Ουόριορς: Η αρχή, ήμισυ του παντός; Μπα…

2017-03-30T09:23:31+00:00 2017-03-30T09:34:10+00:00.

30/Mar/17 09:23

Οι Ουόριορς βρέθηκαν να χάνουν με 22 πόντους στην πρώτη περίοδο στο Σαν Αντόνιο αλλά στο τέλος έφυγαν με τη νίκη από την έδρα των Σπερς

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς προηγήθηκε 33-17 μετά τα πρώτα 12 λεπτά, με το +16 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά που παίρνουν φέτος το συγκεκριμένο διάστημα.

Κι όμως το Γκόλντεν Στέιτ έκανε επιμέρους 93-65 στα άλλα τρία δωδεκάλεπτα και πήρε τη νίκη με 110-98, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέση στη regular season και του απόλυτου πλεονεκτήματος της έδρας στα playoffs.

Οι “πολεμιστές” πέτυχαν 13/26 τρίποντα, με τον Στεφ Κάρι να σημειώνει 29 πόντους (9/20 σουτ) και τον Κλέι Τόμπσον να ακολουθεί με 23 (9/16 σουτ).

Βέβαια, αποκάλυψη του αγώνα ήταν ο Ντέιβιντ Ουέστ, ο οποίος θυμήθηκε τα νιάτα του, έχοντας 15 πόντους (7/11 σουτ), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 τάπες σε 22 λεπτά.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Ουόριορς είναι η ομάδα με τις περισσότερες εκτός έδρας νίκες (91) τα τελευταία τρία χρόνια, ενώ έχουν ρεκόρ 3-0 όταν χάνουν με 15+ πόντους μετά την πρώτη περίοδο!