2015-10-24T11:51:46+00:00 2015-10-24T13:05:39+00:00.

Χάινς

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ

Η 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα ξεκίνησε με τη μάχη της Αναντολού Εφές με την Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν αυτή που επικράτησε με μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο. Σε αυτό το κομμάτι η Εφές κατάφερε και έσφιξε την άμυνα της, είχε καλές επιστροφές και προστάτεψε τη ρακέτα της. Περιόρισε με παγίδες τον Αλεσάντρο Τζεντίλε που για τρεις περιόδους έκανε μεγάλη ζημιά. Συνολικά η Αρμάνι Μιλάνο κρατήθηκε κοντά στο σκορ για 30 λεπτά χάρις στην επίθεσή της, το καλό τρανζίσιον, την εκμετάλλευση των μις ματς κυρίως με τον Μίλαν Μάτσβαν και τα επιθετικά ριμπάουντ που έδωσαν αρκετούς πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

Σίγουρα η άμυνα των πρώτων 30 λεπτών πρέπει να προβληματίσει τον Ντούσαν Ίβκοβιτς. Στο επιθετικό κομμάτι η Αναντολού Εφές είχε καλή δημιουργία και αποστάσεις, με τον Ντάριο Σάριτς να λειτουργεί αρκετά καλά και να εκμεταλλεύεται την αδυναμία των αντιπάλων του να τον ακολουθήσουν μακριά από το καλάθι και να αντιμετωπίσουν τη ταχύτητά του. Επίσης είδαμε για μεγάλα διαστήματα να παίζουν μαζί στην ίδια πεντάδα ο Τόμας Ερτέλ και ο Τζέισον Γκρέιντζερ.

Η ταυτόχρονη παρουσία τους έδωσε δημιουργία και καλό διάβασμα, καθώς και εξαιρετικό άπλωμα της επίθεσης, κομμάτι στο οποίο βρήκε πολλές καλές εκτελέσεις ο Τζόν Ντίμπλερ. Οι Τούρκοι στην τελευταία περίοδο έτρεξαν ένα σερί 20-5 και μετέτρεψαν το 69-68 σε 89-73. Ερτέλ και Γκρέιντζερ είχαν μαζί 16 τελικές πάσες και στο τέλος η παρουσία τους έκανε τη διαφορά και έδωσε τη νίκη στην Αναντολού Εφές. Σημαντικό κομμάτι ήταν και η απόλυτη επικράτηση των ψηλών της Έφες απέναντι στους ψηλούς της Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο με τους Τζαμέλ Μακλίν και Στάνκο Μπάρατς να προσφέρουν ελάχιστες βοήθειες σε άμυνα και επίθεση.

ΧΩΡΙΣ ΑΜΥΝΑ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ

Για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι η Μακάμπι FOX Τελ Αβίβ ήταν αποκαρδιωτική και υπέστη μια απρόσμενη για πολλούς ήττα από την Ουνικάχα Μάλαγα. Μετά από τους 100 πόντους που δέχτηκε η ομάδα του Γκάι Γκούντες στη Μόσχα πριν μια εβδομάδα, δέχτηκε με ευκολία άλλους 93 από την ομάδα από την Ανδαλουσία. Το πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι δείχνει να είναι και ομαδικό αλλά και ατομικό. Κανείς παίχτης της Μακάμπι δεν ήταν συγκεντρωμένος στο αμυντικό κομμάτι, ενώ και οι περιστροφές των παιχτών της ομάδας του Γκούντες ήταν αργές και αναποτελεσματικές. Η Ουνικάχα Μάλαγα σκόραρε με ευκολία, με ποικίλους τρόπους, με παιχνίδι πικ εν ρολ, με απομονώσεις, με διάβασμα των μις ματς και παιχνίδι στο ποστ και επίσης στο τρανζίσιον.

Η Ουνικάχα Μάλαγα είχε εξαιρετική δημιουργία με 26 τελικές πάσες, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι 6 από αυτές τις έδωσε ο Ρίτσαρντ Χέντριξ, που είναι ατομικό ρεκόρ του στη διοργάνωση. Το γεγονός αυτό μαρτυρά και το μέγεθος των κενών χώρων που είχε η άμυνα της Μακάμπι με τον Αμερικανό σέντερ να δημιουργεί μετά από πικ εν ρολ που είχε σαν αποδέκτη τον ίδιο. Για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν καταπληκτικός ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας που είχε 23 πόντους σε λιγότερο από 21 λεπτά συμμετοχής. Είναι πολύ βελτιωμένος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και είναι πολύ σημαντικός για την ομάδα του. Πολύ σημαντικές βοήθειες από τη περιφέρεια έδωσαν στην Ουνικάχα Μάλαγα και οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζαμάρ Σμιθ με τον πρώτο να έχει συνεχόμενους πόντους στη 3η περίοδο και τον δεύτερο να απειλεί συνεχώς μετά από σκριν μακριά από τη μπάλα και εκτελέσεις από τα φτερά.

Στην Μακάμπι πέρα από τις προφανείς ανησυχίες στο κομμάτι της άμυνας πρέπει να βελτιώσουν και τις συνεργασίες τους στην επίθεση. Οι Ισραηλινοί παίζουν με μεγάλο ατομικισμό στην επίθεση και αν εξαιρέσουμε τον Τέιλορ Ρότσεστι και τον Τζόρνταν Φάρμαρ, οι υπόλοιποι παίχτες είχαν μόλις 3 τελικές πάσες.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΓΙΑ ΤΟΠ 16!

Εκπληκτική εμφάνιση για την Μπάγερν Μονάχου και νίκη απέναντι στη Χίμκι που προερχόταν από τη μεγάλη εμφάνιση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης την 1η αγωνιστική. Η νίκη της Μπάγερν οφείλεται στην καταπληκτική άμυνα και το εξαιρετικό διάβασμα των παιχτών του Σβέτισλαβ Πέσιτς στο επιθετικό κομμάτι. Στο πρώτο ημίχρονο η Μπάγερν έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα, προστάτεψε τη ρακέτα από τις διεισδύσεις και χτύπησαν στο τρανζίσιον σε κάθε ευκαιρία με κύριους εκφραστές τους Άλεξ Ρένφροε, Κέισι Ρίβερς και Νιχάντ Τζέντοβιτς.Οι παίχτες του Ριμάντας Κουρτινάιτις παρουσιάστηκαν αδιάβαστοι στην άμυνα και η Μπάγερν χτύπησε όλα τα μις ματς και τις αργές επιστροφές και περιστροφές τους.

Οι Γερμανοί εξουδετέρωσαν στην άμυνα τους τον Τάιρις Ράις και τον ανάγκασαν σε δύσκολά σουτ, λάθη και αρκετές κακές επιλογές. Χαρακτηριστικά ο Ράις τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 11 πόντους, 4/16 σουτ και 3 λάθη πέρα από τις 6 τελικές πάσες. Τα hedge out από τους ψηλούς της Μπάγερν Μονάχου και κυριώς από τον Ντίον Τόμπσον δυσκόλεψαν πολύ την κυκλοφορία της Χίμκι και μεγάλωσαν τις αποστάσεις μεταξύ των παιχτών της. Στο 2 ημίχρονο η Χίμκι βελτίωσε την άμυνα της αλλά δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στην επίθεση. Η διαφορά παρέμενε στα επίπεδα των 10 πόντων και οι παίχτες του Πέσιτς σκόραραν καλάθια ψυχολογίας που σκότωσαν τους αντιπάλους τους, κάθε φορά που αυτοί επιχειρούσαν να πλησιάσουν στο σκορ. Νίκη με βλέψεις για ΤΟΠ 16 για τη Μπάγερν Μονάχου που είναι σαφώς καλύτερη από τη περασμένη χρονιά που αποκλείστηκε στη πρώτη φάση.

ΠΕΤΑΕΙ ΦΩΤΙΕΣ

Παρέλαση για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέναντι στην Dinamo Banco di Sardegna Σάσαρι. Οι ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δυσκολεύτηκε μόλις για 10 λεπτά στα οποία οι παίχτες του Ρομέο Σακέτι έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, πίεσαν τη μπάλα, κάνοντας 4 κλεψίματα και σκόραραν με ευκολία. Μετά το 26-25 της 1ης περιόδου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έλεγξε τις κατοχές της, άπλωσε την επίθεση και διάβασε όλες τις αδυναμίες της άμυνας της Σάσαρι. Με ένα επιμέρους 15-35 οι Ρώσοι ξέφυγαν με 19 πόντους στο ημίχρονο, έχοντας εκπληκτική δημιουργία και ταχύτητα στη μεταφορά μπάλας στην επίθεση έχοντας 17 τελικές πάσες σε 20 λεπτά.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο άξονας της δημιουργίας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν η εκρηκτική 3αδα των γκαρντ της. Άαρον Τζάκσον, Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο ντε Κολό συνεργάστηκαν για 40 πόντους και 20 τελικές πάσες. Στο 2ο ημίχρονο η Σάσαρι δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σκόραρε με ευκολία 107 πόντους, έχοντας την καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης μετά από 2 παιχνίδια με 103,5 πόντους μέσο όρο. Η Σάσαρι είναι μια ομάδα αθλητική, με επιθετικό ταλέντο αλλά σε αυτό το παιχνίδι δεν είχε κανένα αμυντικό πλάνο για το πώς θα αντιμετωπίσει την περιφέρεια της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα κοντά και ευέλικτα σχήματα φαίνεται πως ταιριάζουν στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που έπαιξε για μεγάλο διάστημα με τον Κάιλ Χάινς στη θέση 5. Κόρι Χίγκινς, Ντεμέτρις Νίκολς και Κάιλ Χάινς έκαναν εξαιρετική δουλεία και στην άμυνα και στην επίθεση και ειδικά οι 2 τελευταίοι φαίνεται ότι θα έχουν μεγαλύτερο ρόλο στη φετινή πορεία της ΤΣΣΚΑ.

ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΗ ΒΙΤΟΡΙΑ

Το παιχνίδι της αγωνιστικής έγινε στην Βιτόρια με την Λαμποράλ Κούτσα Βιτόρια να επικρατεί στη παράταση μετά από ένα δραματικό παιχνίδι του Ολυμπιακού. Το παιχνίδι παίχτηκε στο τέμπο που λατρεύει να παίζει η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Ειδικά στο 1ο ημίχρονο η Λαμποράλ Κούτσα επιτέθηκε στο τρανζίσιον, είχε πολύ κίνηση χωρίς τη μπάλα, και προσπάθειες που τρύπησαν την άμυνα του Ολυμπιακού και σκόραραν με ευκολία. Η μπάλα πήγε πολλές φορές στο ποστ και ο Γιάννης Μπουρούσης είτε σκόραρε, είτε πάσαρε για ελεύθερα σουτ από την αδύναμη πλευρά. Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα δημιουργίας με μοναδικό άξονα τον Βασίλη Σπανούλη που είχε 7 από τις 10 ασσίστ στο 1ο ημίχρονο.

Οι Βάσκοι συνέχισαν στον τρελό ρυθμό μέχρι το 27ο λεπτό, αποκτώντας διψήφιες διαφορές, με άξονα τον Μπουρούση. Ο Έλληνας σέντερ είχε βραδιά καριέρας και ρεκόρ στη διοργάνωση με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασσίστ χωρίς να κάνει ούτε ένα λάθος. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στην 4η περίοδο βελτιώνοντας την άμυνα του με πίεση στη μπάλα και άρνηση στις πάσες μέσα στο καλάθι. Επίσης έκλεισε τους διαδρόμους και προστάτεψε το ζωγραφιστό από τις διεισδύσεις των παιχτών της Λαμποράλ Κούτσα.

Στο επιθετικό κομμάτι ο Ματ Λοτζέσκι ήταν ζεστός, κάνοντας και αυτός ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 28 πόντους και 6/7 σουτ τριών πόντων, σουτ είτε μετά από σκριν μακριά από τη μπάλα, είτε πάνω στην άμυνα των παιχτών του Περάσοβιτς. Οι Λαμποράλ Κούτσα με την άμυνα της μπλόκαρε τον Σπανούλη, ο οποίος από κάποιο σημείο και μετά έκαμε αρκετά λάθη. Άνταμ Χάνγκα και Φαμπιέν Κοζέρ έκαναν σπουδαία αμυντική δουλειά απέναντι στον Σπανούλη αναγκάζοντας τον να υποπέσει σε 4 λάθη, ενώ έκανε και πολλες τραβηγμένες και κακές επιλογές όπως το τελευταίο σουτ στη κανονική διάρκεια του αγώνα. Στη παράταση η Λαμποράλ Κούτσα είχε καλύτερες επιλογές και με σπουδαία σουτ από τον Μαικ Τζεημς και τον Άνταμ Χάνγκα πήρε διαφορά, με τον Ολυμπιακό να απειλεί μόνο με τον Βαγγέλη Μάντζαρη. Συνολικά σπουδαία νίκη για τους Βάσκους που είχαν και τις απουσίες του Ντέιβις Μπέρτανς και Τόρνικε Σενγκέλια.