Ο πλήρης Φακός: Η εκδίκηση σε “κρύο πιάτο”!

2015-10-31T16:09:46+00:00 2015-10-31T14:42:26+00:00.

31/Oct/15 16:09

Γιανγκ, Φακός

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση! Εδώ μπορείτε να βρείτε την ανάλυση για το ματς του Παναθηναϊκού με την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη.

Ματς με πολλή τακτική από τους πάγκους

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να δυσκολεύεται αλλά στο τέλος να κερδίει την Μπάμπεργκ με 83-77. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη στα πρώτα 20 λεπτά έπαιξαν μια εκπληκτική άμυνα αλλαγών σε όλα τα σκριν, περιορίζοντας τις συνεργασίες της Μπάμπεργκ στο ελάχιστο, πιέζοντας την μπάλα και δυσκολεύοντας όλες τις εκτελέσεις. Η Γερμανική ομάδα σκόραρε 28 πόντους στο ημίχρονο με μόλις 3 ασσίστ. Στην επίθεση οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν πολύ στις συνεργασίες 2 εναντίων 2 και στα σκριν στη μπάλα.

Σκόραραν συνεχώς με διεισδύσεις πάνω στις αλλαγές της άμυνας, με κύριο εκφραστή τον Νάντο Ντε Κολό που τελείωσε το ημίχρονο με 16 από τους συνολικά 22 πόντους του. Η ΤΣΣΚΑ δεν κατάφερε να πετύχει τις συνεργασίες που είχε στα 2 πρώτα παιχνίδια με τους παίχτες του Αντρέα Τρινκιέρι να κλείνουν καλά τους χώρους και τις πάσες μακριά από τη μπάλα.

kyle hines

Από τις 25,5 ασσίστ μέσο όρο στα 2 πρώτα παιχνίδια η ΤΣΣΚΑ έπεσε στις 16. Από τα μέσα της 3ης περιόδου και μετά η Μπάμπεργκ λύθηκε στην επίθεση και κάλυψε διαφορά 15 πόντων (53-38) για να περάσει μπροστά 4 λεπτά πριν το τέλος (68-69). Αυτό το κατάφεραν με 3 άξονες στο παιχνίδι τους. Πρώτον έκλεισαν τους διαδρόμους για τη ρακέτα στα γκαρντ της ΤΣΣΚΑ, στην επίθεση χτύπησαν τους αδύναμους κρίκους μετά τις αλλαγές και τα μις ματς που δημιουργήθηκαν και άνοιξαν το γήπεδο μέσα από την άμυνα σκοράροντας στο τρανζίσιον.

Στο τέλος δεν κατάφεραν να κέρδίσουν το παιχνίδι λόγω της έξυπνης αλλαγής άμυνας του Δημήτρη Ιτούδη στα τελευταία 4 λεπτά. Επέλεξε μια άμυνα ζώνης προσαρμοσμένη να κλείνει τον κεντρικό διάδρομο. Εκεί η Μπάμπεργκ υπέπεσε σε 2 λάθη και ένα επιθετικό φάουλ. Η ΤΣΣΚΑ στην επίθεση άνοιξε το παιχνίδι σε πλάτος και τρανζίσιον. Πήρε τους 12 τελευταίους πόντους της από τους Νικίτα Κουρμπάνοφ (5 ποντοι), Αντρει Βορόντσεβιτς (5 πόντοι) και Κάιλ Χάινς (2 πόντοι), οι οποίοι ήταν και καθοριστικοί και τους οδήγησαν στη νίκη.

Όπως το 2009!

Η Λαμποράλ Κούτσα κατάφερε να κάνει μια καταπληκτική εμφάνιση απέναντι στη Λιμόζ και να την ισοπεδώσει μέσα στη έδρα της με το επιβλητικό 71-107. Το πρώτο ημίχρονο ήταν βγαλμένο από τα παραμύθια για τους παίχτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Η ομάδα του σκόραρε 60 πόντους, παίρνοντας σκορ και από τους 10 παίχτες που πάτησαν παρκέ. Η Λαμποράλ είχε σε αυτό το διάστημα 69% στα σουτ 2 πόντων, 42% στα σουτ 3 πόντων και το απίστευτο asist/turnover Ratio 17! Μιλάμε κυριολεκτικά για το τέλειο παιχνίδι! Οι Βάσκοι κυκλοφόρησαν εκπληκτικά τη μπάλα, πάσαραν σε τέλειο τάιμινγκ, είτε σε πικ εν ρολ, είτε στην αδύνατη πλευρά.

Έπαιξαν σπουδαία άμυνα κάνοντας 8 κλεψίματα, σκόραραν 20 πόντους στο τρανζίσιον στα πρώτα 20 λεπτά. Η Λιμόζ μόνο για ένα πεντάλεπτο στη τρίτη περίοδο μπόρεσε να κάνει αισθητή τη παρουσία της κατεβάζοντας τη διαφορά από τους 34 (38-72), στους 20 (55-75). Η συνέχεια ανήκε και πάλι στους φιλοξενούμενους που κυριάρχησαν και έφτασαν τη διαφορά στους 36 πόντους. Έκαναν 17 κλεψίματα που είναι ρεκόρ για τη φετινή χρονιά στην Ευρωλίγκα. Τελευταία φορά που η Λαμποράλ Κούτσα σκόραρε τόσο πολύ ήταν στις 25 Φεβρουαριού του 2009 στο Μιλάνο. Τότε οι Βάσκοι είχαν κερδίσει την Ιταλική ομάδα με 74-107.

“Κρύο πιάτο” η εκδίκηση

Στο παιχνίδι που αποτέλεσε την επανάληψη του 2ου ημιτελικού του Φάιναλ 4 της Μαδρίτης, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να επικρατεί πριν 5 μήνες με 96-87, η Φενέρμπαχτσε πήρε την εκδίκηση της, νικώντας την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στην Κωνσταντινούπολη με 77-66. Το παιχνίδι έγειρε προς την πευρά της Τουρκικής ομάδας για 3 λόγους. Πρωτίστως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε καλή άμυνα. Με πρωτεργάτη τον Έκπε Ούντοχ, η άμυνα της Φενέρμπαχτσε παρουσιάστηκε πολύ σκληρή μετά τους 91 πόντους που δέχτηκε τη προηγούμενη εβδομάδα στο Στρασβούργο. Ο Αμερικανός σέντερ πρόσφερε σε άμυνα αλλαγών, βοηθούσε με double team στα σκριν στα φτερά, και το κυριότερο έκλεισε τους διαδρόμους για το καλάθι της ομάδας του, κάνοντας 3 μπλοκ, αναγκάζοντας τους παίχτες της Ρεάλ σε αρκετά δύσκολα σουτ.

Δευτερευόντως η Ρεάλ είχε κακές επιλογές στην επίθεση, παίζοντας βιαστικά χωρίς να διαβάζει τα μις ματς. Είναι χαρακτηριστικές κάποιες φάσεις με τον Γκουστάβο Αγιόν να έχει πάρει θέση στο ποστ με αντίπαλο τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς μετά από αλλαγές στα σκριν και παρόλα αυτά οι συμπαίχτες του δεν τον στόχευαν. Υπήρχαν πολλές τέτοιες φάσεις μέσα στο παιχνίδι. Επίσης η Ισπανική ομάδα ήταν βιαστική και εκτελούσε επιθέσεις με ελάχιστο σχέδιο και πολύ αυτοσχεδιασμό και ένστικτο.

jan vesely

Με 20 επιθετικά ριμπάουντ και παιχνίδι γρήγορου ρυθμού οι 66 πόντοι της Ρεάλ Μαδρίτης είναι απογοητευτική επίδοση. Ο τρίτος λόγος της επικράτησης της Φενέρμπαχτσε ήταν η θέληση για αυτήν και η καλή μέρα κάποιων παιχτών. Πέρα από τον Ούντοχ που αναφέραμε, Μπογκνταν Μπογκντάνοβιτς, Τζίτζι Ντατόμε και Μπαρίς Χερσέκ πρόσφεράν σημαντικές επιθετικές λύσεις. Τα δυνατά σκριν της ομάδας του Ομπράντοβιτς στη μπάλα έδιναν τη δυνατότητα στους περιφερειακούς της Φενέρμπαχτσε να είναι πάντα ένα βήμα μπροστά από την άμυνα και να έχουν επιλογές είτε να επιτεθούν προς το καλάθι, είτε να πασάρουν για ελεύθερα σουτ. Συνολικά ήταν μια δίκαιη νίκη.

Κρέντιτ στη Μάλαγα για την διάρκεια!

Για ένα ακόμα παιχνίδι η Ουνικάχα Μάλαγα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και απέδειξε ότι έως τώρα η εικόνα της είναι ίσως η πιο θετική έκπληξη στην φετινή Ευρωλίγκα. Το τρίτο θύμα της ήταν η Ντόγκους Νταρουσάφακα, που υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της ομάδας του Χουάν Πλάθα. Στο επιθετικό κομμάτι η Ισπανική ομάδα ήταν εντυπωσιακή ειδικά στα πρώτα 30 λεπτά. Άπλωσε την επίθεση σε όλο το μήκος και πλάτος του μισού γηπέδου, είχε θαυμάσιες συνεργασίες, με όλους τους παίχτες πάντα να αναζητούν την καλύτερη επιλογή ακόμα και αν είχαν ελεύθερα σουτ.

Με τον Στέφαν Μάρκοβιτς ενορχηστρωτή, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα της ομάδας του Οκτάϊ Μαχμούτι, στο πικ εν ρολ σέρβιρε έτοιμα καλάθια στους ψηλούς της ομάδας του. Ο Σέρβος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 9 τελικές πάσες και σε τρία παιχνίδια έχει 7 μέσο όρο. Συνολικά η Μάλαγα έκανε θραύση μέσα από το ζωγραφιστό σκοράροντας 42 από τους 81 πόντους της. Η Ισπανική ομάδα παρουσίασε φοβερό πλουραλισμό και διάβασμα στο παιχνίδι της έχοντας συνολικά 24 τελικές πάσες σε σύνολο 31 εύστοχων σουτ, σε αντίθεση με την Νταρουσάφακα που τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 13 ασίστ.

mindaugas kuzminskas unicaja

Οι πράσινοι της Ανδαλουσίας πήραν διψήφιο αριθμό πόντων από 5 παίχτες της ομάδας, με τον Έντουιν Τζάκσον να οδηγεί το σκοράρισμα με 18 πόντους. Η Νταρουσάφακα διαθέτει καλό υλικό, αλλά έχει πρόβλημα στη δημιουργία. Από τα γκαρντ της κανένας δεν έχει μεγάλη ευχέρεια στη πάσα και φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα χημείας και ρόλων. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά από 3 παιχνίδια η Τουρκική ομάδα έχει συνολικά 47 τελικές πάσες και 48 λάθη. Τα 16 λάθη μέσο όρο σίγουρα καταδεικνύουν την προβληματική χημεία, και σε παιχνίδια όπως αυτό απέναντι στη Μάλαγα που έκανε μόλις 6, η ήττα και η διαφορά είναι η λογική συνέπεια.

Ματς με “φύση” πλέι – οφ στο Μιλάνο

Εκπληκτικό φινάλε στη τρίτη αγωνιστική στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα μεγάλο διπλό μέσα στο Μιλάνο, απέναντι στην Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο. Ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ αλλά και στην απόδοση των δύο ομάδων. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με άξονα το πικ εν ρολ και τα καλά τελειώματα του Πάτρικ Γιανγκ, αλλά και με το σταθερά καλό παιχνίδι στο ποστ του Γιώργου Πρίντεζη, είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Για πρώτη φορά φέτος η Ελληνική ομάδα προσπάθησε να σημαδέψει το ποστ και από τη θέση “5” με τον Πάτρικ Γιανγκ να παίρνει καλές θέσεις μέσα στο ζωγραφιστό και να σκοράρει και με αυτόν τον τρόπο. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε σπουδαία δουλειά με τα επιθετικά hedge out στην άμυνα, που καθυστερούσαν την κυκλοφορία μπάλας της Ιταλικής ομάδας. Επίσης πήρε σημαντικά ριμπάουντ, σκόραρε 18 πόντους, αρνήθηκε πάσες μέσα στο καλάθι της ομάδας του κάνοντας στο σύνολο ένα μεγάλο παιχνίδι. Η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλεσάντρο Τζεντίλε. Ο Ιταλός σταρ είχε εξαιρετικές κινήσεις στα σκριν μακριά από τη μπάλα και δημιουργούσε τους χώρους που ήθελε για να εκτελέσει.

Πάσαρε επίσης πολύ καλά πάνω στις αλλαγές των σκριν και ήταν μια συνεχόμενη απειλή για τον Ολυμπιακό. Σκόραρε 24 πόντους και είχε 7 τελικές πάσες, έχοντας συμμετοχή στους 41 από τους 66 πόντους της ομάδας του. Όταν ήταν στην ίδια πεντάδα με τον Κρούνοσλαβ Σίμον, προκαλούσαν ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα στον Ολυμπιακό με το καλό διάβασμα του παιχνιδιού και των μις-ματς και σκόραραν από τη περιφέρεια με τους κόκκινους να έχουν κακές αντιδράσεις στις close-out άμυνες, ειδικά στην αδύνατη πλευρά. Σε εκείνο το σημείο, με τον Ολυμπιακό να κάνει συνεχόμενα λάθη, 16 στο σύνολο, η Ιταλική ομάδα ανέτρεψε το 41-47 και με σερί 19-7, προηγήθηκε με 60-54. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έσφιξαν την άμυνα τους, εκμεταλλεύτηκαν τον Πρίντεζη που σκόραρε 8 πόντους στα 3 τελευταία λεπτά και βάζοντας μεγάλα σουτ- το πιο κρίσιμο ο Σπανούλης – έφυγαν με τη μεγάλη νίκη από το Μιλάνο.