2016-01-23T14:49:22+00:00 2016-01-23T14:55:11+00:00.

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία ιοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Διαφήμιση του μπάσκετ!

Ένα ματς από αυτά που φέρνουν περισσότερο κόσμο στο γήπεδο και ωθούν περισσότερους φιλάθλους να αγαπήσουν το μπάσκετ έγινε στην Volkswagen Arena! Η Φενέρμπαχτσε έκανε τρομερό ξεκίνημα στον αγώνα επιθετικά, με οδηγό τον Μπόμπι Ντίξον που έβαζε την μπάλα στο καλάθι με όποιο τρόπο ήθελε! Ο Αμερικανός γκαρντ πρόλαβε να πετύχει 15 πόντους με 5/6 τρίποντα στα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα, κάποια από αυτά από πολύ μακρινή απόσταση.

Ήταν ο κύριος λόγος που η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πέτυχε 37 πόντους στη πρώτη περίοδο και 62 στο ημίχρονο! Μάλιστα, το 51-62 των πρώτων 20 λεπτών, με τους 113 πόντους συνολικά είναι νέο ρεκόρ στην Ευρωλίγκα σε ότι αφορά την επιθετική παραγωγικότητα σε ένα ημίχρονο! Ο Γιαν Βέσελι και ο Εκπέ Ούντοχ πήραν την σκυτάλη στην δεύτερη περίοδο από τον Αμερικανό γκαρντ και κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια. Ο Σεμίχ Ερντέν προσπάθησε να φέρει ισορροπία, αλλά δεν είχε συμπαραστάτη, ενώ λύσεις στη Νταρουσάφακα έδωσε και ο Λιουκ Χαραγκόντι.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησαν να πιέσουν περισσότερο πάνω στη μπάλα και να μικρύνουν τους χώρους για την επίθεση του αντιπάλου. Ο Τζαμόν Γκόρντον πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, ο Χαραγκόντι συνέχισε να σκοράρει, αλλά το πρόβλημα είχε ως εξής για την Νταρουσάφακα. Η Φενέρμπαχτσε προσαρμόστηκε, σημάδευε το “ζωγραφιστό” και οι Βέσελι και Ούντοχ συνέχισαν να κάνουν ζημιά. Η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι βρέθηκε πίσω με 73-86 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Από το 73-90 στο 32,’οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 23-6 στα επόμενα 7 λεπτά και μείωσαν σε 96-100, ένα λεπτό πριν το τέλος! Εκμεταλλεύτηκε την πνευματική χαλάρωση των παικτών του Ομπράντοβιτς, οδήγησε τον αντίπαλο σε λάθη, βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και επίσης “χτύπησε” συστηματικά κοντά στο καλάθι, κάτι που δεν το είχε κάνει σε όλο το προηγούμενο διάστημα του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο φινις η Νταρουσάφακα είχε 19/25 σουτ μέσα από τη ρακέτα.

bobby

Ένα προσωπικό γκολ – φάουλ του Λουίτζι Ντατόμε (96-103) ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη για την Φενέρμπαχτσε σε ένα ματς που προσέφερε 206 πόντους και πλησίασε το απόλυτο ρεκόρ παραγωγικότητας στο τοπ 16, που είναι 217, από ένα ματς Ουράλ Γκρέιτ – Ρεάλ, που είχε λήξει 104-113! Η Φενέρμπαχτσε απέδειξε για μια ακόμα φορά την εκτελεστική ποιότητα και το ταλέντο που διαθέτει στην επίθεση. Είχε 64% στα σουτ δύο πόντων (25/39) και 55% στα τρίποντα (11/20). Η Νταρουσάφακα αντέδρασε αργά, αλλά τουλάχιστον δεν τα παράτησε ποτέ και έδωσε μάχες με τους Χαραγκόντι, Ερντέν, Γκόρντον, αλλά και τους Εμίρ Πρέντζλιτς και Εντέρ Αρσλάν. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως απολαύσαμε ένα παιχνίδι στο οποίο 11 παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων και πως για μια ακόμα φορά ο Βέσελι πέτυχε νταμπλ – νταμπλ με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 30 RIP!

Καθάρισαν Ντιλέινι και Ντρέιπερ για την Λοκομοτίβ Κουμπάν

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Κράσνονταρ με την Λοκομοτίβ Κουμπαν να υποδέχεται και στο τέλος να κερδίζει τον Παναθηναϊκό με ένα επιθετικό ξέσπασμα στην 4η περίοδο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ μεγάλη ένταση στο παρκέ, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πολύ πιεστικοί πάνω στην μπάλα και εμπόδισαν την κυκλοφορία των αντιπάλων τους, ενώ στην επίθεση ο Άντονι Ράντολφ ξεκίνησε ζεστός, με σουτ από μέση και μακρινή απόσταση, με τους σέντερ του Παναθηναϊκού να μη μπορούν να ακολουθήσουν στην περίμετρο. Η είσοδος του Νικ Καλάθη και του Βλάντο Γιάνκοβιτς έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους. Με πίεση, κλεψίματα και καλές αμυντικές τοποθετήσεις περιόρισαν το επιθετικό παιχνίδι της Λοκομοτίβ και σκόραραν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον.

Ταυτόχρονα εκμεταλλεύθηκαν κάθε μις ματς στην άμυνα αλλαγών της Λοκομοτίβ, ειδικά με τους Τζείμς Γκιστ και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, που έδωσαν σκορ αλλά και δημιουργία από το ποστ. Ο Γιάνκοβιτς σκόραρε 12 πόντους με 5/5 σουτ σε εκείνο το διάστημα, ο Καλάθης είχε 5 τελικές πάσες και ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 12-36 που μετέτρεψαν το 12-0 σε 24-36. Το τελείωμα του ημιχρόνου έμοιαζε με την αρχή του με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν την άμυνα τους, να κάνουν κλεψίματα και να σκοράρουν εύκολους πόντους. Συνολικά βελτίωσαν πολύ την άμυνα καθώς και στην τρίτη περίοδο κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 12 πόντους με μόλις 3 εύστοχα σουτ και 4 ελεύθερες βολές.

draper

Στην τέταρτη περίοδο και με το παιχνίδι να είναι οριακό, οι 2 ομάδες εμφάνισαν διαφορετική επιθετική προσέγγιση. Η Λοκομοτίβ Κουμπάν άνοιξε το γήπεδο σε πλάτος και έδωσε την μπάλα στον Μάλκολμ Ντιλέινι και τον Ντόντα Ντρέιπερ. Με ένα σκριν στην μπάλα προσπαθούσαν να ωθήσουν την άμυνα σε αλλαγές και μετά από το σκριν πήγαιναν σε ξεκάθαρο παιχνίδι απομόνωσης εκτελώντας πάνω στην άμυνα. Αυτό το έκαναν είτε κατάφεραν να οδηγήσουν την άμυνα σε switches που τους έδινε και μις ματς στην περιφέρεια, είτε δεν το κατάφερναν και εκτελούσαν πάνω στον αντίπαλο τους. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο ποστ, με τον Ραντούλιτσα και τον Δημήτρη Διαμαντίδη να προσπαθούν να σκοράρουν ή μέσα από την κυκλοφορία να δημιουργήσουν ελεύθερα σουτ από μέσα προς τα έξω. Κάτι που κατάφεραν, με τον Αντώνη Φώτση να ευστοχεί σε 3 συνεχόμενα.

Το κακό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι δεν μπόρεσε να περιορίσει στο ελάχιστο το ξέσπασμα των Ντρέιπερ και Ντιλέινι που σκόραραν 6 τρίποντα και συνολικά 19 πόντους στην τέταρτη περίοδο, που ουσιαστικά έκριναν και το παιχνίδι. Ο Ντρέιπερ πέτυχε μάλιστα και την καλύτερη επιθετική συγκομιδή του στην Ευρωλίγκα. Σπουδαία νίκη για την Λοκομοτίβ που την κάνει ακόμα πιο ισχυρό διεκδικητή των 2 πρώτων θέσεων του ομίλου.

Η άμυνα έδωσε τη νίκη σε ένα ροκ παιχνίδι!

Τι ματσάρα είδαμε στην Βιτόρια! Σε ένα κυριολεκτικά ροκ παιχνίδι με τις 2 ομάδες να καταθέτουν όλη τους την ψυχή στο παρκέ, η Λαμποράλ Κούτσα με άρμα μάχης την εκπληκτική της άμυνα κατάφερε να επικρατήσει της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-71. Κράτησαν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στους 71 πόντους, όταν πριν το παιχνίδι είχαν σχεδόν 93, ενώ και τα επίπεδα δημιουργίας τους ήταν σε χαμηλότερο επίπεδο από το συνηθισμένο. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η Λαμποράλ Κούτσα έχει την 2η καλύτερη άμυνα στην Ευρωλίγκα σε defensive rating δηλαδή τους πόντους που δέχεται ανά κατοχή.

Απλά επειδή οι Βάσκοι παίζουν σε πολύ υψηλό ρυθμό αυτό δεν απεικονίζεται και στα απόλυτα νούμερα. Οι γηπεδούχοι από την αρχή έκαναν ξεκάθαρες τις προθέσεις τους και ουσιαστικά διέλυσαν κάθε επιθετικό σύστημα της ΤΣΣΚΑ στην πρώτη περίοδο. Οι μόλις 10 πόντοι είναι η χειρότερη επιθετική συγκομιδή για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη την φετινή σεζόν. Στην 2η περίοδο γύρισαν το παιχνίδι από την άμυνα τους με τον Κάιλ Χάινς να κάνει σπουδαία δουλειά στις άμυνες αλλαγών, αλλά και τους περισσότερους παίκτες να κλείνουν τους διαδρόμους προς το καλάθι. Διαδρόμους που ειδικά ο Ντάριους Άνταμς εκμεταλλεύτηκε όποτε τους βρήκε ανοιχτούς και τιμώρησε την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο σκληρό. Η άμυνα της Λαμποράλ Κούτσα απέναντι στον Μίλος Τεόντοσιτς ήταν καταπληκτική. Ο Φαμπιέν Κοζέρ κατά κύριο λόγο αλλά και οι ψηλοί στις αλλαγές, σήκωναν συνέχεια χέρια, για να μη βρει ο Σέρβος σταρ χώρο και χρόνο να εκτελέσει. Βρήκε κάποιους διαδρόμους και τελείωσε κάποιες φάσεις με διεισδύσεις, αλλά συνολικά δεν βρήκε ποτέ τον ρυθμό που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια. Αναγκάστηκε πολλές φορές να πάει μέχρι την baseline απλά πετώντας την μπάλα για να μη βγει με αυτή εκτός παρκέ. Τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους αλλά 5/13 σουτ, ενώ είχε 7 ασσίστ αλλά και 3 λάθη. Για την Λαμποράλ πέρα από την καλή άμυνα, είχε σημαντικούς παίκτες σε καλή μέρα και αρκετά καλή κυκλοφορία μπάλας, ενώ χτύπησε και όλες τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων της. Φαμπιέν Κοζέρ και Γιάννης Μπουρούσης έκαναν σπουδαία δουλειά στο επιθετικό κομμάτι. Ο Έλληνας σέντερ επέστρεψε στα σπουδαία παιχνίδια, τελειώνοντας με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

darius adams

Σκόραρε αρκετά στο ποστ ενώ είχε και καθαρό μυαλό να βρει τους ελεύθερους συμπαίκτες του όποτε η άμυνα της ΤΣΣΚΑ έστελνε βοήθειες στο μαρκάρισμα του. Ο αρχηγός της Λαμποράλ ήταν εξαιρετικός σε μια all around εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση προσφέροντας σε όλους τους τομείς. Σπουδαία δουλειά ειδικά στην άμυνα έκανε και ο εκπληκτικός φέτος Άνταμ Χάνγκα και ο Τόρνικε Σενγκέλια. Οι φιλοξενούμενοι ανανέωσαν πολλές επιθέσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά παρουσιάστηκαν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια έχοντας μόλις 6/26 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι είχαν 10/23 και σίγουρα έπαιξε τον δικό του ρόλο στον αγώνα.

Ο Ντόελμαν ξέρανε την Μαδρίτη!

Σε ένα ακόμα εκπληκτικό clasico στην Μαδρίτη είδαμε ένα παιχνίδι που εξελίχτηκε σε θρίλερ. Και το θρίλερ το κέρδισε η ομάδα που εκείνη την ώρα είχε το μομέντουμ της επιστροφής στο παιχνίδι και αυτή ήταν η Μπαρτσελόνα, που επέστρεψε από το -16 και κέρδισε το ματς με buzzer beater του Τζάστιν Ντόελμαν, που συνολικά και με συνέπεια ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων. Το παιχνίδι ήταν καθαρά θέμα ρυθμού. Όση ώρα η ταχύτητα ήταν υψηλή και το παιχνίδι άνοιγε σε θέμα κατοχών, η Ρεάλ κυριάρχησε, όταν ο ρυθμός έπεσε, οι κατοχές μειώθηκαν και το παιχνίδι περιορίστηκε στο 5 εναντίων 5, τότε η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στο παιχνίδι.

Ο Ντόελμαν ξεκίνησε ζεστός το παιχνίδι και με σουτ από την περιφέρεια, είτε μετά από σκριν στην μπάλα, είτε μετά από καλή κυκλοφορία με στατικά σουτ πέτυχε 8 από τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας του. Η είσοδος του Σέρχιο Ροντρίγκεζ και του Σέρχιο Λιουλ άλλαξαν τελείως την εικόνα του παιχνιδιού. Ειδικά ο «τσάτσο» έπαιζε σαν δαιμονισμένος. Δεν μπορούσε να τον σταματήσει κανείς με ατομικό μαρκάρισμα και δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα που οδηγούσαν σε δικό του σκοράρισμα, ενώ σέρβιρε και πολλά έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του. Τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 13 τελικές πάσες και ήταν ο κύριος λόγος του 18-0 σερί που μετέτρεψε το αρχικό 2-10 σε 20-10.

Ο Γιουλ μπήκε από τον πάγκο και ευστόχησε σε τρία σουτ τριών πόντων. Η άμυνα της Ρεάλ πάνω στον Τόμιτς ήταν εξαιρετική, ενώ και στην περιφέρεια πήρε εξαιρετικά αμυντικά σταματήματα από τους Κέι Σι Ρίβερς και Τζεφ Τέιλορ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 16 πόντους υπέρ των γηπεδούχων (48-32) και κανείς δεν μπορούσε να σκεφτεί αυτό που ακολούθησε στο δεύτερο ημίχρονο.

Εκεί η Μπαρτσελόνα, με βάση της την καλή άμυνα, αλλά και την εκπληκτική εμφάνιση του Στράτου Περπέρογλου, που σκόραρε 13 πόντους, όλους στη 3η περίοδο γύρισαν το παιχνίδι και το έκαναν ξανά ντέρμπι. Βέβαια για να γίνει αυτό χρειάστηκε και η εκπληκτική παρουσία των Πάου Ρίμπας και Τόμας Σατοράνσκι. Οι 2 τους έπαιξαν σπουδαίες άμυνες στην περιφέρεια δυσκολεύοντας πολύ την κυκλοφορία της Ρεάλ, ενώ σταμάτησαν και το τρανζίσιον παιχνίδι της Ρεάλ. Πέρα από την προσφορά τους στην άμυνα, έκαναν εκπληκτική δουλειά και στην επίθεση τρυπώντας την άμυνα της Ρεάλ και μοιράζοντας την μπάλα στα φτερά για ελεύθερα σουτ, ενώ ήταν και οι αποκλειστικοί υπεύθυνοι της εκπληκτική κυκλοφορίας μπάλας που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 2ο ημίχρονο.

Μπορεί να σκόραραν μόλις 11 πόντους, αλλά είχαν 14 από τις 23 τελικές πάσες της ομάδας τους. Η άμυνα της Ρεάλ έκλεινε πάντα μέσα στη ρακέτα με τους παίκτες των φτερών να δίνουν βοήθειες, αλλά άφησαν ελεύθερα τα σουτ από τις γωνίες, τόσο από την αδύνατη όσο και από τη δυνατή πλευρά, και το πλήρωσαν με τους Ντόλμαν και Περπέρογλου να ευστοχούν σε 9/12 τρίποντα, τα περισσότερα από τις γωνίες. Την καλύτερη του εμφάνιση στη φετινή διοργάνωση έκανε ο Σέιν Λαβάλ σε άμυνα και επίθεση και κάλυψε την πολύ μέτρια βραδιά του Άντε Τόμιτς. Στο τέλος έβαλαν την προπονητική πινελιά τους οι Πάμπλο Λάσο και Τσάβι Πασκουάλ. Κανείς από τους δύο δεν εμπιστεύτηκε την άμυνα της ομάδας του, κάνοντας φάουλ και θέλοντας την μπάλα στην επίθεση. Μια άστοχη βολή του Φελίπε Ρέγες ανάγκασε την Ρεάλ να παίξει άμυνα, στις αλλαγές ο Ντόελμαν βρήκε μπροστά του τον Γκουστάβο Αγιόν, σούταρε μπροστά του και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Μια νίκη πολύ σημαντική που κρατάει την Μπαρτσελόνα κοντά στο γκρουπ των πρωτοπόρων.