2015-11-14T14:52:26+00:00 2015-11-14T15:41:56+00:00.

Φακός

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Τέλεια – και – στη Μόσχα η Μάλαγα

Στο ντέρμπι των αήττητων στη Μόσχα έγινε η έκπληξη και η Ουνικάχα Μάλαγα πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Μια νίκη που ήρθε απολύτως λογικά αν αναλογιστούμε ότι σχεδόν στο σύνολο του παιχνιδιού η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υστέρησε στο αμυντικό κομμάτι. Εκτός αυτού δεν μπόρεσε ποτέ με συνέπεια να ελέγξει το κομμάτι των αμυντικών ριμπάουντ, με τους Ισπανούς να ανανεώνουν 14 επιθέσεις. Το κλειδί για τη νίκη της Ισπανικής ομάδας ήταν η πολύ πιεστική άμυνα της στη 4η περίοδο που κράτησε την ΤΣΣΚΑ μόλις στους 13 πόντους. Επίδοση που είναι η 2η χειρότερη της Ρωσικής ομάδας τη φετινή σεζόν. Πέρα από την άμυνα, σημαντικότατη ήταν και η έμπνευση του Χουάν Πλάθα να ακολουθήσει τα χαμηλά σχήματα της ΤΣΣΚΑ και να παίξει σχεδόν όλη τη 4η περίοδο με τους Κάρλος Σουάρεζ και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας στις 2 θέσεις των φόργουορντ.

Αυτή η απόφαση έδωσε μεγαλύτερες αποστάσεις στην επίθεση και απειλή από τη περιφέρεια με πολλούς παίχτες αλλά και με υψηλή συχνότητα και συνέπεια. Είναι παίχτες που μπορούν να διαβάσουν το παιχνίδι και τις ανοιχτές πάσες και να τιμωρήσουν τις κακές τοποθετήσεις τις άμυνας. Η τριάδα των παιχτών που πήρε το περισσότερο χρόνο στις θέσεις 2, 3 και 4 (Κουζμίνσκας, Σουάρες και Έντουιν Τζάκσον) σκόραραν 52 πόντους με 11/17 σουτ τριών πόντων! Κάτι που δείχνει την ολοκληρωτική καθίζηση της περιφερειακής άμυνας της ομάδας του Ιτούδη.

Το μυαλό των γκαρντ της Μάλαγα ήταν πολύ συγκεντρωμένο και οι Στέφαν Μάρκοβιτς και Νεμάνια Νέντοβιτς είχαν καταπληκτικό έλεγχο του ρυθμού και πολύ καλό διάβασμα. Συνεργάστηκαν για 13 ασσίστ και μόλις 3 λάθη, ανοίγοντας με τις πρώτες πάσες την άμυνα, που με σωστή κυκλοφορία κατέληγε σε ελεύθερα σουτ. Η Μάλαγα συνεχίζει να εκπλήσσει με το πληθωρικό της παιχνίδι και πλέον αυτό που μένει να δούμε αν έχει διάρκεια σε αυτό το επίπεδο απόδοσης.

Τσεντεβίτα: Επίτευγμα η τρίτη σερί νίκη

Τεράστια νίκη για την Τσεντεβίτα απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα με 76-66 σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες που είχαν νικηφόρα σερί. Ένα παιχνίδι με 2 όψεις που μετά από τα πρώτα 20 λεπτά κανείς δεν περίμενε ότι θα εξελιχτεί σε εύκολη νίκη για την ομάδα του Βέλικο Μρσιτς. Η Λαμποράλ ήταν εμφανώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο χτυπώντας με πικ εν ρολ πάνω στα αργά πόδια του Μίρο Μπίλαν και με καλή κυκλοφορία έβγαλε αρκετά καλά σουτ, παρόλο που τα περισσότερα από αυτά ήταν άστοχα. Βρήκαν αρκετούς διαδρόμους και τελείωσαν πολλές φάσεις μέσα από το ζωγραφιστό με τον Γιάννη Μπουρούση, αλλά και με διεισδύσεις από τους Μάικ Τζέιμς και Γιάκα Μπλάζιτς. Συνολικά η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχε καλό άνοιγμα του γηπέδου στο επιθετικό κομμάτι και η διαφορά των 7 πόντων ήταν μικρή αν αναλογιστούμε την εικόνα των πρώτων 20 λεπτών. Σε αυτό το διάστημα η Λαμποράλ Κούτσα είχε μόλις 2 λάθη

miro-bilan-cedevita-zagreb-eb15

Η Τσεντεβίτα απειλούσε σχεδόν αποκλειστικά με τον Μπίλαν σε πικ εν ρολ παιχνίδι αλλά και από το ποστ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Η Ισπανική ομάδα έχασε το μυαλό της στην επίθεση και αυτό κόστισε και αμυντικά με πολλά εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον. Το πικ εν ρολ σταμάτησε να είναι όπλο, οι συνεργασίες εξαφανίστηκαν και η μπάλα δεν ακούμπαγε καθόλου στο ποστ. Οι Ντάριους Άνταμς και Μάικ Τζεημς είχαν 2/16 σουτ και συνολικά η ομάδα του Περάσοβιτς 8/33 τρίποντα. Η πάσες δεν είχαν κατεύθυνση το ζωγραφιστό, στο οποίο η Λαμποράλ Κούτσα ήταν αποδοτικότατη με 13/18 και τα λάθη ήταν καταδικαστικά (10 στο σύνολο, 8 στο 2ο ημίχρονο).

Η Τσεντεβίτα είχε τον πλήρη έλεγχο στα ριμπάουντ (49-30), ανανέωσε πολλές επιθέσεις (11) και βρήκε τον σκόρερ που έψαχνε στο πρόσωπο του Τζέικομπ Πούλεν. Σκόραρε με όλους τους τρόπους και έβαλε 21 από τους 26 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα της Λαμποράλ στο πικ εν ρολ ήταν κάκιστη ενώ Πούλεν και Τζέημς Γουάιτ νίκησαν πολλές φορές σε παιχνίδι 1 εναντίον 1 τους προσωπικούς τους αντιπάλους. Τρίτη νίκη σερί για την Τσεντεβίτα που πλέον μπαίνει με μεγάλες πιθανότητες στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η Φενέρμπαχτσε νικήτρια στο νήμα ενός “τρελού” ντέρμπι

Στο μεγάλο ντέρμπι στην Κωνσταντινούπολη η Φενέρμπαχτσε κατάφερε σε ένα παράξενο και τρελό παιχνίδι να κερδίσει την Χίμκι με 88-83. Ένα ματς που παίχτηκε σε πολύ υψηλό ρυθμό και με μεγάλη επιθετικότητα και από τις 2 ομάδες, αλλά όσο πλησίαζε στο τέλος του, οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές και οι ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο. Σπουδαίο ρόλο στη νίκη της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε η βελτίωση της περιφερειακής άμυνας στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Στην αρχή κυρίως ο Τάιρις Ράις και ο Αλεξέι Σβέντ έφταναν πολύ εύκολα (με ένα σκριν πάνω στη μπάλα, πολύ βαθιά στην άμυνα της Φενέρμπαχτσε και σκόραραν. Όσο πέρναγε η ώρα η πίεση στη μπάλα αυξανόταν και οι ψηλοί της Τουρκικής ομάδας έκλειναν τους διαδρόμους και ανάγκαζαν τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν αρκετά από τη περιφέρεια χωρίς να είναι εύστοχοι. Οι παίκτες του Ριμάντας Κουρτινάϊτις σούταραν με το πολύ κακό 6/30 πίσω από τη γραμμή του τρίποντου και η μόνη σταθερή απειλή ήταν ο Πολ Ντέιβις με την εξαιρετική του ποιότητα στο παιχνίδι στο ποστ.

Fenerbahce

Η Φενέρμπαχτσε είχε καλύτερο διάβασμα του παιχνιδιού, επεδίωκε να τιμωρήσει κάθε μις-ματς που είχε στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκε την ικανότητα του Βέσελι να τελειώνει φάσεις από το ποστ. Ο Τσέχος σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες. Πολύ καλός ήταν και Τζίτζι Ντατόμε με καλες εκτελέσεις από μέση και μακρινή απόσταση, με την ομάδα του να δουλεύει πολύ για τα σουτ του Ιταλού. Στα τελευταία λεπτά και οι 2 ομάδες έκαναν διαδοχικά σημαντικά λάθη. Τα 2 λάθη της Χίμκι αποδείχτηκαν μοιραία. Το αντιαθλητικό φάουλ του Πολ Ντέιβις έδωσε 5 πόντους στην Φενέρμπαχτσε, ενώ η απόφαση του Κουρτινάϊτις να κάνει φάουλ στον Σλούκα με σκοπό να έχει τη τελευταία επίθεση, αποδείχτηκε λανθασμένη.

Ο Έλληνας γκαρντ είχε 10/11 βολές και το ποσοστό καριέρας του στην Ευρωλίγκα είναι πανω από 80%. Νωρίτερα η Φενέρμπαχτσε έχάσε 2 αμυντικά ριμπάουντ δίνοντας τη δυνατότητα στον Ζόραν Ντράγκιτς να ισοφαρήσει το παιχνίδι. Αμφότερες οι ομάδες έχουν να βελτιώσουν πράγματα και στην άμυνα και στην επίθεση, για να παίξουν τον ρόλο που βάσει ρόστερ, μπορούν στη φετινή Ευρωλίγκα.

“Στα σχοινιά” η Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρίσκεται στα σκοινιά μετά την εντός έδρας ήττα από την Νταρουσάφακα. Τα μεγαλύτερα προβλήματα για την “ομάδα του λαού” είναι δύο. Το πρώτο, πως δεν μπορεί να βγάλει κάποιες άμυνες και να πάρει το μομέντουμ ενός αγώνα. Έχει τη 2η χειρότερη άμυνα της διοργάνωσης (μετά την Σάσαρι), με παθητικό σχεδόν 84 πόντους. Η Νταρουσάφακα σκόραρε απέναντι σε κάθε άμυνα της Μακάμπι. Η ζώνη των γηπεδούχων δεν ήταν καθόλου πιεστική. Ήταν μια πολύ εύκολη ζώνη, για να βρούν οι αντίπαλοι τα κενά. Είτε με κάποια απλά σκριν στη μπάλα, είτε με κινήσεις στο χώρο, είτε με σκριν μακριά από τη μπάλα. Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι εβρίσκαν ελεύθερα σουτ αλλά και διαδρόμους για να τελειώνουν τις φάσεις μέσα από το ζωγραφιστό. Μεγάλο παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο από τον Μανουτσάρ Μαρκοϊσβίλι, αλλά και από τον Μίλκο Μπιέλιτσα, που σκόραραν 22 και 11 πόντους αντίστοιχα.

semih-erden-darussafaka-dogus-istanbul-eb15

Τα πράγματα στην ατομική άμυνα δεν ήταν καλύτερα για την Μακάμπι, με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν ρήγματα μέσα από τη ρακέτα. Με τον Σεμίχ Ερντέν να κάνει καλό παιχνίδι με 16 πόντους. Το 2ο κομμάτι που η Μακάμπι υστερεί είναι η επιθετική χημεία και οι συνεργασίες. Για μια ακόμα φορά στηρίχθηκε σε ατομικές ενέργειες και τελείωσε το παιχνίδι με 6 τελικές πάσες λιγότερες από τη Νταρουσάφακα ( 14 έναντι 20). Οι ψηλοί τροφοδοτούνται ελάχιστα και δεν απειλούν. Η επιθετική ποικιλία αγνοείται, με πολλά σουτ από τη περιφέρεια, που πολλάια προσφέρουν εύκολο αμυντικό ριμπάουντ και οδηγούν σε αμυντική ανισορροπία.

Από τα 61 σουτ της Μακάμπι μόνο τα 14 εκτελέστηκαν μέσα από το ζωγραφιστό. Συνολικά, μέχρι τώρα βγάζει μια εικόνα ομάδας που δεν πείθει και κινδυνεύει με αποκλεισμό. Καλό ντεμπόυτο για τον Σκότι Γουίλμπεκιν, που σκόραρε 9 πόντους, είχε καλή διαχείριση παιχνιδιού και καλές άμυνες. Πρώτη εμφάνιση και για τον Φουρκάν Αλντεμίρ που έπαιξε ελάχιστα.

Δημιουργός από τα 2μ.17!

Ο Άντε Τόμιτς έλαμψε στη δύσκολη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Λοκομοτίβ Κουμπάν! Επέστρεψέ στις παλιές καλές εμφανίσεις, όχι μόνο στο σκοράρισμα αλλά και στη δημιουργία! Ο καλύτερος ψηλός πασέρ της περσινής σεζόν στη διοργάνωση, θυμήθηκε τον πλει μέικερ ρακέτας που είχε καιρό να εμφανιστεί με τέτοια συνέπεια. Με τον ρόλο του παίκτη – σκαλοπάτι μετά το πικ στη περιφέρεια, έπαιρνε τη μπάλα μετά το σκριν και από εκεί άνοιγε το επιθετικό spacing της Μπαρτσελόνα σε όλα τα μήκη και πλάτη της επίθεσης. Τελείωσε το παιχνίδι με 7 τελικές πάσες, οι περισσότερες από τις οποίες πρόσφεραν σημαντικά καλάθια στη 4η περίοδο στους Μπραντ Όλεσον, Άλεξ Αμπρίνες και Σαμάρντο Σάμιουελς.

ante-tomic-fc-barcelona-lassa-eb15

Οι 7 τελικές πάσες είναι ρεκόρ για τον Κροάτη σέντερ τη φετινή σεζόν. Επιβεβαιώθηκε ότι η Λοκομοτίβ Κουμπάν είναι μια σκληρή ομάδα, που με άρμα την καλή της άμυνα μπορεί να κάνει ζημιές απέναντι σε κάθε αντίπαλο. Κέρδισαν πολλές μάχες, ανανέωσαν πολλές επιθέσεις με τα 14 επιθετικά ριμπάουντ και σκόραραν πολύ από το ζωγραφιστό, σε καταστάσεις ανοιχτού γηπέδου αλλά και με διεισδύσεις από τους Ντοντάι Ντρέιπερ και Μάλκολμ Ντιλέινι.

Οι δυο τους σκόραραν 38 από τους 68 πόντους της ομάδας του αλλά ήταν και οι μοιραίοι στο τέλος με άστοχα σουτ και λάθη. Όπως αυτό του Ντρέιπερ, που έκρινε τον αγώνα. Η Μπαρτσελόνα ακόμα βάζει στοιχεία στο παιχνίδι και το κομμάτι της επίθεσης και αλλάζει πολύ, ανάλογα με το αν είναι στο γήπεδο ο Τζάστιν Ντόελμαν ή ο Σαμάρντο Σάμιουελς. Αλλάζουν οι αποστάσεις, οι κατευθύνσεις και οι τοποθετήσεις των υπολοίπων παίκτών σε μεγάλο βαθμό. Στο τέλος δίκαια επικράτησε η Ισπανική ομάδα γιατί είχε καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, πιο σωστές επιλογές αλλά και μεγαλύτερη ποικιλία στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού της.