Έκλεψε τη νίκη στο ντέρμπι η Εφές

2017-05-07T16:45:31+00:00 2017-05-07T18:58:26+00:00.

Giannis Askounis

07/May/17 16:45

Διατήρησε τις όποιες ελπίδες της για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια της BSL η Αναντολού Εφές περνώντας με 70-69 από την έδρα της Γαλατάσαραϊ.

Το συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο συλλόγων της Κωνσταντινούπολης κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με το νικητήριο καλάθι του Μπράιαντ Ντάντστον, ο οποίος συμπλήρωσε δεκαοκτώ πόντους εξασφαλίζοντας το θετικό αποτέλεσμα για το συγκρότημα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Ακολούθησε με δεκαπέντε πόντους ο Τσεντί Οσμάν, ο οποίος περιορίστηκε από την αντίπαλη άμυνα στα κρίσιμα λεπτά του ντέρμπι.

Από την άλλη, ο Εργκίν Αταμάν εξέτισε την πρώτη από τις τρεις αγωνιστικές της τιμωρίας του, αλλά η Γαλατά παραλίγο να πάρει τη νίκη, που δεν θα άλλαζε το γεγονός ότι θα αγωνιστεί με μειονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ του τουρκικού πρωταθλήματος. Πρωταγωνίστησε στην προσπάθεια των γηπεδούχων ο Όστιν Ντέι με δεκαέξι πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Στο άλλο κυριακάτικο παιχνίδι (07/05), η Μπάνβιτ σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και κατέβαλε την IBB με 79-64. Δέσποσε στο παρκέ για τους γηπεδούχους με είκοσι οκτώ πόντους και δέκα ριμπάουντ ο Φουρκάν Κορκμάζ, ο οποίος απασχολεί τους Φιλαδέλφεια 76ερς, που διατηρούν τα δικαιώματα χρήσης του στο NBA.