Νίκη… μια μέρα μετά για τη Φενέρ

2016-05-02T16:51:31+00:00 2016-05-02T17:58:03+00:00.

02/May/16 16:51

Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε αλλά τελικά πέρασε (83-75) από την έδρα της Γκαζιάντεπ κι εξακολουθεί να ισοβαθμεί με την Αναντολού Εφές στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε αλλά τελικά πέρασε (83-75) από την έδρα της Γκαζιάντεπ κι εξακολουθεί να ισοβαθμεί με την Αναντολού Εφές στην κορυφή της βαθμολογίας της BSL.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρέθηκε να προηγείται ακόμα και 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο αλλά είδε την ομάδα του Στέφανου Δέδα να επιστρέφει και της βάζει δύσκολα μέχρι το φινάλε, σε μια αναμέτρηση που ήταν προγραμματισμένη να διεξαχθεί χθες.

Το χτύπημα στο αρχηγείο της αστυνομίας της πόλης έφερε την αναβολή του αγώνα και τη διεξαγωγή του σήμερα χωρίς την παρουσία θεατών για λόγους ασφαλείας.

Ο Μπόμπι Ντίξον ηγήθηκε επιθετικά της Φενέρ με 24 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (16π., 7ρ.) και του Έκπε Ούντο (15π., 6ρ.). Πολύ καλός κι ο Κώστας Σλούκας (10π.), ο οποίος πέτυχε και δύο καταλυτικές βολές λίγο πριν το τέλος. Πρώτος σκόρερ της Γκαζιάντεπ ήταν ο Άντι Ράουτινς με 19 πόντους (5/12τρ.)

Η Φενέρ έχει πλέον 22-6, όσο κι η Εφές, η οποία έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία κι ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Φενέρ συνάντησε σθεναρή αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια έδειξε να ελέγχει απόλυτα το ματς. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς κράτησε άποντους τους γηπεδούχους στα τέσσερα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (22-40 στο 16′).

Οι παίκτες του Δέδα “ροκάνισαν” τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κι έκαναν το ξέσπασμα τους στην τρίτη περίοδο. Με τον Ράουτινς να βρίσκει ρυθμό έξω από τα 6μ75, η Γκαζιάντεπ (τελείωσε τον αγώνα με 13/32 τρίποντα) μείωσε σε 52-55 (29′) και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα γνωστά ξεσπάσματα του Ομπράντοβιτς ξύπνησαν κάπως τους παίκτες του και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Ντίξον, η Φενέρ διατήρησε το προβάδισμα και με γκολ φάουλ του Μπoγκντάνοβιτς προηγήθηκε με 70-59 (32′).

Ο Σέρβος γκαρντ συνέχισε να δίνει λύσεις και με τρίποντο έκανε το 77-66 (36′) αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και πάλι, μείωσαν σε 72-79 αλλά έχασαν τις ευκαιρίες να μειώσουν ακόμα περισσότερο. Τελικά, ο Σλούκας με 2/2 βολές έκανε το 72-81 στα 32” πριν το φινάλε, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη της Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 33-47, 56-65, 75-83.