Φακός: Η βιασύνη, ο Σλούκας και το One man Show!

2016-11-25T22:04:59+00:00 2016-11-26T15:00:31+00:00.

25/Nov/16 22:04

Ο μεγεθυντικός φακός αναλύει την ήττα του Ολυμπιακού, το μεγάλο διπλό της Φενέρ στον Μιλάνο και τον Μίλος Τεόντοσιτς που έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις ever στην Ευρωλίγκα

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο μεγεθυντικός φακός της 9ης αγωνιστικής εστιάζει στα σπουδαία παιχνίδια που έγιναν σε Πειραιά, Μιλάνο και Μόσχα!

Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ – Αβίβ: Εκτέλεση από την περιφέρεια! Η Μακάμπι έκανε πολύ καλό παιχνίδι στο ΣΕΦ και αυτό το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στην ευστοχία που είχε από μέση και μακρινή απόσταση. Στην πρώτη περίοδο σκόραρε τους 22 από τους 24 πόντους της έξω από το ζωγραφιστό, εκμεταλλεύτηκε τις κακές ατομικές άμυνες, αλλά και όλες τις βοήθειες της αντίπαλης άμυνας και σκόραρε σχεδόν σε όλα τα ανοιχτά σουτ που είχε. Το ίδιο γινόταν κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πήγαιναν να σκαρώσουν κάποια ανατροπή.

Βιασύνη, αυτό ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της επίθεσης του Ολυμπιακού ειδικά στη Τρίτη περίοδο.

Σουτ μετά από μία-δύο πάσες, επιλογές χωρίς ισορροπία, μεγάλη αστοχία και κακός ρυθμός. Δεν κόστισε μόνο στην επίθεση αλλά και στο αμυντικό τρανζίσιον, που ήταν κακό μετά από τέτοιες επιθέσεις, δίνοντας εύκολο σκορ στην Μακάμπι.

Η κακή βραδιά του Πρίντεζη ήταν κομβικής σημασίας.
Απέναντι σε μία ομάδα που παίζει με ελαφριά τεσσάρια, ο φόργουορντ του Ολυμπιακού δεν πάτησε πολλές φορές το ζωγραφιστό και όταν το έκανε ήταν άστοχος. Μέσα σε όλα έπαιξε και μόλις 13 λεπτά. Ένα φανερό σημείο υπεροχής των γηπεδούχων γύρισε μπούμερανγκ. Σίλεϊ, Γουιμς και Άιβερσον έκαναν ίσως τα καλύτερα παιχνίδια τους όσο καιρό είναι στην Μακάμπι.

Ο πρώτος έβαλε πολλά μεγάλα σουτ σε πρώτη και τρίτη περίοδο, ο δεύτερος είχε την οργανωτική μπαγκέτα, με εκτελεστικά καθήκοντα, ενώ περιόρισε και τον Σπανούλη στην άμυνα. Ο τρίτος νίκησε όλους τους ψηλούς του Ολυμπιακού, τόσο με παιχνίδι στο ποστ, όσο και με πικ εν ρολ τελειώματα.

Αρμάνι ΜιλάνοΦενέρμπαχτσε: Μαέστρος Σλούκας! Ο Έλληνας γκαρντ για μία ακόμα φορά οργίασε και φέτος δείχνει να είναι η χρονιά του. Ήταν καταπληκτικός, ενορχηστρώνοντας όλη την επίθεση της Φενέρ, χωρίς να αμελεί την ικανότητά του να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 τελικές πάσες και μόλις ένα λάθος σε 35 λεπτά!

Κακό φινάλε: Η Ιταλική ομάδα είχε πάλι κάποια πολύ εντυπωσιακά διαστήματα, αλλά είχε κάκιστο ξεκίνημα στη τελευταία περίοδο. Σκόραρε μόλις τέσσερις πόντους στα πρώτα οχτώ λεπτά με αποτέλεσμα ένα παιχνίδι που έμοιαζε δικό της να ξεγλιστρήσει από τα χέρια της. Είχε επίσης για ένα ακόμα παιχνίδι σε κακή μέρα τον Αλεσάντρο Τζεντίλε.

Άμυνα από μπετόν, έμοιαζε να έχει η Φενέρ σε διαστήματα της πρώτης αλλά και της τέταρτης περιόδου. Με πίεση στην μπάλα ανάγκαζαν τους αντιπάλους τους να επιτίθενται στους διαδρόμους που τους περίμεναν οι Ούντο και Βέσελι που ήταν καλοί ειδικά όσο ήταν μαζί στο παρκέ. Ενδιαφέρουσα προσέγγιση ομάδας το φετινό Μιλάνο. Γίνονται πολύ προβλέψιμοι με τον Τζεντίλε στο παρκέ, αλλά είναι μία ομάδα καμικάζι ειδικά όταν συνδυάζονται μαζί σχήματα με τον Μακλίν, τον Σάντερς και τον Αμπάς.

Σε αυτά τα σχήματα βγάζουν τη γλώσσα του αντιπάλου με την πίεση και την έκρηξη που έχουν, ενώ και στο τρανζίσιον είναι κίνδυνος – θάνατος. Μας δείχνει ωραία πράγματα ο Ρέπεσα μετά από καιρό, ενώ ο Σάντερς είναι απίθανος έως τώρα.

ΤΣΣΚΑ ΜόσχαςΜπασκόνια: One man show! Μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορούν να χαρακτηριστούν όσα εξωπραγματικά έκανε ο Μίλος Τεόντοσιτς στο παιχνίδι. Σκόραρε από παντού πάνω σε κάθε είδους άμυνα, διάβαζε τους διαδρόμους και μοίραζε για πλάκα ασσίστ δεξιά και αριστερά. Ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα και ο βασικός λόγος της εύκολης νίκης της ΤΣΣΚΑ. Τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους, 10 ασσίστ και ΚΑΝΕΝΑ λάθος. Απίθανος.

Επιθετικά ριμπάουντ: Όσο το ματς ήταν ακόμα ντέρμπι και με την ΤΣΣΚΑ να δυσκολεύεται τα επιθετικά ριμπάουντ την κράτησαν εν πολλοίς μέσα στο ματς. Οι Ρώσοι κυριάρχησαν σε αυτό το κομμάτι έχοντας 16 επιθετικά την ώρα που οι αντίπαλοι τους εξασφάλισαν μόλις 17 αμυντικά. Συνολικά υπερίσχυσαν με 42-24.

Μπαρνιάνι:
Ο Ιταλός σταρ για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν μάλλον αρνητικός για την ομάδα του. Πολύ κακός στην άμυνα, δεν μπορούσε να αμυνθεί ούτε σε πικ εν ρολ, ούτε στο ποστ ενώ δεν έδινε καθόλου βοήθειες. Εκτός αυτού και στην επίθεση δεν πήγε πίσω καθώς πήρε άσχημα σουτ, δεν έβλεπε πάσες σε ελεύθερους συμπαίκτες και γενικά δεν βοήθησε.

Μόλις 3/10 και ο Σίτο Αλόνσο μάλλον πρέπει να προβληματιστεί. Ο Τζέιμς Όγκουστιν θυμήθηκε τον καλό περυσινό του εαυτό κάνοντας καλά αυτά που μπορείσε εξαιρετικό βαθμό. Καλά τελειώματα σε πικ εν ρολ με 13 πόντους με μόλις έξι σουτ, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ!