρίπολης κάνοντας το 84-86. Στη συνέχεια, ο Βαν Όστρουμ ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που είχε δικαίωμα να εκτελέσει, κάνοντας το 85-86, 47 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Στη γραμμή των βολών οδηγήθηκε και ο Χαριτόπουλος, αλλά και εκείνος έβαλε μόνο τη μία, με τον Καστρίτη να καλεί τάιμ άουτ ώστε να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του, 12 δευτερόλεπτα πριν από την κόρνα της λήξης. Ο Στεφανίδης πήρε φάουλ και ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη, αλλά ο Καββαδάς έκανε το φόλοου κάρφωμα για το 88-87, 6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Όμως, ο Αρκαδικός ήταν αυτός που πανηγύρισε τη νίκη, καθώς ο Τρότερ έβαλε και τις δύο βολές μετά το φάουλ που κέρδισε και σημείωσε το τελικό 88-89, καθώς στα δύο δευτερόλεπτα ο Μπράουν έκανε μπέιζμπολ πάσα ολόκληρου γηπέδου στον Καββαδά, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και να απειλήσει. Στα δέκατα του δευτερολέπτου που απέμειναν, οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να κάνουν σουτ με τον Φαν Όστρουμ, αλλά ο Ιρλανδός ήταν άστοχος.

MVP:

Ο Ντάρελ Χάρις έβγαλε και πάλι μάτια με την απόδοσή του, όμως ο Βίνσεντ Κάνσιλ ήταν ο κορυφαίος της ηλειακής ομάδας, “φλερτάροντας” με το τριπλ-νταμπλ: 15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ!

Πού κρίθηκε:

Στην φοβερή ψυχραιμία του Όμπι Τρότερ. Ο Αμερικανός -ουγγρικό διαβατήριο- γκαρντ εξελίσσεται σε λίρα εκατό για τον Κόροιβο. Είχε… κρύο αίμα και σε αυτό το ματς, βάζοντας τις δύο νικητήριες βολές στην εκπνοή.