Δύο αποτελέσματα “χρυσάφι” για τους Μπακς!

2017-03-18T08:19:22+00:00 2018-02-16T00:32:58+00:00.

18/Mar/17 08:19

Οι Ουίζαρντς νίκησαν με 112-107 τους Μπουλς στο πρώτο τους παιχνίδι χωρίς τον τραυματία Ντουέιν Ουέιντ και οι Ράπτορς κατέβαλλαν με 87-75 τους Πίστονς χάρη στην αντεπίθεση τους στην τέταρτη περίοδο και αυτό το διπλό αποτέλεσμα έφερε τους Μπακς στην 7η θέση της ανατολικής Περιφέρειας!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μπουλς γύρισαν το παιχνίδι από το -19 και μάλιστα είχαν την ευκαιρία με τον Τζίμι Μπάτλερ να ισοφαρίσουν περίπου τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά το τρίποντο του ηγέτη τους δεν βρήκε στόχο. Οι Ουίζαρντς νίκησαν με ρεκόρ καριέρας 20 ασίστ του Τζον Ουόλ, 24 του Μπράντλεϊ Μπιλ και ρεκόρ σεζόν με 17+16 πόντους αντίστοιχα από τους Τζέισον Σμιθ και Ίαν Μαχινμί, υποχρεώνοντας τους Μπουλς στην έβδομη ήττα τους σε οκτώ ματς! Τώρα το Σικάγο έπεσε δέκατο με απόσταση δύο νικών από τα πλέι οφς (Χιτ) και 2,5 από τους Μπακς!

Ακόμα ένα καλό αποτέλεσμα για τους Μπακς ήταν αυτό στο Τορόντο όπου οι Ράπτορς νίκησαν με 87-75 τους Πίστονς σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, πετυχαίνοντας μεγάλη ανατροπή στα τελευταία εννιά λεπτά. Το Ντιτρόιτ ήταν μπροστά με 72-63 αλλά πέτυχε μόλις τρεις πόντους σε εννιά λεπτά και οι Ράπτορς με συνολικά 17 του Σερζ Ιμπάκα (επί μέρους σκορ 24-3) πήραν τη νίκη αφήνοντας τους Πίστονς (Ρέτζι Τζάκσον 20π.) στην… πίκρα για τρίτο σερί ματς!

Τώρα το Ντιτρόιτ είναι ένατο με μία νίκη απόσταση από τους Χιτ και 1,5 από τους Μπακς…