Το ματς – απ στο “5” έκρινε την πρόκριση!

2016-04-26T22:16:21+00:00 2016-04-26T22:16:21+00:00.

26/Apr/16 22:16

Ο μεγεθυντικός φακός αναλύει τον τρόπο με τον οποίο η “Λόκο” του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε το πέμπτο και καθοριστικό ματς και ετοιμάζει βαλίτσες για Βερολίνο!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Το Κράσνονταρ πανηγυρίζει για το καμάρι της πόλης. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Λοκομοτίβ Κουμπάν κατάφερε να υποτάξει την Μπαρτσελόνα στον πέμπτο προημιτελικό, κερδίζοντας την παρθενική της πρόκριση σε Final 4. Οι γηπεδούχοι ορμώμενοι από την εκτός έδρας νίκη στη Βαρκελώνη και με τη ψυχολογία στα ύψη, μπήκαν με πατημένο το γκάζι στο παρκέ.

Με πέντε παίκτες που μπορούσαν να κάνουν όλες τις δουλειές μέσα στο γήπεδο χτύπησε με πολλούς τρόπους την αργή άμυνα της Μπαρτσελόνα. Πολλά ρήγματα από παιχνίδι απομόνωσης των γκαρντ, αλλά και καλά πικ εν ρολ με ταχύτατα, dives από τους Βίκτορ Κλαβέρ και Άντονι Ράντολφ, ανάγκαζαν την άμυνα των φιλοξενούμενων να στείλει βοήθειες προς τα μέσα, με αποτέλεσμα καλές split out πάσες να δημιουργούν άμεσες ευκαιρίες για ανοιχτά σουτ.

Αν αυτό δεν γινόταν σε πρώτο χρόνο και η περιστροφή της άμυνας κάλυπτε τον πρώτο αποδέκτη της πάσας, τότε με τις έξτρα πάσες και τη καλή κυκλοφορία αλλά και τις ιδανικές αποστάσεις στο τέλος δημιουργούνταν τα ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια. Εκπληκτικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Μάλκολμ Ντιλέινι, που ήταν πολύ επιθετικός και προσπαθούσε να ανοίξει την άμυνα χωρίς να χρονοτριβεί και να καθυστερεί τις επιθέσεις. Η τακτική του τέταρτου αγώνα, δηλαδή να χτυπηθεί ο Άντε Τόμιτς στο αμυντικό κομμάτι τέθηκε και σε αυτό το παιχνίδι σε εφαρμογή με τον Ράντολφ να κάνει σπουδαία δουλειά, αλλά και όλους τους άλλους παίκτες να χτυπούν με όλα τα σκριν να γίνονται από τον παίκτη που μάρκαρε ο Κροάτης σέντερ.

Ο ρυθμός της Λοκομοτίβ ήταν εκπληκτικός σε όλο το πρώτο ημίχρονο χτυπώντας σε κάθε ευκαιρία και σε τρανζίσιον παιχνίδι. Η διαφορά των 11 πόντων ήταν ίσως μικρή για την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες στα πρώτα 20 λεπτά. Οι γηπεδούχοι υστέρησαν στην τρανζίσιον άμυνα, ενώ δεν έκαναν και καλή χρήση των φάουλ που είχαν να δώσουν ειδικά στη πρώτη περίοδο, δεχόμενοι κάποιους εύκολους πόντους. Αλλά η επίθεση είχε κάνει τη διαφορά, με τη Λοκομοτίβ να έχει πάνω από 50% τόσο σε δίποντα όσο και τρίποντα, 11 τελικές πάσες και μόλις 2 λάθη!

Το ημίχρονο των σερί!

Στη τρίτη περίοδο η εικόνα του ματς άλλαξε και αυτό έγινε χάρις στην άμυνα ζώνης με προσαρμογές της Μπαρτσελόνα. Δεν ήταν μία καθαρή ζώνη, υπήρχε μαρκάρισμα χώρου ταυτόχρονα με ατομικό μαρκάρισμα χωρίς να είναι και ιδιαίτερα κινητική. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να χάνουν το μυαλό τους και μετά από τα 19 εύστοχα σουτ του πρώτου ημιχρόνου, ευστόχησαν μόλις σε τρία στη τρίτη περίοδο. Χουαν Κάρλος Ναβάρο και Στράτος Περπέρογλου έδωσαν λύσεις και η Μπαρτσελόνα γύρισε το παιχνίδι με ένα επιμέρους 8-23.

Στη τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα εγκατέλειψε χωρίς προφανή λόγο την άμυνα που τη βοήθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και η Λοκομοτίβ χτύπησε με τον αγαπημένο της τρόπο. Επιθέσεις πάνω στον Τομιτς, που πλέον είχε να διαχειριστεί και τη κούραση. Ο Κρις Σίνγκλετον εκμεταλλεύτηκε τη συγκεκριμένη τακτική με σουτ από μακρινή απόσταση αλλά και μέσα στο καλάθι. Με έντεκα δικούς του πόντους και ένα συνολικό 14-0 η Λόκο πήρε πάλι προβάδισμα και ακόμα και όταν ο Πασκουάλ επέστρεψε στη ζώνη, ο Τζάνινγκ με 5 σερί πόντους τελείωσε το ματς. Η άμυνα των γηπεδούχων έσπαγε κόκαλα, εξουδετερώνοντας όλους τους γκαρντ της Μπαρτσελόνα, ενώ ο Σίνγκλετόν και στην άμυνα κράτησε χωρίς βοήθειες τον Τόμιτς.

Η Λοκομοτίβ δέχτηκε μόλις 5 πόντους στα τελευταία δέκα λεπτά και είναι δίκαια στο Βερολίνο. Ο Τσάβι Πασκουάλ νικήθηκε γιατί πρόσφερε συνεχώς τον πιο εύκολο τρόπο επίθεσης στους αντιπάλους του, με την εμμονή του να εκθέτει τον Τόμιτς αναγκάζοντας τον να παίξει άμυνες στα 7-8 μέτρα αλλά και σε όλα τα σκριν των αντιπάλων του! Να θυμίσουμε πως το ίδιο πράγμα είχε συμβεί με τους Ράντολφ και Σίνγκλετον στο τελευταίο δεκάλεπτο του μπρέικ που έκανε η Λοκομοτίβ στη Βαρκελώνη!