Χιτ: Τρεις ώρες, δύο παρατάσεις, ένας νικητής με ρεκόρ ιστορίας!

2018-03-20T05:50:56+00:00 2018-03-20T05:50:56+00:00.

20/Mar/18 05:50

Οι Μαϊάμι Χιτ χρειάστηκε δύο παρατάσεις και έπρεπε να σπάσουν το ρεκόρ παραγωγικότητας στην ιστορία τους για να λυγίσουν τους Νάγκετς. Έστω και μετά τρεις ώρες, η δουλειά έγινε…

Οι Χιτ νίκησαν με 149-141 στη δεύτερη παράταση και πέτυχαν 20 τρίποντα πετυχαίνοντας αντίστοιχα το πρώτο και το δεύτερο ρεκόρ για τον οργανισμό, ενώ ανέβηκαν στην έβδομη θέση της Ανατολής! Αντίστοιχα οι Νάγκετς βλέπουν τις ελπίδες τους να μπουν στα πλέι οφ της Δύσης να μειώνονται, απέχοντας πλέον δύο παιχνίδια μακριά από την όγδοη θέση.

Ο Τζέιμς Τζόνσον πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους (13/17 σουτ), μερικούς καθοριστικούς στη δεύτερη παράταση, ενώ ο Κέλι Όλινικ πρόσθεσε 30 (4/6τριπ.) από τον πάγκο.

Μέχρι και η στατιστική κάλυψη του αγώνα “κράσαρε” στην πρώτη περίοδο, ως εκεί έφτασε αυτή η φοβερή βραδιά στο Μαϊάμι. Για πολύ ώρα μετά το ματς δεν είχαν βγει τα νούμερα, γεγονός σπανιότατο για το ΝΒΑ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε 34 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ ο Ουίλσον Τσάντλερ πρόσθεσε 26 για τους Νάγκετς.