Μεγεθυντικός Φακός: Μαδρίτη, Καζάν και Βελιγράδι!

2016-10-14T21:50:35+00:00 2016-10-14T21:50:35+00:00.

Ο Μεγεθυντικός Φακός θα ακολουθήσει τη νέα Ευρωλίγκα! Η στήλη θα είναι ελαφρώς διαφορετική και θα παρουσιάζει με περιεκτικό και ξεκούραστο τρόπο όλα τα σημεία που έκριναν τα σημαντικότερα παιχνίδια κάθε αγωνιστικής.

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο Μεγεθυντικός Φακός θα ακολουθήσει και τη φετινή χρονιά ολόκληρη την αγωνιστική πορεία στην νέα Ευρωλίγκα. Η στήλη θα είναι ελαφρώς διαφορετική και θα παρουσιάζει με περιεκτικό και ξεκούραστο τρόπο όλα τα σημεία που έκριναν τα σημαντικότερα παιχνίδια κάθε αγωνιστικής.

Ρεάλ ΜαδρίτηςΟλυμπιακός

• Η Ισπανική ομάδα κέρδισε το ματς ουσιαστικά αλλάζοντας τον τρόπο επιβολής της στην επίθεση. Στο πρώτο εκμεταλλεύτηκε τις αργές αντιδράσεις της άμυνας του Ολυμπιακού πίσω από τα σκριν. Γιουλ και Κάρολ σκόραραν μαζί πάνω από τους μισούς πόντους με σουτ που η άμυνα του Ολυμπιακού δεν πρόλαβε καν να τσεκάρει. Γενικά η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν νωθρή στο πρώτο ημίχρονο στο 5 εναντίων 5. Δέχτηκε 42 πόντους χωρίς να αφήσει αιφνιδιασμούς και χωρίς πόντους δεύτερης ευκαιρίας.
  • Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ έψαξε τα μις ματς και στις περισσότερες φάσεις τα βρήκε. Ο Ολυμπιακός δεν είχε συγκέντρωση και αυτό φάνηκε σε πολλά σημεία. Βιαστικά τελειώματα στο τρανζίσιον, αχρείαστα φάουλ, κάκιστα μπλοκ άουτ (Ντόνσιτς και Ρούντι είχαν μαζί 7 επιθετικά ριμπάουντ).
  • Λουκα Ντόνσιτς, το παιδί θαύμα, μιλάμε για έναν πολύ έξυπνο παίκτη, με τιθασευμένο ενθουσιασμό και με πολύ μεγάλη αγωνιστική σπιρτάδα και θράσος. Ήταν καθοριστικός, 11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ σε 17 λεπτά. Μοιάζει ικανός να αφήσει εποχή.

will clyburn

Ερυθρός Αστέρας – Νταρουσάφακα

• Ο Αστέρας στηρίχτηκε στο κλασσικό, προσανατολισμένο πικ εν ρολ παιχνίδι 2 εναντίων 2. Γιόβιτς και Κούζμιτς συνεργάστηκαν άψογα και εξέθεσαν σε πάρα πολλές περιπτώσεις την άμυνα της ομάδας του Μπλατ. Δεκαέξι πόντους με 8/9 ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού ενώ 7 ασσίστ είχε ο σούπερ ταλαντούχος γκαρντ.
  • Ακόμα και το small ball των γηπεδούχων είχε σούπερ αποτελέσματα στο πρώτο ημίχρονο με τον Μίλκο Μπιέλιτσα στη θέση 5 να ανοίγει γήπεδο και χώρους που εκμεταλλεύτηκε είτε ο ίδιος είτε οι συμπαίκτες του.
  • Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας παρουσιάστηκε πολύ κακός. Ατομικές ενέργειες, πολλά αψυχολόγητα σουτ και γενικότερα χάθηκε ο προσανατολισμός στην επίθεση. Η άμυνα της Νταρουσάφακα έσφιξε, είχε καλύτερες τοποθετήσεις και σωστή αντίληψη. Το παιχνίδι γύρισε η επίθεση, όχι σε σετ παιχνίδι αλλά σε γρήγορο και ενδιάμεσο transition. Πολλά ντράιβ σε πρώτο χρόνο στις αλλαγές του Γουοναμέικερ, γρήγορα σκριν μακριά από την μπάλα και εκτελέσεις από τον Μπέρτανς και isolation από την κορυφή για να έρχονται πιο δύσκολα βοήθειες από τον Κλάιμπερν.
  • Κλάιμπερν, Μοέρμαν και Μπέρτανς έδειξαν πως μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα τους. Ειδικά ο πρώτος έχει πολύ καλά στοιχεία. Η Νταρουσάφακα θέλει μεγάλη βελτίωση για να πετύχει στο υψηλό επίπεδο.

Tyrese Rice

Ουνιξ ΚαζάνΜπαρτσελόνα

• Τι να φοβηθεί με τέτοιον Χουάν Κάρλος Ναβάρο! Με την ομάδα του να έχει σκοράρει μόλις 21 πόντους σε 25 λεπτά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο αρχηγός των Καταλανών πήρε τις μπάλες στα χέρια του, δούλεψε εξαιρετικά πίσω από όλα τα σκριν και με 11 πόντους οδήγησε την ομάδα του σε σερί 5-25 στα τελευταία έξι λεπτά για την απόδραση από το Καζάν.
  •  Η Μπαρτσελόνα παρά τους 69 πόντους της είχε καλή κίνηση στην επίθεση, πολλά σκριν τόσο από τη θέση 4 αλλά και από το 5, κοψίματα στα κενά της άμυνας, αλλά ήταν σε κάκιστη εκτελεστικά μέρα μέχρι το 35. Ειδικά ο Ράϊς με 2/15 σουτ ήταν απογοητευτικός.
  • Δύο ήταν τα πιο αθόρυβα κλειδιά για το διπλό της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Το πρώτο είναι η σπουδαία άμυνα που έπαιξε ο Ολεσον επάνω στον Λάνγκφορντ κυρίως στη τέταρτη περίοδο. Ο Αμερικανός αναγκάστηκε σε πολύ δύσκολα σουτ με τελικό απολογισμός 5/16 συνολικά.
  • Το δεύτερο κλειδί ήταν ότι ο Πασούτιν ξέχασε στον πάγκο στα τελευταία λεπτά τον παίκτη κλειδί όσο έπαιξε. Ο Λατάβιους Γουίλιαμς ήταν σπουδαίος, βοήθησε στην επίθεση, κέρδισε όλα τα hustle plays, μάζεψε 15 ριμπάουντ και στην άμυνα δυσκόλευε όλα τα τελειώματα των αντιπάλων του.