2017-03-18T11:00:45+00:00 2017-03-18T11:48:19+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

18/Mar/17 11:00

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - REAL MADRID (ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / Eurokinissi Sports)

Έχοντας μπει στην τελική ευθεία της κανονικής διάρκειας της Ευρωλίγκα, η μάχη για το πλεονέκτημα της έδρας, αλλά και την πρόκριση στα πλέι οφς κορυφώνεται…

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Με την 26η αγωνιστική να αποτελεί παρελθόν, ο Μεγεθυντικός φακός, πιστός στο ραντεβού του με τους αναγνώστες του Eurohoops, σας μεταφέρει σε τρία από τα γήπεδα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου φιλοξενήθηκαν σημαντικές αναμετρήσεις. Αρχικά στο ΟΑΚΑ όπου αναλύει το κλασικό ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τη Ρεάλ, στη συνέχεια στη Βαμβέργη για το διπλό της Φενέρ επί της Μπάμπεργκ και, τέλος, στην “Φερναντο Μπουέσα Αρίνα”, για να σας παρουσιάσει τα σημεία κλειδιά του συναρπαστικού αγώνα της Μπασκόνια με την ΤΣΣΚΑ.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Το πήρε πάνω του
Ο Μπόμπι Ντίξον στην επίθεση ήταν μία ομάδα μόνος του για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Ξεκίνησε φουριόζος με 12 πόντους και ένα buzzer beater στην πρώτη περίοδο και μίλησε σε όλα τα κρίσιμα σημεία, όταν η Μπάμπεργκ επιχειρήσει να επιστρέψει. Πήρε πολλά σουτ πίσω από τα σκριν, ενώ δεν δίστασε να σουτάρει ακόμα και πάνω σε άμυνες. Από το αποτέλεσμα σίγουρα δικαιώθηκε. Είκοσι έξι πόντους με 8/13 σουτ ο απολογισμός του.

Το πιο σημαντικό γρανάζι!
Τι μπορούμε να πούμε για τον Έκπε Ούντο. Έτσι όπως παίζει στην άμυνα, ουσιαστικά είναι ο σημαντικότερος παίκτης της Φενέρ. Απέναντι στην Μπάμπεργκ έπαιξε σχεδόν 39 λεπτά, αναγκαζόμενος να κυνηγάει παντού στις αλλαγές, κρύβοντας ωστόσο το καλάθι, ενώ  περιόρισε σημαντικά την δημιουργία των περιφερειακών της Μπάμπεργκ. Συνέβαλλε σε τεράστιο βαθμό στη νίκη της ομάδας του έχοντας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 τάπες, αλλά πάνω από όλα πολύ δουλειά στις άμυνες αλλαγών.

0-14
Με την Μπάμπεργκ να κλείνει το ημίχρονο στο -4 και τον Μπογκντάνοβιτς εκτός αγώνα όλα έδειχναν μάχη στο δεύτερο ημίχρονο. Η Φενέρ όμως με όπλο την άμυνα της, η οποία κράτησε για πέντε λεπτά τους γηπεδούχους χωρίς πόντο, έτρεξε ένα 14-0 σερί, και ανέβασε τη διαφορά στους 18 (38-56). Από εκεί και πέρα ουσιαστικά κράτησε και αμύνθηκε σε όλες τις αντεπιθέσεις της γερμανικής ομάδας.

No Strelnieks, no party!
Ο Λετονός έλειψε πολύ από την ομάδα του, αφού με τον τρόπο που παίχτηκε το παιχνίδι και με τις άμυνες που χρησιμοποίησε η Φενερμπαχτσέ θα μπορούσε να κάνει ζημιά με το περιφερειακό του σουτ. Δεν πήγαν άσχημα ο Ζήσης και ο Κοζέρ, αλλά το άμεσο σουτ του Στρέλνιεκς πάνω στα σκριν θα έδινε το κάτι παραπάνω.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Welcome back
Ο Τζέιμς Γκιστ επέστρεψε μετά από τέσσερις μήνες και έδειξε με το που πάτησε παρκέ πόσο πολύ επηρέασε το παιχνίδι της ομάδας του η απουσία του. Το κυριότερο που έδωσε στην ομάδα του ήταν παιχνίδι στο πικ εν ρολ, κάτι που πολλάκις είχαμε τονίσει ότι έλλειπε από τον Παναθηναϊκό. Πολύ καλά βυθίσματα και εξαιρετικές συνεργασίες με τους γκαρντ. Εκτός των άλλων ήταν σημαντικό γρανάζι της πιεστικής άμυνας του Παναθηναϊκού.

Χειροπέδες
Πέρασε η άμυνα του Παναθηναϊκού στον Σέρχιο Γιουλ. Ο ηγέτης της Ρεάλ αντιμετώπισε μία άμυνα που ήταν απόλυτα προσαρμοσμένη επάνω του και δεν μπόρεσε να μπει στο παιχνίδι. Πολύ μεγάλη πίεση στην μπάλα από Καλάθη και Τζέιμς, over play άμυνες και δυναμικά hedge out σε όσα σκριν εμπλεκόταν. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ανάγκασε τον Γιουλ να πάρει τις μισές προσπάθειες, αλλά και να κάνει τα διπλάσια λάθη σε σχέση με τον μέχρι τώρα μέσο όρο του στη διοργάνωση.

Τέλεια τέταρτη περίοδος
Ο Παναθηναϊκός επιθετικά έκανε την τέλεια περίοδο και μάλιστα στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα. Σκόραρε 30 πόντους σε αυτό το διάστημα χτυπώντας κάθε μις ματς, αλλά και όλες τις αμυντικές αδυναμίες της Ρεάλ που δεν είναι και λίγες, ειδικά στην περιφέρεια. Ο Τζειμς χτύπησε στα πόδια τον Κάρολ, ενώ εκμεταλλεύτηκε τις παθητικές άμυνες του Αγιόν πάνω στα σκριν. Σπουδαία δουλειά και από τον Σίγκλετον που εκμεταλλεύτηκε κάθε μις ματς και σκόραρε με το μέσα-έξω παιχνίδι του κάθε αμυντική αδυναμία.

Εικόνες από το μέλλον
Η περιφερειακή άμυνα της Ρεάλ έχει προβλήματα, και δεν είναι τυχαίο ότι είναι πολύ χαμηλά στις άμυνες ανά κατοχή σε σχέση με τη θέση που έχει στην βαθμολογία. Ο κόουτς Λάσο προσπαθεί να βρει λύσεις καθώς απέναντι του στα πλέι οφ θα βρει υψηλού επιπέδου επιθέσεις. Έχει δοκιμάσει πολλές φορές να βάλει τον Τζεφ Τέιλορ να μαρκάρει τον καλύτερο αντίπαλο γκαρντ, ενώ απέναντι στον Παναθηναϊκό δοκίμασε zone press και ζώνες στις οποίες είχαν στο high post ψηλούς παίκτες να μαρκάρουν έτσι ώστε μετά τα σκριν να μην προκύπτουν μις ματς. Δεν είχε αποτέλεσμα απέναντι στον Παναθηναϊκό, αλλά έχει ενδιαφέρον να δούμε τι άλλο θα σκεφτεί ο Ισπανός κόουτς στο μέλλον.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ – ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ

Κέρδισε το μπάσκετ!
Απίθανο ματς, σε όλα τα επίπεδα, έγινε στην Βιτόρια. Φοβερό θέαμα, τρομερές φάσεις, πολύ τακτική και πάθος που ξεχείλιζε σε όλα τα επίπεδα. Αν προσθέσουμε και το δραματικό φινάλε, τότε με βεβαιότητα μπορούμε να μιλήσουμε για ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν.

Η κόλλα της ομάδας!
Δεν είναι τυχαίο ότι από την ώρα που επέστρεψε, η ομάδα του έχει κάνει 2/2 νικώντας την Φενέρμπαχτσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη και την ΤΣΣΚΑ στη Βιτόρια. Η απουσία του Σενγκέλια κόστισε πολύ στους Βάσκους και η επιστροφή του δίνει λύσεις. Παιχνίδι στο ποστ, δημιουργία, δύναμη και ενέργεια στα ριμπάουντ, καλά σκριν και ένα πολύ δυνατό κορμί στην άμυνα. Πάνω από όλα δείχνει να είναι ο παίκτης-ταυτότητα της Μπασκόνια. Ο Γεωργιανός είχε 9 πόντους, αλλά χωρίς να χάσει σουτ ενώ πρόσφερε σε όλους τους άλλους τομείς, με 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και μία τάπα.

BLOCK PARTY!
Ότι ο Άνταμ Χάνγκα είναι ένας εξωφρενικά καλός αμυντικός το ξέραμε, αλλά αυτό που έκανε στο πρώτο ημίχρονο με την ΤΣΣΚΑ αγγίζει τα όρια του απίθανου. Στην άμυνα βλέπει τις φάσεις πριν την εξέλιξη τους. Αποτέλεσμα ήταν 4 εκπληκτικές τάπες, οι 3 από τις οποίες ήταν σε βοήθειες στις διεισδύσεις των αντιπάλων. Έσωσε 4 σίγουρα καλάθια και αν κρίνουμε από την εξέλιξη του ματς ήταν καθοριστικός. Εκτός αυτού ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του και σκόραρε μεγάλα καλάθια βάζοντας την μπάλα στο παρκέ και επιτιθέμενος στο ζωγραφιστό.

Από μοιραίος… ωραίος
Με την μπάλα να καίει ο Τσέις Μπάντινγκερ πήγε να γίνει μοιραίος για την ομάδα του. Ο Σίτο Αλόνσο ήθελε να έχει ένα ψηλό κορμί πάνω στον Τεόντοσιτς για να του δυσκολέψει τα σουτ, όμως σε δύο σερί φάσεις ο Αμερικανός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Σέρβο σταρ πίσω από τα σκριν στα φτερά, με αποτέλεσμα ο Μίλος να βάλει δύο σερί τρίποντα που γύρισαν στο ματς. Στην τελευταία φάση, όμως, o Αμερικανός πήρε το αίμα του πίσω, καθώς έπαιξε καταπληκτική άμυνα επάνω στον Ντε Κολό κρύβοντας του το καλάθι. Με αυτό τον τρόπο έδωσε μία τεράστια νίκη στην ομάδα του.