Ιταλία: Καθοριστικός ο Μπράμος στην νίκη της Βενέτσια, “όργια” Τζεντίλε με Βίρτους! (photo)

2017-10-14T22:54:13+00:00 2017-10-14T22:54:13+00:00.

14/Oct/17 22:54

Σε ένα εξαιρετικό ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η Βενέτσια κέρδισε με 77-74 μέσα στην έδρα της Μπρίντεζι, με τον Μάικ Μπράμος να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο κάνοντας το 74-71 στο τελευταίο λεπτό!

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (46-39) χάρη στην καλή τους επιθετική λειτουργία.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο σκληρό και “κλειστό” και όλα κρίθηκαν στην 4η περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι λόγω της εξαιρετικής άμυνας της Βενέτσια πέτυχαν μόλις 9 πόντους και αυτό τους στοίχισε στο φινάλε την νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πέριτς και Τζόνσον με 14 πόντους, ενώ ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ είχε 7 πόντους και 7 ριμπάουντ και φυσικά το καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε.

Να θυμίσουμε ότι η Βενέτσια την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League την ΑΕΚ (18/10).

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε η Βίρτους Μπολόνια μέσα στην έδρα της Πέζαρο με 81-75 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Superfoods, Αλεσάντρο Τζεντίλε ο οποίος πέτυχε 27 πόντους με 12/20 δίποντα, ενώ είχε και 7 ριμπάουντ. Επίσης καθοριστικός ήταν και ο άλλοτε “ερυθρόλευκος”, Όλιβερ Λαφαγιέτ με 12 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.