Ιταλία: Δύο ημιτελικοί, δύο παρατάσεις και τελικός Τορίνο-Μπρέσια!

2018-02-17T23:08:57+00:00 2018-02-17T23:08:57+00:00.

17/Feb/18 23:08

Τρομερό θέαμα στην Ιταλία, με τους δύο ημιτελικούς του Κυπέλλου να οδηγούνται στην παράταση! Τελικά, Τορίνο και Μπρέσια θα διεκδικήσουν το τρόπαιο!

Συναρπαστικός ήταν ο πρώτος χρονικά ημιτελικός του Κυπέλλου Ιταλίας. Τορίνο και Κρεμόνα έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, εκεί όπου η πρώτη επικράτησε με 92-87 και πέρασε στον μεγάλο τελικό!

Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Οι δύο πρώτοι περίοδοι ήταν μοιρασμένοι και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 40-40! Ανάλογο μοτίβο και στο δεύτερο μέρος, με το έξτρα πεντάλεπτο να μην μπορεί να αποφευχθεί (80-80).

Εκεί, η Τορίνο ήταν αποτελεσματικότερη και με επί μέρους 12-7, πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μορίς Γκαρέτ Ντιαντέ με 18 πόντους 6 ρμπάουντ και 2 ασίστ. Από κοντά και οι Βάντερ Μπου με 17 πόντους και Αλεξάντερ Βούγιασιτς με 15 και 7 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιμόνε Φοντέτσιο με 16, ενώ πολύ καλός ήταν και ο πρώην ”ερυθρόλευκος” Τζόνσον-Όντομ, με 14 πόντους και 3 ασίστ.

Συναρπαστικό φινάλε στο Μπρέσια-Καντού!

Ανάλογης έκβασης και ο δεύτερος ημιτελικός! Μπρέσια και Καντού… ζήλεψαν και ”πάλεψαν” για 45 λεπτά για την πρόκριση. Το τελικό 87-82, έδωσε την πρόκριση στην Μπρέσια και έστειλε σπίτι της την Καντού.

Η Μπρέσια είχε πάρει ακόμα και διψήφια διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως η Καντού δεν παρέδωσε τα όπλα και κατάφερε να ισοφαρίσει! Το φινάλε ήταν γεμάτο αγωνία με την Μπρέσια να κάνε με βολές το 76-74, όμως με αντίστοιχο τρόπο και ψυχραιμία, διαμορφώθηκε το 76-76,  που έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Εκεί, η Καντού προηγήθηκε 79-78, όμως ήρθε ”μπλακ άουτ” και είδε τον αντίπαλό της να βάζει συνολικά 11 πόντους σε 5 λεπτά και να παίρνει το ματς.

Πρώτος σκόρερ για τους νκητές ο Λούκα Βιτάλι με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ! Συμπαραστάτης του ο Λόντρι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ!