2016-10-22T09:00:40+00:00 2016-10-22T09:00:49+00:00.

Ο Μεγεθυντικός Φακός της δεύτερης αγωνιστικής σας ταξιδεύει στον Πειραιά, στο Τελ Αβίβ και την Βαρκελώνη για να σας δώσει τα σημεία “κλειδιά”, που έκριναν τις σπουδαίες αναμετρήσεις.

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο Μεγεθυντικός Φακός σας ταξιδεύει σε Πειραιά, Τελ Αβίβ και Βαρκελώνη για να σας… προβάλει τα σημεία “κλειδιά” που έκριναν τις τρεις σπουδαίες αναμετρήσεις, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

ΟλυμπιακόςΕφές Αναντολού
Instant offense! Εκεί οφείλεται σε μεγάλο βαθμό η επιβλητική νίκη του Ολυμπιακού. Σπουδαίες άμυνες, τρομερή πίεση και τρανζίσιον μετά από επιτυχημένες άμυνες. Περισσότεροι από τους μισούς πόντους των γηπεδούχων επιτεύχθηκαν στα πρώτα 14 δευτερόλεπτα των κατοχών.

Χωρίς άμυνα. Η άμυνα της Εφές ήταν πολύ κακή, δεν έκλεινε καθόλου τον κεντρικό διάδρομο στον Βασίλη Σπανούλη που έκανε όργια. Είχε αργές αντιδράσεις και περιστροφές στο σετ παιχνίδι, ενώ και στο τρανζίσιον εκτέθηκε.
Πίεση και Μιλουτίνοφ. Η άμυνα του Ολυμπιακού έσπαγε κόκκαλα. Οι περιφερειακοί έσπαγαν τα σκριν, στα μις ματς όλοι ανταποκρίθηκαν και για πρώτη φορά είδαμε τον Μιλουτίνοφ να μη βγαίνει στα “hedge out”, αλλά να περιμένει μέσα και να δυσκολεύει κάθε εκτέλεση. Οι μόλις 11 ασίστ και τα πολλά σκοτωμένα σουτ δείχνουν την αμυντική αποτελεσματικότητα.

Τσεντί! Αν πρέπει να κρατήσει κάτι η ομάδα του Περάσοβιτς είναι η σούπερ απόδοση του Οσμάν που πάλευε μόνος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και πολύ ενέργεια, στην κορυφαία, από πλευράς παραγωγικότητας, τουλάχιστον, εμφάνιση του στην Ευρωλίγκα

spanoulis olympiacos efes

Μακάμπι – Ρεάλ Μαδρίτης
Η δουλειά των σκριν! Η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα καλά “off ball screens” (σ.σ. και την κάκιστη αντιμετώπιση αυτών από την Μακάμπι). Ήταν ένας από τους βασικούς λόγους της νίκης. Κάρολ και Ρούντι που έπαιρναν αυτά τα σκριν είχαν 9/15 τρίποντα.

Play small ball or not? Στο τέλος του τρίτου και για μεγάλο διάστημα του τέταρτου δεκαλέπτου είδαμε το απόλυτο small ball από την Μακάμπι. Γκάουντλοκ, Ραντ, Σίλι, ή Γουίμς, Πνίνι και Λάντεσμπεργκ ήταν ταυτόχρονα στο παρκέ. Πέντε παίκτες που αγωνίζονται από 1 έως 3 χωρίς καθαρό δημιουργό. Στην αρχή το σχήμα μπέρδεψε την άμυνα της Ρεάλ με τους Ρέγες και Ράντολφ να μην μπορούν να μαρκάρουν στην περιφέρεια. Η Μακάμπι ισοφάρισε, αλλά η Ρεάλ άρχισε να πατάει την μπάλα στη ρακέτα. Σκόραρε πέντε σερί πόντους ο Ράντολφ, η Μακάμπι επέμεινε στο σχήμα και είδε τη διαφορά να ξαναφτάνει στους 11. Τελικά τέτοιου είδους σχήματα μπορούν να ευδοκιμήσουν μόνο για μερικά λεπτά.
16-0 ήταν το σερί που έτρεξε η Μακάμπι στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Η Ρεάλ σε εκείνο το διάστημα τα έκανε όλα λάθος και έδωσε χώρο και χρόνο στους γηπεδούχους να παίξουν το αγαπημένο τους παιχνίδι. Τρέξιμο και άμεσες εκτελέσεις από Ραντ και Γουίμς γύρισαν το ματς.

Τι και αν είχε 0/8 τρίποντα. Ο Σέρχιο Γιούλ τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, 11 ασσίστ και σπουδαίες άμυνες στα κορυφαία και πιο επικίνδυνα σπουδαία επιθετικά όπλα της Μακάμπι. Είναι ο ηγέτης της Βασίλισσας χωρίς αμφισβήτηση.

carol-rudy

ΜπαρτσελόναΦενέρμπαχτσε
Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες τα 8/13 τρίποντα της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο έκαναν τη διαφορά. Οι Τούρκοι τελείωσαν με ποσοστό 52% πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων, την ώρα που οι αντίπαλοι τους είχαν 37%.

Θα ζήσει και θα πεθάνει με το Ράις! Η Μπαρτσελονα τη φετινή χρονιά θα ζήσει και θα πεθάνει με τις ορέξεις του Ταιρίς Ράις. Ειδικά τώρα που παίζει χωρίς Ναβάρο και Κόπονεν. Βοήθησε τα μέγιστα στην επιστροφή της ομάδας του με σκορ και δημιουργία, αλλά ένα άστοχο τρίποντο στο τρανζίσιον και η κακή επιλογή στη τελευταία φάση τον καθιστούν μοιραίο.

Πυρκαγιά! Με το σκορ στο 72-73 και ένα λεπτό για το τέλος είδαμε κάκιστες τελευταίες επιθέσεις. Ντίξον και Ράις δεν αντάλλαξαν ούτε πάσα, μπλέχτηκαν στις αλλαγές και τελικά έκαναν και οι δύο μία τρύπα στο νερό. Σίγουρα οι προπονητές τους δεν πρέπει να είναι καθόλου ικανοποιημένοι.

Και όμως στον πάγκο. Παρότι ο Άντε Τόμιτς είχε σκοράρει 12 πόντους και είχε μαζέψει 8 ριμπάουντ, δεν πάτησε καθόλου παρκέ στα τελευταία δώδεκα λεπτά του αγώνα, και αυτό προκαλεί κάποιες απορίες. Προφανώς ο κόουτς Μπαρτζώκας προτίμησε να δέσει πιο πολύ την άμυνα από το να έχει έναν ακόμα πόλο στην επίθεση της ομάδας του.