01/May/16 07:52

Άστραψαν και βρόντηξαν οι Σπερς!

01 May 2016 2016-05-01T07:52:16+00:00.

- 01 May 2016

Το Σαν Αντόνιο ήταν εντυπωσιακό ισοπέδωσε 124-92 την Οκλαχόμα κι έκανε εύκολα το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Δύσης.

Η αρχή λένε είναι το ήμισυ του παντός και τα “σπιρούνια” βάλθηκαν να το επιβεβαιώσουν και σουτάροντας με 81.8% στα πρώτα 4,5 λεπτά προηγήθηκαν με 43-20. Η μοναδική φορά που οι Σπερς σούταραν καλύτερα στην πρώτη περίοδο, στην εποχή Πόποβιτς, ήταν στον τρίτο τελικό του 2014 με τους Χιτ (βλ. 87%).

Καουάι Λέοναρντ και ΛαΜάρκους Όλντριντζ είχαν μαζί 27 πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο, την ώρα που όλοι οι βασικοί των Θάντερ είχαν μαζί 17! Ο 30χρονος Τεξανός φόργουορντ έκανε season high, σκοράροντας συνολικά 38 πόντους με 18-23 σουτ! Είχε 25 πόντους στο ημίχρονο κι έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τον Τιμ Ντάνκαν στον έκτο τελικό του 2013 που πετυχαίνει κάτι τέτοιο.

Οι Σπερς προηγήθηκαν με 73-40 στην ανάπαυλα, κι έγινε μόλις η έκτη ομάδα που έχει διαφορά τουλάχιστον 33 πόντων σε έναν αγώνα των playoffs μετά τις δύο πρώτες περιόδους. Πιο απλά… Απόλυτη κυριαρχία για τους παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς!