Τορίνο: Πήρε το ”θρίλερ” απέναντι στη Μπρέσια και στέφθηκε Κυπελλούχος!

2018-02-18T20:03:18+00:00 2018-02-18T22:57:30+00:00.

18/Feb/18 20:03

Στην Τορίνο κατέληξε το φετινό Κύπελλο Ιταλίας, μετά τη νίκη της επί της Μπρέσια με σκορ 69-67!

Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό, η Τορίνο πανηγυρίζει την κατάκτηση του Κυπέλλου Ιταλίας, κερδίζοντας στο φινάλε την Μπρέσια με σκορ 69-67!

Το ματς ήταν απόλυτα ”κλειστό” και οι δύο ομάδες βρέθηκαν 10 λεπτά πριν το τέλος του τελικού στο ίδιο σχεδόν σκορ. Η Μπρέσια κουβαλούσε μία διαφορά 3 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Τορίνο έκανε την αντεπίθεσή της και βρέθηκε ακόμα και στο +5.

Το τελευταίο λεπτό ήταν εντυπωσιακό, με τους δύο μονομάχους να επιδίδονται σε… διαγωνισμό τριπόντων, όμως ένα καλάθι του Σάσα Βούγιασιτς σχεδόν στο φινάλε (-2”), έγραψε το 69-67 και έδωσε τον τίτλο στην Τορίνο!

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ με 16 ήταν ο Γκάρετ Ντιαντέ και ακολούθησαν οι Μπλου-Κολό με 11 και Ουάσινγκτον με 10!

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 28-31, 53-56, 69-67