Παρτίζαν: ”Σάρωσε” τον Ερυθρό Αστέρα και σήκωσε το Κύπελλο!

2018-02-18T23:04:32+00:00 2018-02-18T23:16:08+00:00.

18/Feb/18 23:04

Έναν απίστευτο τελικό προσέφεραν Παρτίζαν και Ερυθρός Αστέρας, με την πρώτη να πανηγυρίζει τελικά στο τέλος, κάνοντας ένα ονειρικό ματς απέναντι στο φαβορί!

Στα χέρια της Παρτίζαν το Κύπελλο Σερβίας, μετά από 6 χρόνια! Η ομάδα του Βελιγραδίου έκανε εκπληκτικό ματς, είχε τις απαντήσεις στα σημεία που έπρεπε και κατέκτησε το τρόπαιο, με σκορ 81-75!

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και αυτό έγινε και στον συγκεκριμένο αγώνα. Με ένα απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο, οι θριαμβευτές πήραν διαφορά 16(!) πόντων, χάρην στο 25-9 του πρώτου δεκαλέπτου! Στη συνέχεια, ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη δική του αντίδραση, με την δεύτερη περίοδο να κλείνει υπέρ της Παρτίζαν με επί μέρους 24-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η αντίδραση που όλοι περίμεναν. Ο Ερυθρός Αστέρας, με μπροστάρηδες τους Μπιέλιτσα και Ντάνγκουμπιτς έκανε ένα σερί και κατάφερε να μετατρέψει το 49-31 του ημιχρόνου σε 65-55 και είχε κάνει την… μισή δουλειά προς την ”επιστροφή”.

Όμως, η βραδιά άνηκε στη Παρτίζαν και αυτό φάνηκε στο κομβικότερο σημείο. Οι ”κόκκινοι” έφτασαν στο -7 (66-69) και ένα λεπτό πριν το τέλος στο 71-75, όμως υπήρχαν οι κατάλληλες απαντήσεις και το τελικό 81-75 έδωσε την κούπα στους παίκτες της Παρτίζαν!

Πράγματα και θαύματα απο τον Ουίλιαμς-Γκος! Ο πρώτος σκόρερ των Κυπελλούχων είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 7 ασίστ, σε 34 λεπτά αγώνα! Από κοντά και οι Βελίτσκοβιτς με 13 πόντους-7 ριμπάουντ και Γκάγκιτς με 12 πόντους-6 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 49-31, 65-55, 81-75.