Νίκησε τον… Στούνταμαϊρ στο “θρίλερ” και έρχεται Πειραιά η Μακάμπι

20 Nov 2016 2016-11-20T23:35:21+00:00.

Stelios Toromanidis

- 20 Nov 2016

Ο Τζο Αλεξάντερ ήταν ο σωτήρας της Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επιβλήθηκε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 85-83 χάρη στο νικητήριο καλάθι του Αμερικανού φόργουορντ.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατάσταση στα χέρια τους και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (62-52), οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο (23-14 επιμέρους σκορ) κατάφεραν να διεκδικήσουν το ματς και στο τέλος να το κατακτήσουν.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντο Τζεί Σίλι με 17 πόντους, ενώ από κοντά σε απόδοση ακολούθησαν οι Αντριου Γκάουντλοκ (11 πόντους), Σίλβεν Λάντεσμπεργκ (11 πόντους) και Σόνι Ουίμς (10 πόντους).

Όσον αφορά την Χάποελ, είχε και αυτή τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ανάμεσα στους οποίους και ο πρώην σταρ του NBA, Αμάρε Στούνταμαϊρ που τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους. Οι άλλοι τρεις ήταν οι
Λιόρ Ελιγιάχου (14 πόντους), Τζερόμ Ντάισον (13 πόντους), Μπαρ Τίμορ (12 πόντους).

Πλέον η Μακάμπι στρέφει την προσοχή της στον αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης (24/11) με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.