Δεν ολοκλήρωσε… ακόμη το θαύμα η Βιλερμπάν

2017-06-06T22:28:42+00:00 2017-06-06T22:34:05+00:00.

Giannis Askounis

06/Jun/17 22:28

Εντός έδρας ήττα με 68-64 γνώρισε η Βιλερμπάν του Τόνι Πάρκερ από τη Στρασμπούρ, που ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των δύο ομάδων.

Τερμάτισε όγδοη στην κανονική διάρκεια της σεζόν της LNB, αλλά απέκλεισε με 2-1 την πρώτη της κατάταξης, Μονακό, στην προημιτελική φάση των πλέι οφ. Στην προκειμένη έχασε ευκαιρία για 3-1 επί της τέταρτης, που με το σπουδαίο “διπλό” υποχρέωσε τη διεξαγωγή πέμπτου παιχνιδιού στην έδρα της.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά δώδεκα πόντων στην πρώτη περίοδο, αλλά η Βιλερμπάν βρέθηκε στο +7 με το πέρας του ημιχρόνου και διατήρησε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου. Ακολούθησε, όμως, μία ακόμη ανατροπή, που καθόρισε το νικητή.

Ξεχώρισε με δεκαοκτώ πόντους και επτά ριμπάουντ για τη Στρασμπούρ ο πρώην γκαρντ της ASVEL, Πολ Λακόμπ. Τέλος αναφέρουμε πως στην άλλη σειρά του ημιτελικού γύρου, η Σαλόν Σαονέ προηγείται με 2-1 της Παρί Λεβαλουά.