Ουίλμπεκιν και Νταρουσάφακα “σκότωσαν” την Φενέρ πριν τον Ολυμπιακό

2017-11-12T17:23:09+00:00 2017-11-12T17:40:34+00:00.

Stelios Toromanidis

12/Nov/17 17:23

Με 30 πόντους και δυο κρίσιμα τρίποντα του Σκότι Ουίλμπεκιν, η Νταρουσάφακα πέτυχε σπουδαία νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενερμπαχτσέ με 84-78 εντός έδρας και έφτασε τα τρία ροζ φύλλα αγώνα στην BSL.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με εκπληκτική διακύμανση του σκορ, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ “ανάγκασε” την Φενέρ στην δεύτερη ήττα της στο τουρκικό πρωτάθλημα, με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ να είναι κομβικός, καθώς εκτός της εξαιρετικής του εμφάνισης, ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων 16″ πριν το φινάλε που έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (72-68) στην Νταρουσάφακα και ουσιαστικά “κλείδωσε’ την νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και με τον MVP του ματς να ηγείται με 14 πόντους της επίθεσης της, προηγήθηκε με +12 (45-33) στο ημίχρονο. Αξίζει να αναφέρομε από το παιχνίδι αποβλήθηκε ο Γιαν Βέσελι.

Δείτε την φάση της αποβολής του Βέσελι:

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπραντοβιτς ανέκαμψε με τους Σλούκα, Ουαναμέικερ και Ντατόμε να ηγούνται της αντεπίθεσης. Μάλιστα η Φενερμπαχτσέ πέρασε μπροστά στο σκορ (65-64) στο 34′. Οι δυο “μονομάχοι” πραγματοποίησαν ένα γερό μπράντιφερ μέχρι το φινάλε. Ο Έλληνας γκαρντ αποβλήθηκε στο 37′ με πέντε φάουλ, αφαιρώντας άλλο ένα μεγάλο όπλο από την “φαρέτρα” του Σέρβου κόουτς. Ο Ουαναμέικερ με τον Ουίλμπεκιν πήραν πάνω τους τις ομάδςς τους, με τον γκαρντ της Νταρουσάφακα τελικώς να κρίνει την έκβαση του παιχνιδιού.

Η Φενέρ που πλέον έχει 4-2 ρεκόρ θα αντιμετωπίσει στις 15/11 τον Ολυμπιακό στην Πόλη για την Ευρωλίγκα, ενώ η Νταρουσάφακα έχει τρεις νίκες και τρεις ήττες έπειτα από έξι αγωνιστικές.