31/Jul/16 09:09

Ντελφίνο και Αργεντινή κατέβαλλαν τη Σερβία

31 Jul 2016 2016-07-31T11:20:05+00:00.

- 31 Jul 2016

Τα κότσια των “γερόλυκων” της Αργεντινής βαστάνε. Και βαστάνε γερά… Ο Κάρλος Ντελφίνο με 20 πόντους, ο Αντρές Νοτσιόνι με 19 κι ο Μανού Τζινόμπιλι με 13 οδήγησαν την Αργεντινή στο 2/2 στο τουρνουά four nations που γίνεται στην πατρίδα τους, επικρατώντας δίκαια της Σερβίας με 79-74!

Το στοιχείο πάντως που της έδωσε τη νίκη ήταν η αποτελεσματική άμυνα, καθώς οι Σέρβοι περιορίστηκαν στους 74 πόντους, τη στιγμή που στα προηγούμενα παιχνίδια κινούνταν πάντα γύρω από τους 100 πόντους.

Μπορεί η Αργεντινή να δυσκολεύτηκε στο τέλος, ωστόσο η εικόνα ήταν διαφορετική στο ξεκίνημα. Η γηπεδούχος ομάδας προηγήθηκε με 30-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά (40-38). Στην τρίτη περίοδο “μίλησαν” οι άμυνες με το επί μέρους σκορ να περιορίζεται στο 8-8, ωστόσο ένα μικρό ξέσπασμα προς το τέλος του αγώνα με τρίποντα του Ντελφίνο, ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στους “αλμπισελέστε”.