Έφες: “Αυτοκτόνησε” στη Σμύρνη, μεγάλη νίκη η Καρσίγιακα

2017-04-10T20:44:13+00:00 2017-04-10T20:44:13+00:00.

10/Apr/17 20:44

Η Έφες Αναντολού έφτασε ένα… δευτερόλεπτο μακριά από μία μεγάλη νίκη με ανατροπή στο τέλος επί της Καρσίγιακα στη Σμύρνη αλλά “κατάφερε” (περί κατορθώματος πρόκειται) να δεχτεί τρίποντο στην εκπνοή και στην παράταση να χάσει το παιχνίδι!

Η Καρσίγιακα επικράτησε με 100-96 (Τζέι Κόβαν Μπράουν 24, Σάμερς 22, Όουενς 18- Ντάνστον 24, Οσμάν 19, Ντέρικ Μπράουν 16) πετσοκόβοντας τις ελπίδες της Έφες για να κατακτήσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της τουρκικής λίγκας αφού έμεινε δύο νίκες πίσω από τη Φενέρ. Πριν το ΣΕΦ, η Έφες θα παίξει άλλο ένα παιχνίδι, αλλά σίγουρα δεν ξεκίνησε καλά για αυτήν η περίοδος πριν τα πλέι οφς της Ευρωλίγκας.

Η Έφες προηγήθηκε με 28-18 στο 9’ (28-22 στο 10’) και 45-41 στο πρώτο ημίχρονο χάρη στους 17 πόντους Τσεντί Οσμάν με 3/3 τρίποντα και 3/4 δίποντα! Η Καρσίγιακα ισοφάρισε 32-32 χάρη στον Τζέι Κόβαν Μπράουν (12π.) αλλά δυσκολευόταν πολύ στο αμυντικό κομμάτι.

Μαζί με τον Οσμάν μπήκαν στην επιθετική εξίσωση και οι Ντάνστον (12π.), Ντέρικ Μπράουν (13π.) και Μπράντον Πολ (10π.) με την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού να κρατάει το προβάδισμα (63-55 στο 27’), αλλά ο Μπράουν είχε τις απαντήσεις (22π.) για τη γηπεδούχο Καρσίγιακα που πέρασε μπροστά με 64-63!

Η Καρσίγιακα προηγήθηκε αργότερα με 86-81 (Σάμερς 19, Όουενς 18) εκμεταλλευόμενος την «τρύπια» άμυνα της Έφες (Ντάνστον 20), αλλά οι φιλοξενούμενοι του Περάσοβιτς έκαναν ένα σερί 7-0 και με τρίποντο του Μουτάφ! Η Καρσίγιακα αστόχησε, ο Ερτέλ έβαλε τη μία βολή (13”) και ο Μάικλ Γκριν ισοφάρισε στην εκπνοή!

Το παιχνίδι στην παράταση πήγε πόντο-πόντο, ωστόσο ο κορυφαίος της Έφες, Μπράιαντ Ντάνστον αστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές (95-93 μπροστά η Καρσιάγιακα). Με καλάθι του φοβερού Μπράουν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 98-93, 15” πριν το τέλος και εκεί όλα κρίθηκαν…