2015-11-21T00:20:53+00:00 2015-11-21T01:41:22+00:00.

21/Nov/15 00:20

επίλογος

Μετά από μόλις έξι εβδομάδες δράσης, καμία ομάδα δεν είναι αήττητοι, παραδοσιακά φαβορί βρίσκονται σε κίνδυνο και νέες δυνάμεις παρουσιάζονται σε μια σεζόν που μοιάζει εντελώς απροσδόκητη.

Όπως μπορείτε να δείτε στη βαθμολογία στον πρώτο όμιλο η Φενέρμπαχτσε (5-1) και η Χίμκι (4-2) προηγούνται, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης είναι μόλις τέταρτη (2-4). Μόνο στον δεύτερο όμιλο με τον Ολυμπιακό στο 5-1 και τη Λαμποράλ Κούτσα στο 4-2 τα πράγματα μοιάζουν φυσιολογικά. Στον τρίτο όμιλο η Μπαρτσελόνα και Λοκομοτίβ Κούμπαν μοιράζονται τη κορυφή, ενώ ο Παναθηναϊκός είναι τέταρτος με 2-4. Και στον τέταρτο όμιλο η ΤΣΣΚΑ και η Μάλαγα βρίσκονται στο 5-1, αλλά η Μακάμπι είναι πέμπτη με 1-5! Ωστόσο, ας επιστρέψουμε στη Ρεάλ, ή πιο σωστά στη Χίμκι.

MVP

Tαϊρίς Ράις

“Σκότωσε” την Ρεάλ Μαδρίτης, ως μέλος της Μακάμπι Τελ – Αβίβ, στον τελικό της Ευρωλίγκας το 2014 και το έκανε ξανά στην εκτός έδρας νίκη της Χίμκι στη Μαδρίτη, με 85-82! Είχε 18 πόντους με 6/14 σουτ, 8 ασίστ, 4 λάθη και δύο κλεψίματα. Ναι μεν δεν ήταν η καλύτερη εμφάνισή του, αλλά στο τέλος της βραδιάς ήταν καθοριστικός στο να έρθει η νίκη απέναντι στους πρωταθλητές, που “καιγόταν” για να κερδίσουν. Είναι ηγέτης σε μια ομάδα που ουσιαστικά έχει “κλειδώσει” θέση στο Top16.

Καλύτερη πεντάδα

1. Tαϊρίς Ράις: Πάντα σημαίνει μπελάδες για την Ρεάλ σε κάθε περίπτωση.
  2. Μπόμπι Ντίξον: Σκόραρε 25 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής! Τους 16 από αυτούς στο πρώτο δεκάλεπτο. Με 7/13 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ με μόλις ένα λάθος. Η εμφάνισή του αποτέλεσε έναν από τους βασικούς λόγους που η Φενέρμπαχτσε κέρδισε εύκολα και με μεγάλη διαφορά την Μπάγερν στο Μόναχο.
  3. Μάλκολμ Ντιλέινι: Σε μόλις τέσσερα λεπτά στο τέλος της τρίτης περιόδου σημείωσε τους 20 από τους 23 πόντους και έδωσε στη Λοκομοτίβ Κούμπαν το προβάδισμα που αποδείχθηκε αρκετό για να κερδίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Είχε ακόμα 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 λάθη.
  4. Λουκ Χαρανγκόντι: Έπαιζε εκτός έδρας, αλλά ένοιωθε σαν στο σπίτι του με 26 πόντους, 4/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ χωρίς λάθος στη νίκη της Νταρουσάφακα επί της Σάσαρι που ακόμα ψάχνει τη πρώτη της νίκη. Ναι ο αντίπαλος δεν ήταν δυνατός, αλλά ο Χαρανγκόντι ήταν εξαιρετικός.
  5. Μπράιαντ Ντάνστον: Έχει ξεχωρίσει για τα αμυντικά του προσόντα αλλά όσα έκανε στο νίκη της Εφές επί της Λιμόζ έδειξαν και άλλα χαρίσματα του. Κοινώς φλέρταρε με το τριπλ νταμπλ έχοντας 12 πόντους με 6/8 σουτ, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, μαζί με 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα. Απλά εξαιρετικός.

Καλύτερη επίδοση ηττημένου

Ο Κουίνσι Μίλερ σχεδόν τα κατάφερε για τον Ερυθρό Αστέρα. Οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν το ματς υπό τον έλεγχο τους μέχρι το τέλος, παρότι είχαν προβάδισμα με 18 πόντους στο ημίχρονο. Αυτός έκανε, ωστόσο, το καλύτερο που μπορούσε με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 τάπες. Ήταν μια εκπληκτική βραδιά, που όμως δεν του έδωσε τη νίκη.

Κόουτς της εβδομάδας: Τσάβι Πασκουάλ

Τα αποτελέσματα είναι πειστήρια της αξίας του, με την Μπαρτσελόνα να ξεκινάει την φετινή της πορεία με εκτός έδρας ήττα στη Σμύρνη από την Καρσίγιακα. Μετά από αγωνιστικές παραμένει η μοναδική απώλεια της ομάδας του, που διέλυσε τους πρωταθλητές Τουρκίας με 109-79. Η παραγωγικότητα των 107 πόντων είναι νέο ρεκόρ για τον σύλλογο και πλέον η Μπάρτσα φαίνεται να βαδίζει στο σωστό μονοπάτι, στο δρόμο για το Βερολίνο.

Μεγαλύτερη νίκη

Η Χίμκι χρειαζόταν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, για να αποδείξει πως μπορεί να θεωρείται σοβαρή διεκδικήτρια για τα πλέι οφ, με μεγάλες φιλοδοξίες, που απορρέουν από την ποιότητα στο ρόστερ της. Τα κατάφερε στη Μαδρίτη απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης, παίζοντας το δικό της στιλ μπάσκετ και χωρίς να υποχωρήσει ή να πανικοβληθεί, όταν οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” το δικό τους σερί και πήγαν να της πάρουν τη μπουκιά από το στόμα. Ήταν μια καλή απόδειξη ότι η Χίμκι είναι μια ομάδα που πρέπει να παρακολουθούμε στενά φέτος.

Η ανατροπή

Η Στρασμπούργκ έχανε με 18 πόντους στο ημίχρονο (52-34) και η αντίδραση των παικτών του Βινσέντ Κολέ ήταν αξιοθαύμαστη. Κράτησαν τον αντίπαλό τους μόλις στους 23 πόντους στην επανάληψη και πήραν μια δίκαια νίκη, που απαιτούσε χαρακτήρα. Απομένει να δούμε αν θα κατορθώσουν σε ένα δύσκολο όμιλο να εξασφαλίσουν θέση στο τοπ-16. Κάτι που αν συμβεί, θα συνιστά ξεκάθαρη υπέρβαση.

Ο άθραυστος

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στο Ζάγκρεμπ χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Γιανγκ. Η Τσεντεβίτα προερχόταν από σερί 6 διαδοχικών νικών και με ρεκόρ 3-2 στον όμιλο. Οι Κροάτες είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη, πετυχαίνοντας ένα μεγάλο αντίπαλο χωρίς τους μεγαλύτερους σταρ του. Στο παρκέ, όμως, ο Ολυμπιακός αποδείχτηκε τόσο αποτελεσματικός όσο συνήθως στην Ευρωλίγκα, ακόμα και μετά τον τραυματισμό του Λοτζέσκι. Οι παίκτες και το ρόστερ μπορεί να αλλάζει, αλλά η νοοτροπία νικητή και το μέταλλο είναι πάντα εκεί για την ελληνική ομάδα.

Η απογοήτευση

Η Ολίμπια Μιλάνο και η Μακάμπι μετά από 6 αγωνιστικές, βρίσκονται… σοκαρισμένες με ρεκόρ 1-5, ενώ η Ρεάλ με 2-4 δεν είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα. Είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να συνέλθουν πολύ γρήγορα και να “τρέξουν” νικηφόρο σερί ως το τέλος της κανονικής περιόδου, για να προλάβουν να κλείσουν θέση στο Τοp16. Το περίεργο είναι πως αμφότερες οι ομάδες στα χαρτιά έχουν πιο ποιοτικό και δυνατό ρόστερ, συγκριτικά με πέρυσι. Κάτι που ακόμα δεν αποτυπώνεται στο παρκέ. Το δίδυμο Ρότσεστι και Φάρμαρ ακόμα δεν λειτουργεί στο Τελ Αβίβ. Το Μιλάνο δεν έχει – και δεν είχε ποτέ – ιδιαίτερη σχέση με την άμυνα. Η Ρεάλ επίσης δεν παίζει άμυνα και τα χαμηλά σχήματα που χρησιμοποιεί ο Λάσο δεν είναι τόσο επιλογή, όσο ανάγκη, αφού υπάρχει έλλειμμα στη φροντ λάιν, που περιμένει την άφιξη του Βραζιλιάνου Λίμα. Υπάρχει ακόμα χρόνος για να διαφοροποιηθεί η εικόνα και τα δεδομένα, αλλά μέχρι στιγμής τόσο η “βασίλισσα”, όσο και η Μακάμπι παρουσιάζονται κατώτεροι των περιστάσεων.

H σεμιναριακή άμυνα

Πως σταματάς μια αήττητη ομάδα; Απλά παίξει άμυνα. Η Μπάμπεργκ έκανε ακριβώς αυτό και οι πρωταθλητές Γερμανίας κέρδισαν την Μάλαγα αφήνοντας τη Μάλαγα να σκοράρει μόλις 53 πόντους, δηλαδή τρεις περισσότερους από τη χειρότερη επιθετική επίδοση στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα. Αυτή η νίκη ήταν ένα τεράστιο βήμα προς το Top16.

H τελευταία λέξη

Bartzokas

Ως συνήθως ο διάβολος βρίσκεται στις λεπτομέρειες. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ έχοντας δίπλα του τον Χρήστο Παππά ως βοηθό. Πρόκειται για το ίδιο δίδυμο που ηττήθηκε από τους Πράσινους στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν 2014-15 για το κύπελλο Ελλάδας και άφησε τον Ολυμπιακό, Ωστόσο, η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που σερβίρεται καλύτερα κρύο…