2015-10-17T11:53:29+00:00 2015-10-17T12:29:42+00:00.

17/Oct/15 11:53

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης που “παίζεται” η Ευρωλίγκα και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση! Στόχος να κάνουμε Focus κάθε φορά σε αρκετούς αγώνες και να επικεντρωνόμαστε στα στοιχεία εκείνα που αποτελούν τους πιο βασικούς συντελεστές και αίτιες της τελικής τους έκβασης. Μια από τις πιο συναρπαστικές και ανταγωνιστικές Ευρωλίγκες όλων των εποχών ξεκίνησε και έχουμε πολλά να δούμε. Παίρνουμε τον φακό και πάμε στα γήπεδα!

Με μπαλαντέρ τον Σίνγκλετον!

Πολλές φορές ανταγωνιστικά παιχνίδια που εξελίσσονται απρόβλεπτα και διέπονται από διαστήματα κυριαρχίας και των δύο ομάδων, κρίνονται από ένα ματς – απ! Αυτό συνέβη στο Κράσνονταρ. Λοκομοτίβ και Παναθηναϊκός πήγαιναν χέρι – χέρι και τίποτα δεν είχε ξεκαθαρίσει, μέχρι να πάρει την κατάσταση στα χέρια του ο Κρις Σίνγκλετον. Γιατί ήταν τόσο σημαντικός ο Αμερικανός? Την ώρα που οι γηπεδούχοι έψαχναν λύσεις για την αναχαίτιση του χαρισματικού επιθετικά Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ο Σίνγκλετον μέσα σε δύο λεπτά “αποφάσισε” για την έκβαση του αγώνα. “Χτύπησε” τον Σέρβο σέντερ στην ταχύτητα στα πόδια. Πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους, “υπέγραψε” το 75-69, έβγαλε δύο καλές άμυνες πάνω στον Ραντούλιτσα και ανάγκασε τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να τον αποσύρει από το παρκέ. Ένα ακόμα καλάθι από τον Κίριλο Φεσένκο πήγε την διαφορά στους 10 (77-67) και όλα είχαν κριθεί.

Καθοριστικός σε διάρκεια στον αγώνα και ο Μάλκολμ Ντιλέινι που έδωσε σκορ, δημιουργία και πίεση πάνω στην μπάλα. Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε αποκλειστικά την τελευταία άσχημη περίοδο (επί μέρους σκορ 18-9 για την Λοκομοτίβ) και όπως όλες οι ομάδες με πολλά νέα μέλη στο ρόστερ τους, θέλει χρόνο. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης από την άλλη, παραμένει σταθερή μπασκετική αξία στο χρόνο! Ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα – ματς ορόσημο για αυτόν. “Έγραψε” 253 συμμετοχές, προσπέρασε έναν άλλο Έλληνα – Θρύλο της Ευρωλίγκας, τον Θοδωρή Παπαλουκά και βλέπει μόνο την πλάτη του Χουάν Κάρλος Ναβάρο (278).

Καθολική υπεροχή

Η Χίμκι, μια από τις ομάδες με το πιο αυθεντικό επιθετικό ταλέντο στην Ευρωλίγκα, βρήκε την Ρεάλ Μαδρίτης σε περίοδο ντεφορμαρίσματος και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την περίσταση. Με μια πραγματικά ολοκληρωμένη εμφάνιση σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Η νούμερο ένα διαφορά ήταν το επίπεδο ενέργειας. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλή περισσότερη κι αυτό μεταφράστηκε σε +11 κατοχές. Απόρροια των 8 περισσότερων επιθετικών ριμπάουντ και των τριών λιγότερων λαθών. Αν προσθέσουμε στην εξίσωση το γεγονός ότι η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις σούταρε καλύτερα σε δίποντα και τρίποντα οι 84 πόντοι από μια ομάδα με τόσο ταλέντο, είναι μια πολύ φυσιολογική επίδοση! Δύο ακόμα στοιχεία συνετέλεσαν στο να έχει την κυριαρχία η Χίμκι χωρίς να απειληθεί από τους πρωταθλητές Ευρώπης από την αρχή ως το τέλος.

Το ένα, η αποτελεσματική άμυνα. Η Χίμκι δέχτηκε 14,18 και 17 στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, απέναντι σε μια ομάδα με μεγάλη κλάση και πολλές λύσεις στην επίθεση. Ακόμα και το παθητικό των 21 πόντων στην τελευταία περίοδο, όταν όλα είχαν κριθεί και οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς, δεν είναι μεγάλο. Το δεύτερο στοιχείο? Η Χίμκι φημίζεται για την συσσώρευση ταλέντου στα γκαρντ, αλλά σε αυτή την μάχη δύο ψηλοί της έκαναν θραύση! Ο Τζέιμς Όγκουστιν ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, όταν η Χίμκι έθεσε πολύ γερές βάσεις νίκης και ο Μάρκο Τοντόροβιτς πήρε την σκυτάλη στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δυο τους συνεργάστηκαν για ένα σύνολο 25 πόντων και 15 ριμπάουντ με 11/17 σουτ, απέναντι στην φροντ λάιν της Ρεάλ, που αυτή την εποχή παρουσιάζει αδυναμία, κυρίως αριθμητική. Τέλος, η Χίμκι είχε 5 παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων και η ομάδα του Λάσο μόλις δύο, τον Γιουλ και τον Μασιούλις που τους σκόραρε νωρίς μέσα στο παιχνίδι. Μια ολοκληρωτική κυριαρχία της κατόχου του τροπαίου στο Eurocup έναντι των πρωταθλητών Ευρώπης.

“Εγκλωβισμός” στην Σμύρνη

Η Καρσίγιακα έκανε την έκπληξη της 1ης αγωνιστικής απέναντι στη Μπαρτσελόνα. Χάρις στην εξαιρετική της άμυνα! Οι παίκτες του Σαρίτσα ήταν πολύ σκληροί, έβαζαν τα κορμιά τους σε όλες τις φάσεις και ανάγκασαν την Μπάρτσα να πλησιάζει πολύ δύσκολα το καλάθι. Στο επιθετικό κομμάτι η Καρσίγιακα χτύπησε συστηματικά στο πικ εν ρολ, είτε αυτό ήταν από τη κορυφή, είτε από τα πλάγια (side pick). Ο Άιβερσον και ο Παλάσιος είχαν αρκετά καλά τελειώματα, με τον Τόμιτς να παρουσιάζει τρομερά προβλήματα να αμυνθεί σε αυτό το στυλ παιχνιδιού. Επιπροσθέτως και τα γκαρντ της Μπαρτσελόνα είχαν πρόβλημα στην αναχαίτηση του πικ εν ρολ. Πέρα από τα όποια αμυντικά προβλήματα οι παίκτες του Πασκουάλ ήταν πολύ άστοχοι.

Παρότι παρουσίασαν μια επιθετική λειτουργία με αρκετή κίνηση και πολλά σκριν μακριά από τη μπάλα, τα σουτ ήταν πιεσμένα και ακόμα και τα ελεύθερα, ήταν άστοχα στην πλειοψηφία τους. Η Μπάρτσα είχε μόλις 19 σουτ μέσα από το ζωγραφιστό και 6/29 τρίποντα, γεγονός που καταδικνύει την ποιότητα της άμυνας των Τούρκων και το υψηλό επίπεδο προστασίας της ρακέτας τους. Ένα πράγμα που έλλειψε πολύ από τη Μπαρτσελόνα σε αυτό το πρώτο παιχνίδι ήταν η δημιουργία μέσα από πικ εν ρολ και οι έξτρα πάσες του Τόμιτς. Που είχε πολύ μέτρια παρουσία και στην επίθεση με μόλις 1/5 σουτ και καμία τελική πάσα. Οι Καταλανοί τελείωσαν με μόλις 3 ασσίστ το 1ο ημίχρονο, ενώ συνολικά είχαν 13. Τις περισσότερες όμως στο 4ο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να έχει κριθεί.

“Πυρηνικό” περιφερειακό τρίο!

Σε ένα κλασσικό Ευρωπαικό ντέρμπι, η ΤΣΣΚΑ κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Η Μακάμπι ήταν απογοητευτική στο αμυντικό κομμάτι. Με ένα απλό σκριν στη μπάλα οι Ρώσοι δημιουργούσαν ανισορροπίες, άνοιγαν διαδρόμους, έφταναν εύκολα στο καλάθι και πάσαραν στους ελεύθερους παίχτες για πολλά ελεύθερα σουτ. Η τριάδα των γκαρντ της ΤΣΣΚΑ δείχνει να ξεκινάει τη χρονιά σε πολύ υψηλό επίπεδο. Τζάκσον, Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, σκόραραν, “τρύπαγαν” την άμυνα και δημιουργούσαν φάσεις για τους συμπαίχτες τους με μεγάλη ευκολία. Συνολικά οι 3 τους είχαν 44 από τους 100 πόντους και 13 από τις 18 τελικές πάσες της Ρωσικής ομάδας.

Η Μακάμπι είχε σε κακή μερα σημαντικούς παίχτες που καθορίζουν το παιχνίδι, όπως ο Σμίθ και ο Ρότσεστι. Παρότι σκόραρε 14 πόντους, ήταν άστοχος και έμεινε σε χαμηλά επίπεδα δημιουργίας, με μόλις 2 τελικές πάσες. Η άμυνα της Μακάμπι σε όλα τα επίπεδα ήταν κάκιστη και οι περιφερειακοί της ΤΣΣΚΑ έφταναν πολύ εύκολα στο ζωγραφιστό. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Ρώσοι είχαν συνολικά 22/29 σουτ μέσα από τη ρακέτα! Με πολύπλευρη απειλή και εύκολη κυκλοφορία μπάλας. Η ομάδα του Γκούντες προβλημάτισε και στην επίθεση. Οι συνεργασίες τους ήταν λίγες και σκόραραν κυρίως χάρις στις ατομικές εκλαμψεις των καλών επιθετικών που διαθέτουν στο ρόστερ τους.

Κατοχές, Κουζμίνσκας και Σέρβοι!

Ωραίο παιχνίδι έγινε στη Μάλαγα. Το αποτέλεσμα έχει ουσιαστικά μια και μόνο ανάγνωση. Τον αριθμό των κατοχών.Οι Ισπανοί είχαν 11 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ και 6 λιγότερα λάθη. Αυτοί οι 2 τομείς της στατιστικής δίνουν 17 περισσότερες κατοχές! Παρότι οι πρωταθλητές Γερμανίας είχαν καλύτερα ποσοστά στα σουτ 2 και 3 πόντων, έχασαν σχετικά εύκολα το παιχνίδι στο τέλος. Αν αναζητήσουμε ακόμα ένα λόγο για την επικράτηση της Μάλαγα? Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας. Ο Λιθουανός είχε σε 22 λεπτά, 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 τελικές πάσες και 2 μπλοκ. Η Μπάμπεργκ είχε πρόβλημα στην πικ εν ρολ άμυνα, καθώς η Μάλαγα τιμώρησε όλα τα μις ματς μέσα στη ρακέτα της Μπρόζε. Χέντριξ και Τόμας έκαναν καλή δουλειά με τα δυναμικά σκριν πάνω στη μπάλα και τα τελειώματα τους από το ζωγραφιστό. Η Μπάμπεργκ προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι με κοντά σχήματα, τον Μέλι στο “5” και τους Ζηση, Στρέλνιεκς και Γουάναμακερ να απειλούν από τη περιφέρεια. Δεν πήρε, όμως, ιδιαίτερες βοήθειες από τους ψηλούς της. Ολασένι και Ιντμπίχι ηττήθηκαν κατά κράτος και σε άμυνα και σε επίθεση. Ο Νέντοβιτς ήταν σημαντικός στη 3η περίοδο, χρονικό σημείο που έκανε το ξέσπασμα η Μάλαγα.. Το “διάβασμα” του παιχνιδιού από τον Μάρκοβιτς δείχνει ότι είναι παίχτης ομάδας, σε όλα τα επίπεδα. Οι 7 τελικές πάσες του έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.