Πολλά καλά νέα και ένα ψεγάδι

2015-10-23T13:40:52+00:00 2015-10-23T15:37:44+00:00.

23/Oct/15 13:40

Ο μεγεθυντικός Φακός αναλύει την νίκη του Παναθηναϊκού και τον τρόπο που έπαιξε η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Δημιουργία, ενέργεια, επιθετικότητα στην άμυνα, πολλές προοπτικές και το μοναδικό ψεγάδι στην εμφάνιση

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό απέναντι στην Πρωταθλήτρια Τουρκίας Πίναρ Καρσίγιακα στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα. Οι Πράσινοι με μεγάλο όπλο τους την περιφερειακή άμυνα και την πίεση στη μπάλα κυριάρχησαν από την αρχή, εξασφάλισαν διαφορές μεγαλύτερες των 10 πόντων και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα από την ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν η δυάδα των περιφερειακών, με τους Νικ Καλάθη και Δημήτρη Διαμαντίδη να κυριαρχούν και στις 2 πλευρές του παρκέ, και τον Τζέημς Γκίστ να προσφέρει στο σκοράρισμα με συνολικά 27 πόντους, που είναι και ατομικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα.

Οι παίχτες του Παναθηναϊκού έκαναν ξεκάθαρες τις προθέσεις τους από τη 1η περίοδο. Πιέζοντας πολύ τη μπάλα, κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία μπάλας της Πίναρ Καρσίγιακα, έκλεψαν πολλές μπάλες, αναγκάζοντας τους Τούρκους να κάνουν 7 λάθη στα πρώτα 10 λεπτά, και σκόραραν αρκετούς πόντους στο τρανζίσιον, τελειώνοντας την 1η περίοδο με +15 (30-15).

Από εκείνο το σημείο και μετά συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι με την άμυνα τους και πάλι σαν βασικό όπλο. Εμπόδισαν τις διεισδύσεις των εκρηκτικών γκαρντ της Καρσίγιακα και έβαζαν τα κορμιά τους πάνω στις εκτελέσεις τους δυσκολεύοντας σε μεγάλο βαθμό το σκοράρισμα των Τούρκων.

Σούπερ δημιουργία

Στην επίθεση ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να έχει σε εκπληκτική μέρα στο κομμάτι της δημιουργίας τον Νικ Καλάθη, ο οποίος μετά από τα σκριν διάβαζε καταπληκτικά το παιχνίδι και πάσαρε πάντα στο σωστό τάιμινγκ είτε μέσα στο καλάθι, είτε στη περιφέρεια για ανοιχτά σουτ.

Ο τρόπος που πασάρει και κινείται είναι πραγματικά υποδειγματικός. Τελείωσε το παιχνίδι με 11 τελικές πάσες και μαζί με τον Δημήτρη Διαμαντίδη αθροιστικά είχαν 19 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή κίνηση στο χώρο, καλά σκριν στη μπάλα και καλά κοψίματα μέσα στη ρακέτα, ανοίγοντας την άμυνα της Καρσίγιακα με πολλούς τρόπους.

Το μοναδικό σημείο στο οποίο οι Τούρκοι έδειξαν ότι μπορούσαν να απειλήσουν ήταν στο τέλος της 2ης και στις αρχές της 3ης περιόδου εκμεταλλευόμενοι τις κακές αντιδράσεις των σέντερ στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Σε εκείνο το σημείο ο Σάσα Τζόρτζεβιτς επέστρεψε στο κοντό σχήμα με τους Τζέημς Γκιστ και Αντώνη Φώτση στις θέσεις 4 και 5 και οι Πράσινοι απέκτησαν πάλι σκληράδα στην άμυνα και ευελιξία στην επίθεση.

Χαρακτηριστικό της δυσκολίας που αντιμετώπισε η Πίναρ Καρσίγιακα από την άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν τα 31 τρίποντα των Τούρκων τα περισσότερα από τα οποία ήταν επιθέσεις στο τέλος του χρόνου, εξαναγκασμένες να εκτελεστούν κάτω από μεγάλη πίεση.

Κλειδί η “επιθετική” άμυνα

Αξίζει να σημειωθεί ότι απέναντι στη Μπαρτσελόνα η Πίναρ Καρσίγιακα χτύπησε πολύ στο πικ εν ρολ με διεισδύσεις των αθλητικών γκαρντ και πάσες μέσα στο καλάθι στον Κόλτον Αίβερσον. Σε εκείνο το παιχνίδι σούταραν μόλις 17 τρίποντα, 14 λιγότερα σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στον Παναθηναϊκό. Κοινώς, οι νικητές ανάγκασαν την Καρσίγιακα να βγει εκτός ρυθμού επιθετικά και από τις κακές επιλογές και εκτελέσεις να δώσουν και εύκολους πόντους στον Παναθηναϊκό στο ανοιχτό γήπεδο.

Το ψεγάδι

Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι αναγκάστηκαν να παίξουν για μεγάλο διάστημα με κοντό σχήμα μιας και η παρουσία των Ογκνιεν Κούζμιτς και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα στην άμυνα ήταν ελαφρώς προβληματική. Ο Ραντούλιτσα φορτώθηκε εύκολα με φάουλ κυρίως λόγω λάθος τοποθετήσεων και αργών αντιδράσεων.

Οι 2 τους έπαιξαν μόλις 26 λεπτά, μαζί ενώ ο Γκιστ άγγιξε τα 30. Γεγονός που σε βάθος χρόνου ίσως επηρεάσει την φρεσκάδα κάποιων παιχτών. Συνολικά μπορούμε να πούμε ότι οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς παίζουν καλά, κάνουν καλή δουλειά στην άμυνα και έχουν ποικιλία και καλή λειτουργία στην επίθεση. Στοιχεία πολύ θετικά αν αναλογιστούμε ότι είμαστε ακόμα στην αρχή της χρονιάς και οι ομάδες δεν έχουν ακόμα την απαραίτητη χημεία.