Α1 Γυναικών: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

2017-04-29T16:14:45+00:00 2017-04-29T16:14:45+00:00.

Stelios Toromanidis

29/Apr/17 16:14

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του και μάλιστα συνεχόμενη, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος 2016-17 στις γυναίκες μετά την εκτός έδρας επικράτηση επί του Αθηναϊκού στην σειρά των τελικών στην Α1.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη επιβλήθηκαν με 69-58, πραγματοποιώντας το 4-0 εναντίον του Αθηναϊκόυ (συμπεριλαμβανομένων και των δυο νικών στην κανονική περίοδο). Με αυτό τον τρόπο έφτασαν στο δεύτερο συνεχές νταμπλ, δείχνοντας ότι αυτή την στιγμή είναι η κορυφαία ομάδα της Ελλάδας.

Κορυφαία από πλευράς νικητών αναδείχθηκε η Εβίνα Μάλτση με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, η οποία μάλιστα κατέκτησε το δεύτερο τρόπαιο στην εντυπωσιακή καριέρα της σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Οι “ερυθρόλευκες” ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά, για να προηγηθούν στο ημίχρονο με 46-25. Οι γηπεδούχες θέλησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, μείωσαν σε 51-35, όμως ο Ολυμπιακός γρήγορα μπόρεσε να επαναφέρει την διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων και να κλειδώσει ουσιαστικά την νίκη.