Νικήτρια η “νωθρή” ΤΣΣΚΑ στο ντέρμπι κορυφής με “Λόκο”

2017-02-19T16:13:47+00:00 2017-02-19T16:13:47+00:00.

Stelios Toromanidis

19/Feb/17 16:13

Παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι την μαχητική, Λοκομοτίβ Κουμπάν του Ίαν Βουγιούκα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη και να επιστρέψει στις επιτυχίες, παραμένοντας παράλληλα στην κορυφή της VTB League.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επιβλήθηκε της “Λόκο” με 83-77, πήρε την ρεβάνς της ήττας στον πρώτο γύρο, παρότι, λίγο έλειψε η Κουμπάν να ντουμπλάρει τα θετικά αποτελέσματα με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικοί και κατάφεραν να πάνε ισόπαλοι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου(38-38), εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή παρουσία του ερχόμενου από τον πάγκο Ζούμπκοφ (14 π.), όπως και την δυστοκία της ΤΣΣΚΑ.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι με μίνι ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και τους Ντε Κολό, Βορόντσεβιτς να ανεβάζουν την απόδοσή τους, πήραν το προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 21 πόντους και 3 ασσίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Αντρέι Βοροντσέβιτς που πρόσθεσε 14 πόντους. όσον αφορά τον Μίλος Τεόντσιτς, είχε 6 πόντους με 7 ασσίστ.

Από την άλλη, καλύτερος παίκτης ήταν ο Μάρντι Κόλινς με 17 πόντους, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασσίστ σε 20’46” συμμετοχής. Πλέον η ΤΣΣΚΑ μετρά 15 νίκες σε 17 αγώνες, ενώ η Λοκομοτίβ ακολουθεί στην δεύτερη θέση με 13-3 ρεκόρ, ισόβαθμη με την Ζενίτ.